• $18,0614
  • €18,2585
  • 1018.72
  • 3020.01
28 Mayıs 2021 Cuma

Zehir nerden geliyor, uzun bir hikaye

ÖN NOT: Bu yazı Abdülkadir Selvi'nin 10 Temmuz 2020 tarihli 'Referansı Abdullah Gül mü?', Fuat Uğur'un 18 Mayıs 2021 tarihli 'Ali Babacan "görünmez" olarak 15 Temmuz öncesi planların da tam göbeğinde miydi?' isimli yazılarıyla birlikte okunursa daha iyi anlaşılacaktır.

1

Hatırlarsanız, Ali Babacan hakkında yazdığım yazılarda bir hususun altını ısrarla, kalın çizgilerle çizmeye çalıştım: "Bu kin, bu zehir (dilde ki) öyle 2-3 yılda birikebilecek bir şey değil." diye...

Geçen hafta, Ali Babacan bizzat kendisinin itiraf ettiği, 2018 yılı Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce Ak Parti/Tayyip Erdoğan aleyhine muhalefet cephesindeki gelişmelerin göbeğinde bulunduğunu söylemesi bile yeterli değildir söz konusu zehrin açıklanabilmesi için. Eni boyu üç sene...

2

Bayram sonrası eski bir dostum ziyaret etti, sağ olsun.

Sohbetimiz (nasıl olduysa değil doğal olarak) siyasete kayınca, Babacan hakkındaki kanaatimi onunla da paylaştım: İçinden çıkamadığım bir durumun söz konusu olduğunu söyledim. Arkadaşım; belki ben size bir nebze yardımcı olabilirim... dedi ve başladı anlatmaya:

"Hatırladığım kadarıyla 2007 yılıydı. Bulunduğumuz üniversiteden bir davada bilirkişilik yapılması istenmiş, üniversitede beni görevlendirmişti.

Dava; Ziraat Yatırım Menkul Değerler A. Ş. (eski) Genel Müdürü Erkan Er hakkındaydı.

İddiaya göre; memurlar.net internet sitesine 'canpare' adında bir dizi yazı gönderilmiş ve 'damacana' ismi takılan Ali Babacan'a hakaret edilmişti.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ve ekibine göre bu hesap Ziraat Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Erkan Er'e aitti.

İhbar üzerine yapılan ilk polis araştırmasında 'canpare' yazılarıyla ilgili Erkan Er'in bilgisayarında bir veriye ulaşılamadığı söylense de Ankara'dan İstanbul'a başka bir ekip gelir, Erkan Er'in bilgisayarından aldığı imajda söz konusu hesabın bulunduğunu rapor eder.

Erkan Er ve avukatı ise bunun mümkün olamayacağı yönünde itirazda bulunurlar, bilirkişiyi de bu nedenle onlar ister.

Biz araştırmalarımızda/incelememizde gördük ki bilgisayarda bulunduğu söylenen delil için alınan ekran görüntüsü baskından önceki bir tarihe ait. Bu nedenle ekranın altındaki tarih kısmı kırpılıp rapora konulmuş. 'Yahoo' e-postalarına erişimde gelen çevrimiçi haberlerin kaynağı olan kodlardan gerçek tarih durumunu belirlemiştik.

Daha sonraki duruşmada ifade veren polis, FBI'ın Türkiye'ye hibe ettiği ENCASE adlı cihazla imaj aldığını ve kendilerinin FBI'dan eğitim aldığını beyan etmişti.

Delil olarak gösterilen, çevrimiçi ücretsiz bir e-posta hizmet ekranı olduğundan Erkan Er'in bilgisayarına baskın sırasında imaj alınırken söz konusu eski tarihli bir ekran görüntüsü yerleştirilmiş olmalı ya da baskından önceki bir tarihte polis tarafından Er'in hesabına girilmiş ve kaydedilmiş olmalıydı.

ARA NOT 1: İşin teknik tarafını ben pek iyi anlamadığım için, size de iyi aktaramamış olabilirim. Ama şöyle düşünebilirsiniz. Birilerinin (!), başka birilerinin cebine önce eroin koyup sonra da ihbar etmesi/kodesi boylamasını sağlaması gibi bir şey...

Söz konusu delilin yok hükmünde olmasını ispatlamamıza rağmen, Erkan Er bu durumun ortaya koyulmasından önce verdiği, bir nevi itiraf içeren ifadesi nedeniyle ertelemeye tabi bir ceza almaktan kurtulamamıştı."

ARA NOT 2: O gün belki tam adı koyulamıyordu.

Ama sonradan anlaşıldı ki söz konusu zamanlarda FETÖ örgütü polisten daha güçlü bir şekilde yargıda yapılanmıştı.

Ayrıca biz şimdi biliyoruz ki; FETÖ, Ergenekon ve Balyoz davaları başta olmak üzere neredeyse bütün operasyonlarında bilgisayara önceden delil yükleme ameliyesini işlemiştir.

Ha! Şu da anlaşılmasın;

Ali Babacan'a, Can Akın Çağlar'a vs. FETÖ'cüdür demiyorum/diyemem.

Sadece yöntem benzerliğine dikkat çekmek istedim.

(Devam edecek)

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi