• $15,5864
  • €16,2711
  • 902.423
  • 2421.7
4 Kasım 2011 Cuma

Amerikan futbolu gibi

Kıran kırana bir maç oldu. İki taraf da mücadeleci futbol sergiledi.
Dinamo Kiev için 90'larda '2 binli yılların uzay takımı' denirdi. Şimdi orta karar bir Avrupa kulübüne dönüşmüş. Yine de sert oynuyorlar. Doğrusu kötü hakemi iyi değerlendirdiler.
90 dakikanın büyük bölümünde maç dengeliydi. Kaçırılan gol pozisyonları bile birbirine benziyordu.
Beşiktaş, artık kendine güveni olan bir takım haline geldi. Avrupa maçları dahil. Ekip olarak isteklilikleri yüksek. Yardımlaşmaları da iyi, arkadaşlık da. Ama hem takım olarak hem de bireysel anlamda yavaş hareketler en büyük sorun.
Veli dün müthişti. Avrupai futbol zekasıyla oyunu kenarlara doğru açmayı başardı. Rakip takım atağa kalkarken müdahaleleriyle nasıl ve ne zaman iyi faul yapılabilir; ders gibi gösterdi.
Hilbert de form grafiğini yükseltiyor. Artık kimse Ernst'i ilk 11'den kesmeyi düşünemez. Egemen ise son Fener maçında yazdığımız gibi üstün mücadeleci karakteriyle sezonun yıldız adayımız. Nefis bir kafa golüyle futbol azminin ödülünü aldı.
Omuzlarına bakarsanız Amerikan futbolu yıldızlarına benziyor, asla da pes etmiyor.
Gol tam zamanında geldi; taraftar zaten ilk düdükle birlikte şova başlamış, top ağları bulunca iyice coşmuştu.
'Kartal'ın dinamosu' ona gönül verenler. Böyle maçlarda oyunu forse ediyorlar.

Q7'Yİ İZLEMEK KEYİF...
Gol sonrası topa hakim olma stratejisinde hala sorun var. 'Geri çekilmesin' dedik ama Rus Ruleti'ne de gerek yok, oyunu soğutmayı da bilmeli. En tehlikeli zamanda usta ayaklar topa sahip olmalı.
Panik en kötüsü.
İster 2 binli ister 3 binli yılların takımı deyin, fark etmez. Çağdaş futbol toplu savunma toplu hücum prensibiyle oynanır. Beşiktaş işte bunu öğrendi. Temelleri geçen sezon Avrupa'da atılmıştı.
Maçtan önce Başbakan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan, Rıdvan Dilmen'le birlikte stada geldi ve aynı locada maçı izlediler. Yıldırım Demirören'in kızı ve oğlu da stattaydı. Herkes çok heyecanlı bir maça şahit oldu.
Özellikle Quaresma'yı izlemek futbol adına keyifti. Sadece pasları, çalımları değil, markajdan kurtulmak için orta sahaya veya sağ açığa yaptığı çıkışları da görülmeye değerdi. Beşiktaş dün Avrupalı büyük takım olmaya doğru dev bir adım daha attı.
Cenk'in uzatma dakikalarındaki kurtarışı da konsantrasyon harikasıydı.
Sonraki karambol ise mucize gibi.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Okul bahçesine inşa ettiler! ''böcek oteliyle'' canlıların yaşamını öğreniyorlar

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz