• $15,8794
  • €16,6927
  • 932.498
  • 2401.83
1 Şubat 2011 Salı

Üç maymun

İkiyüzlü Obama'nın desteği olmasaydı biz bugün Mübarek'ten söz etmeyecektik.  
Obama'nın 'Mısır'da demokrasiye geçiş disiplinli ve yumuşak olmalı'' söylemini kendisine bir destek olarak algılayan eski General Mübarek bir istihbarat generalini kendisine yardımcı başka bir generali de başbakan olarak atadı. Yani Mısır artık bu üç general ya da 'Üç Maymun' yönetiminde demokrasiye disiplinli ve yumuşak geçiş yapacak!
Birincisinin soyadı 'Mübarek', işkenceci olan ikincisinin İsrail dostu olmasından dolayı halk ona Ömer Süleyman değil Salamon, diyor. Üçüncüsünün ise soyadı Şefik ama hiç müşfik olmamış.
Süper bir üçlü.
Tam da Amerikan ve Batı kriterlerine uygun.
Bunlara bir de Savunma Bakanı Tantavi'yi ekleyebiliriz.
Yani maymunlar dört oldu...
Amerikan Savunma Bakanı Gates, önceki gece Tantavi ve İsrail Savunma Bakanı Barak'ı arayarak 'ABD ve İsrail'in stratejik müttefiği Mısır'da istikrarın geleceğini' konuşmuş. 
Gelin maymunları beşe çıkartalım.
Genelkurmay Başkanı Sami Anan.
Bu adam da halk ayaklanmasının ilk gününde Washington'da Amerikalı generallerle Mısır'ın geleceğini konuşuyordu.
Obama ona 'Git Mübarek'e destek ver ve ordu içindeki muhaliflerini tasfiye et'' demişti.
O da bunu yaptı. Halk 'Ordu bizden yana' diyerek sevinç yaşarken Mübarek muhaliflerinin bir kısmını önemsiz yerlere atadı, başkalarını da görevden aldı.
Mübarek yanlıları güçlendi.
Maymunlar çoğalıyor, çoğaltılıyor.
Peki bu maymunların şaklabanlıkları nasıl devam edecek?
Daha önce de söylemiştim 'demokrasinin başı Mübarek kolay kolay iktidarı bırakmayacaktır''. Bunun için de ne gerekiyorsa hiç çekinmeden yapacaktır.

Durum böyle olunca Mısır için 4 senaryo geçerli olabilir:

1- Maymunlar kurulan yeni hükümetin  'muhalefetle diyalog' söylemiyle zaman kazanmaya çalışacaklardır. Bu zaman içinde insanlar her gün yürümekten sıkılarak evlerine dönebilir.
Bunun için de Mübarek'e bağlı sivil polisler halkı tedirgin etmek için her türlü çapulculuk, yağmacılık ve benzeri kirli eylemlere başvurabilir. Mübarek aynı zamanda muhalif gruplar arasında tartışma, ayrılık ve gerekirse çatışma yaratmak için tüm maddi, siyasi ve askeri gücünü kullanır. Mübarek bu konuda çok beceriklidir.

2-Bu yöntemler işe yaramazsa Mübarek diğer maymunları da kullanarak halka karşı şiddete başvurur ve  toplu katliamlara girişmekten  çekinmez.

3-Bu iki yöntem işe yaramazsa Mübarek kendi maymunları ile anlaşarak görevi 25 yıldır özel olarak yetiştirilen 2 no'lu Maymun Ömer Süleyman'a bırakabilir. Ömer Süleyman da 'demokrasiye geçeceğiz' diyerek muhalefeti ve dolaysıyla halkı oyalamaya devam eder. Böylece ABD ve Batı işbirlikçisi düzen devam eder.

4-Tüm bu 'önleyici ve koruyucu' tedbirler işe yaramazsa o zaman Baş Maymun Obama devreye girecek ve Mübarek'e alternatif arayacaktır.
Sırada Baradey var.

ABD; 1979'da Enver Sedat'ın imzaladığı Camp David anlaşması ile elde ettiği büyük zaferden kolay kolay vazgeçmeyecektir.

Geçen 32 yıl içinde ABD; Mısır'ı stratejik müttefik olarak tutmak için Mübarek'e her yıl 3 milyar dolar para vermiştir. Bununla yetinmeyen ABD türlü türlü oyunlarla Mısırlı aydınları, gazetecileri, yüksek rütbeli generalleri, akademisyenleri,   iş adamlarını ve birçok sivil örgüt yöneticisini satın alarak ucuza ama tehlikeli bir şekilde kullanmıştır.
Tıpkı 1950'li yıllarda Türkiye'de yaptığı gibi.

Ama Menderes'ten çok kolay vazgeçen ABD, 30 yıldır kendisine hizmet eden Mübarek'ten şimdilik vazgeçmiyor.

Geçmek zorunda kalırsa da tıpkı Türkiye'de olduğu gibi yıllardır beslediği adamlarına güvenecektir.

İşte bu nedenle Mısır ve bölge halkları ABD ve yandaşı Batılı ülkelerden nefret ediyor.
Mısır halkının ayaklanmasında tek gerçek budur.

Görmek istemeyenler ABD ve Batı hizmetkarlığına bir süre daha devam edebilir.
Hem de dolar ve euro yükselmişken.

Tunus'tan sonra bakalım Mısır halkı bunların topuna bugün ne diyecektir?

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı

Yavrularını korumak için ölümü göze aldı! Leoparla domuz kavga ederse...