• $15,7976
  • €16,7221
  • 930.596
  • 2405.94
6 Şubat 2011 Pazar

Mısır, Türkiye ve Baltaciye

'Baltaciye'' Mısır halkının son günlerde en çok kullandığı sözcük.
Kelime Türkçe'den 'Baltacı' sözcüğünden türetilmiş. Halk Tahrir Meydanı'ndaki göstericilere saldıran kişilere 'Baltaciye' diyor. Yeniçeri askerlerinin şekil ve davranışlarından esinlenerek kullanılan bu sözcük;  çapulcu, serseri ve kiralık katil anlamına geliyor. 
Mısırlılar 1250 yılından itibaren Türkler ve Osmanlılılarla ilgili. Mısır bu tarihte çoğunluğu Türk kökenli Memluklerin yönetimine girmiş ve bu yönetim Osmanlıların 1517'de Kahire'yi alışına dek  sürmüştü. Osmanlı ise 1883 yılına kadar Mısır'ı yönetti..
Nasır 1948'de İsrail devletinin kurulmasına karşı savaşırken Türkiye kurulun bu devleti tanıyan ilk Müslüman ülke olmuştu.
Şimdi ise ABD ve müttefiği Batılılar farklı formatlarda da olsa Mısır ve Türkiye üzerinden yine bölgenin kaderini belirlemeye çalışıyor. Tüm planlar, Mübarek sonrası Mısır'da kimlerin yönetime gelmesi ve gelecek olanların ne kadar Türkiye'ye yakın ya da uzak olması ile ilgilidir.
Örneğin Mübarek benzeri insanlar işbaşında kalırsa bölgede hiçbir şey değişmeyecek hatta daha da kötüye gidecektir. Ama şekil-şeması ne olursa olsun Mübarek'ten farklı bir politikaya inanan insanların Kahire'de yönetimde olması Batı'yı olduğu kadar Türkiye'yi de yakından ilgilendirecektir.
Onurlu, güçlü ve demokratik bir Mısır kesinlikle Türkiye'nin çıkarınadır. Mısır demokrasiye geçerse  insanlar ''Bu Türkiye sayesinde'' oldu diyecektir. Daha açık bir ifadeyle Türkiye örneği ve modeli her kesimden ve eğilimden Araplar için bir ilham ve cesaret kaynağı olarak devam edecektir. Bu böyle olmasaydı Amr Musa, Tahrir Meydanı'na gidip 'Ben de sizden yanayım'' demezdi. Musa 'One minute' olayında Başbakan Erdoğan'ı kutlamasına rağmen salondan ayrılmamış ve Arap aleminde rezil olmuştu. Bana göre Aralık 2008'de Ankara'ya gelip Başbakan Erdoğan ile Suriye konusunda anlaşan İsrail Başbakanı Olmert'e 'Türkiye arabuluculuğu ile barış yaparsan Ankara güçlenir'' diyen ve onu Gazze'ye saldırtan  da Mübarek'tir.

O adamdan  her şey beklenir!
Demokratik bir Mısır kesinlikle Türkiye'nin elini güçlendirecek ve Ankara'nın Tel Aviv üzerindeki baskısını artırarak barışa zorlayacaktır. Gelelim Müslüman Kardeşler konusuna... Önce şunu söyleyeyim... ABD yönetimi son 6-7 yıldır Mısır'daki Müslüman Kardeşler yönetici ve temsilcileriyle çok yoğun temas halinde. Amerikalılar bu yöneticilere 'AK Parti gibi olun'' diyor. Müslüman Kardeşler'in bu tavsiyeleri dinleyip dinlemediğini demokratik yollarla iktidara geldiklerinde anlayacağız...
Bana göre Müslüman Kardeşler artık eski İhvan değil ve Mısır İran olmayacaktır. Olursa da ancak AK Parti yönetimindeki Türkiye gibi olur. Bunun da birçok nedeni var. Mısır Ordusu da artık Nasır'ın yurtsever ordusu değil. Çünkü bu ordunun başındakiler son 43 yılda her şeyi ile Amerikancı oldu. 44 bin Mısırlı subay ABD'de eğitim gördü. Sayıları binleri bulan farklı rütbedeki generallerin  büyük bölümü artık ordunun sahip olduğu şirketleri yönetmektedir. Emekli olduktan sonra da ilginç bir sınıfsal karakter kazanan  generaller, Mübarek'in yandaşı yerli ve yabancı büyük şirketlerin yönetiminde görev almaktadır.
Mısır'a bir de bu açıdan bakılmasında yarar var.

Mübarek'in gidip gitmemesi değil, önemli olan sivil ve asker Baltaciyeler ne olacak?
Umarım CHP lideri Kılıçdaroğlu'nın önüne 'yüzeysel' dış politika notlarını koyanlar ve bu notları önce kendileri medyaya anlatanlar bu gerçekleri de görüp anlıyorlardır.
Ha bir de AKŞAM'ın Kıbrıs ile ilgili cuma günkü süper manşeti var. Başbakan kesinlikle haklı. Belki okumamıştır diye 19 ve 20 Ekim tarihli yazılarımı kendisine hatırlatmak isterim.
Belki çok iddialı olacak ama hükümet ya da muhalefet olsun Kıbrıslıların büyük bölümü Türkiye'yi sevmiyor.

Nedeni ise tamamen duygusal.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı