• $8,0675
  • €9,6843
  • 460.941
  • 1408.14
22 Mart 2011 Salı

Büyük ve sinsi oyun

Batı'nın oyununa gelen ya da öyle görünen Saddam Hüseyin 1980'de İran'a saldırdı. 8 yıl süren bu savaştan sonra Saddam, İran'dan çıkarak Kuveyt'e girdi. 1991'de Kuveyt'ten Batılı ülkeler tarafından çıkartılan Saddam'ın Bağdat'ta iktidarda kalmasına izin verildi. Ambargo uygulanan Irak üzerinde uçuş yasağı ilan eden ABD ve müttefikleri Saddam'ın güneydeki Şiilere karşı helikopterlerini kullanmasına göz yumdu ama 36. paralelin kuzeyinde yaşayan Kürtlere kara kuvvetlerini bile kullanmasına sizin vermedi ve onları Türkiye'de yerleştirdiği Çekiç Güç ile korudu. ABD ve müttefikleri 12 yıl sonra Irak'ı işgal ederek Saddam'ı idam ettirdi ve Irak'ı bildik duruma getirdi.
Saddam Arapça'da ''birine ya da bir şeye çarpan'' demektir.
Gelelim Kaddafi'ye.
1969'da Kral Sunusi'yi deviren Kaddafi, 18 ay sonra İtalyanların 1923'te inşa ettiği, Almanların 1943'te kullandığı ve sonrasında Amerikalıların yerleştiği dünyanın en büyük askeri üssü Wheelus'u kapattı.1981-82 ve 86'da Amerikan askeri saldırıları ile karşı karşıya kalan ve silah alımlarına milyarlarca dolar harcayan Kaddafi Yeşil Kitap'ını pazarlamak amacıyla Afrika ülkelerine milyarlarca dolar yardım etti. Ancak aynı Kaddafi Irak işgalinden sonra korkarak Batı ile dost olmayı tercih etti ve Batılı liderlerle flörte başladı. Ancak flört ettiği Batılılar ona ihanet ederek bu haftadan itibaren ülkesini bombalamaya başladı.
Kaddafi Arapça'da ''kan fışkırtan, bombalayan, bir şey fırlatan'' demektir.
Tabii bu arada Somali ve Afganistan'ı unutmamak gerekir.
1992'de Somali'yi işgal etmeye kalkışan ABD, büyük bir yenilgiyle kaçmak zorunda kaldığında intikam almayı düşündü. Hep iç savaşla cebelleşen Somali sonunda radikal İslamcıların kontrolüne girdi. 2007 başında bu kez ABD, Etiyopya'ya destek vererek Somali'nin işgal edilmesini sağladı sonra da radikal İslamcı lider Şerif Ahmet'i satın alarak tekrar bu ülkeyi kontrol edebileceğini düşündü. İç savaş bu ülkede devam ediyor Batılı ülkeler ise korsanları bahane ederek savaş gemilerini stratejik öneme sahip Somali sahillerine gönderdi. Afganistan'da durumu herkes bilmektedir. ABD ve müttefikleri 11 Eylül sonrasında savaş ilan ettiği Taliban'ı yenemeyince şimdi el altından barışmaya çalışıyor. Yani 10 yıllık işgalin bir anlamı kalmıyor. Sırada daha başka ülkeler var. Örneğin Yemen.
Dönelim Libya'ya...
Amerikan Savunma Bakanı Gates ''Libya ile ilgili askeri komutayı İngiltere ve Fransa'ya devredeceğiz'' dedi. 1916'da da Fransa ve İngiltere Osmanlı sonrası bölgenin haritalarını çizmişti.
Libya'yı biz daha çok konuşacağız. 'Nevi şahsına münhasır bir vaka' olan Kaddafi asla teslim olmayacaktır. Dış operasyonlar dursa bile Kaddafi halka karşı saldırılarını sürdürecektir. Batılıların Libya'ya yönelik ambargosu devam edeceğinden Kaddafi, tıpkı Saddam gibi iktidarda kalacak ve biz  'Acaba ne olacak' diye düşünüp duracağız... Belki de Doğu Libya, Kuzey Irak gibi olur! Nasıl olsa Sudan'ın güneyi ayrı bir devlet olmuş ve sırada Libya'ya komşu Darfur var. Mısır'da ise Hıristiyan Kıptiler yedekte tutuluyor. Tabii bir de Batılıların saldırılarda kullandıkları Kıbrıs'taki İngiliz üsleri var. Ama her nedense televizyonlarda endam gösteren seri sonu uzmanlarımız bu üsler sanki Türkiye'yi yakından ilgilendiren Kıbrıs'tan kalkmıyormuş gibi bu konuyla ilgili bir kelime bile söylemiyorlar. Bu da normal çünkü Hıristofyas -Eroğlu ve öncesinde Talat görüşmelerinde de bu üsler hiçbir şekilde konuşulmamaktadır.
Özetle Libya süreci ile ilgili BM, NATO, AB ve tek tük ülkelerin tutum ve davranışları ne olursa olsun ki bana göre hepsi tezgah, Batı'nın tehlikeli yeni ve sinsi bir oyunu ile karşı karşıyayız. Önümüzdeki günlerde hep bu oyunu konuşacağız.

<h3>Akupunktur Derneği Onursal Başkanı Dr. Murat Topoğlu iftarda tüketilmesi gereken besinleri AKŞAM

İftarda neler tüketmeliyiz?

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Nisan 2021)