• $13,5473
  • €15,3468
  • 789.756
  • 1979.83
8 Ekim 2012 Pazartesi

Aşkın Fenerbahçe halleri

Saracoğlu'na yaklaştıkça, neredeyse bütün arabaları kadınlar kullanmaya başlamıştı. Çoğu, sarı lacivert formalarını giymişti.
Yazdan kalma nefis bir havada, İstanbullu sahile koşmuştu, akşamında sadece kadınların izleyeceği maç için Kadıköy'e akın vardı.
Fenerbahçe, 'Alex krizini' Almanya'daki zaferle geride bırakmıştı, Beşiktaş'ı da yenerse Aziz Yıldırım ve Aykut dahil herkes derin bir oh çekecekti. Hatta noter, pardon tercüman Samet bile.
Beşiktaş ise, 'fakru zaruret içindeki' sezonda bir derbi zaferiyle sükse yapma peşindeydi.
Aykut, Borussia kadrosuyla ilk 11 yapmış, Samet ise Escude sürprizini tercih etmiş, yanılmıştı.
Sarı lacivertliler Caner-Cristian formuna, siyah beyazlılar ise Fernandes-Almeida uyumuna bel bağlıyordu, tutmadı.
FB'nin kadrosu daha iyi, bu gerçek ama Avrupa yorgunluğu takımı etkiler miydi? Soru buydu. Hele Beşiktaş'ın daha çok koşmaya dayalı yeni kurgusuna nasıl karşılık verecekti? O kurgu bu kez işlemedi.
'Hele sezonun favorisi Galatasaray'ın' peşpeşe darbeler alması ligin kaderi bakımından ilginçti, hayat ve futbol dersi niteliğindeydi ve derbinin önemini artırıyordu.
50 bin kadın 'I love you Alex' diye bağırıyordu yine. Ama geçen maç yazmıştım 'Kanarya'da kadınların esas gözdesi Volkan'.
Fenerbahçeli kadınlar çok coşkuluydu gerçekten. Ama ses, 'hani lisede bayan basket takım maçlarında olur ya' o tezahürata benziyordu. Onun çok daha güçlüsü. Statta siyah-beyaz hiç yoktu, kadınlarda niye o saçma yasak sürüyor anlaşılır gibi değil. İnönü'de Fenerlileri almamışlar, mazeret mi yani?
Güzel maç olacağı duygusunu hemen ilk 10 dakikada oyunun gidişinden aldık. Beşiktaş'ta Necip ve Fernandes sanki parlayacak gibilerdi. Necip ileride büyük yıldız olacak ama kafa toplarında zamanlama problemi yaşıyor. Her ikisi de sadece 20 dakika varlık gösterdi. Devamlılıkları olmadı.
Gökhan-Caner-Sow organizasyonunda nefis bir golle Fener öne geçti. Dakikasında Beşiktaş beraberliğe çok yaklaştı.
Gökhan çok akıllı top oynuyor. Beşiktaş'ta Almeida hava toplarının hepsini aldı ama ileride hep yalnız kaldı. Veli'nin 18. dakikadaki sert ve düzgün vuruşunda Volkan başarılıydı, tribünlerin aşkı karşılıksız değilmiş.
Hakem ilk andan itibaren avantaj kurallarını uygulatmadı, maçın hızını kesti. 90 dakika boyuna kötüydü. 68. dakikada Ersan'a niye sarı kartı gösteremedi. Önceki kararlarının ezikliğinden. FIFA listesine alınması bile hata olurmuş.
İlk golden sonraki bölümde oyuna Beşiktaş ağırlığını koydu. Orta sahada siyah beyazlıların hakimiyeti vardı. Beraberlik golü gelebilirdi. Cristian Baroni ilk 40 dakikada adeta yürüdü. Kuyt çok istekli ve saldırgandı. Maçın yıldızı Gökhan, Kuyt'tan aldığı pasla ağları buldu ve 2-0'ı getirdi. Aykut'un gol sevinci görülmeye değerdi. Öyle ya Alex travmasından sonra 'Borussia ve Beşiktaş maçlarını kaybederse Aykut gider' deniliyordu. İkisini birden kazanırsa bütün bulutları dağıtacağını biliyordu. Futbol böyledir, 'zafer, nice komutanları efsaneleştirirken, nice eski komutanları da unutturuverir.'
Beşiktaş ikinci yarıya Holosko değişikliğiyle başladi. Ama 2-0 öndeki FB artık ne kadar boş alan bırakırdı ki?
Sarı lacivertlilerde uzaktan şut atma arayışı iyi hoş ama defalarca demarke olan oyuncuları görmediler. Caner kaç kez saçını-başını yoldu, gelmeyen pasa.
Fernandes topla çok oynuyor ve top kayıp oranı yüksek. 'Takım lideri sendromu'na kapılmış.
Kırmızı kart ve üçüncü golden sonra zaten yapacak bir şey kalmamıştı. Maç 60. dakikaya geldiğinde bitmişti. Samet'in yüzüne bakıp da motive olacak, cesaretlenecek oyuncu bulmak imkansızdı. Hani nasıl diyelim, 'Guiza yüzlü bir liderden muzaffer komutan' çıkmaz. Ayrıca takım elbise giyiyorsan gömleğini pantolonun içine sokacaksın. Kenar yönetimde karizma da lazım. Şenol Güneş tartışmalarını unutmayalım.
Fenerbahçe, hak ettiği bir derbiyi 3 puanla ve açık zaferle geçti. Stat ekranında devre arasında 'Muhteşem Yüzyıl'ın reklamı vardı. Aziz Başkan riskli ama akıllı bir hamleyle Alex'i yolladığı haftayı 'Muhteşem 180 dakikayla' tamamladı.
Aşkın Fenerbahçe hallerini izledik. 52 bin kadın taraftar, Alex'i vefayla andı ama 'Volkan' gibi patlayıp, 'Gönül' yarasını tedavi etti. Aykut da kurtuldu.
Sametler Aziz Yıldırım'ı üzmüyor. Skor yazarlığı kolaylığına düşmek istemem ama Beşiktaş gibi bir camia uzun süre ne Fikret Ormanı taşır ne de Samet Aybabayı. Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı