• $15,5396
  • €16,213
  • 907.702
  • 2390.79
25 Aralık 2012 Salı

Bizim Hıristiyanlar

Dün ve bugün Hıristiyanların bayramı. Kutluyorum. Umarım Batı'daki samimi Hıristiyanlar da biz Müslümanların bayramını aynı içtenlikle kutlarlar. Umarım diyorum çünkü bu konuda şüphelerim var. Yalnızca biz Müslümanlar adına değil, Müslümanlarla birlikte yaşayan Hıristiyanlar adına da. Nasıl mı?
1975-1990 yılları arasında İsrail ve Batılı güçlerin kışkırtmasıyla Lübnan'da patlak veren iç savaşta Hıristiyanlar kullanılmış ama savaş sırasında ve sonrasında on binlerce Hıristiyan, başta ABD ve Fransa olmak üzere Batılı ülkelere göçe zorlanmıştı.
Irak'ın Amerikan işgali sürecinde ise Hıristiyanlar Kaide ve radikal İslamcıların hedefi olmuştu. Resmi olmamakla birlikte Irak'ta kala kala 700 bin Hıristiyan kalmış. Bu rakam, 10 yıl önce 2 milyon civarında idi. Hıristiyan Batı bunu da umursamadı. Oysa Hıristiyan Asuri, Keldani ve Süryaniler Irak'ın en eski uygarlıklarının devamıdırlar.
Türkiye'de ise durum biraz farklı. Çünkü 1915 tehciri ile güneye gönderilen Hıristiyan Ermenilerden sonra Rumlar da mübadele ve benzer başlıklarla Türkiye'den gönderildi. Süryaniler ise Güneydoğu'daki silahlı çatışmaların ilk kurbanı olmuştu. Binlercesi Avrupa ülkelerine göç etmişti. Hıristiyan Batı olanlara seyirci kalmış zaman zaman Süryanileri göçe teşvik etmişti.
Aynı Batı Sudan'ın güneyinde bağımsızlık savaşı veren Hıristiyanlara destek vermişti. Bu sayede nüfusun %20'sini oluşturan Hıristiyan Sudanlar, 2011'de Güney Sudan adı altında bağımsız ülke oldular. Belki de Kara Afrikalı oldukları için! Çünkü aynı Batılı başkentler 2001'de Filistin'deki Cenin katliamı sırasında İsrail ordusunun Beyt Lehim'deki Meryem Ana Kilisesi'ni bombalamasına ses çıkarmamıştı. Oysa Meryem Ana Kilisesi, İsa'nın doğduğu yerdir ve Hıristiyanların kutsal mekanlarından biridir. Anlaşılan söz konusu İsrail olunca Hıristiyan Batılılar için yapılacak bir şey kalmıyor. Ama konu Mısır olunca durum değişiyor. Batılı başkentler son dönemde sessizce Mısır ve Mısır'ın Hıristiyan Kıptileri ile ilgileniyor. Farklı kaynaklara göre, son zamanlarda Mısır'dan Batılı ülkelere göç eden Kıptilerin sayısı 80 bin civarında. Aynı kaynaklara göre Batılı ülkeler, sayıları 10 milyon civarındaki Hıristiyan Kıptileri örgütlemektedir. Mısır'da olası İslami yapılanmaya karşı yedekte tutulmak amacıyla!

SÜRECE İLGİSİZLERDİ
Gelelim Suriye'ye...
Batılı başkentlerin desteklediği İslamcı silahlı gruplar ve 'Özgür Suriye Ordusu' militanları son zamanlarda Hıristiyanlara yönelik kanlı saldırılarını yoğunlaştırmaktadırlar. Suriye'de yaklaşık 2,5 milyon Hıristiyan var. Bu Hıristiyanlar genel olarak amaç, içerik ve yöntemleri ne olursa olsun ülkedeki politik süreçlere hep ilgisiz kalmışlardır. Silahlı gruplar, Hıristiyanları Esad yönetimine karşı ayaklandırmaya çalışıyorlar. Hıristiyan Batılı başkentler ise İslamcı gruplara destek veriyor. Bu işte bir gariplik var. Yani Hıristiyan Batılı başkentler, kendi dindaşları öldürülsün ya da göçe zorlansın diye radikal İslamcılarla işbirliği yapıyor. Belki de kendilerinin Hıristiyan olmalarının intikamını almak istiyorlar! Çünkü Şam olmasaydı belki Hıristiyanlık bugün Avrupa'da olmayacaktı. Çünkü İsa'nın çarmıha gerilmesinden sonra bağnaz bir Yahudi olarak Şam'a giden ve orada Hıristiyan olduktan sonra Suriyeliler tarafından korunan Pavlos, buradan önce Tarsus, sonra da Antakya'ya gelmiştir. Sonraki yaşamı, Hıristiyanlığı Avrupa'da yaymak mücadelesi içinde farklı kaynaklara göre Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya'da geçmiştir. Belki de Pavlos'un hikayesi bize Neo-Con'cu Hıristiyan Batı'nın neden bizim Hıristiyanlardan hoşlanmadığını anlatır!

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı