• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
6 Kasım 2014 Perşembe

‘Necip Fazıl Ödülleri’ münasebetiyle. “Ulan sen adamın...”

1

Star Gazetesi Necip Fazıl Kısakürek adına bir ödül ihdas etmiş.
İlk ödül töreni 2 Kasım 2014 Pazar günü Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti.
Bu münasebetle geçmişe dair iki anekdotu sizlerle paylaşmak istedim.

2
BİR: Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı, Üstad’la ilk tanışmasını anlattı. Törenden sonra bazı internet sitelerinde ve yayın organlarında Cumhurbaşkanı’nın anlattığı olay ‘ilk defa’ anonsuyla okuyuculara iletilmiş. Bu doğru değil.
Aynı olay daha önce Hüseyin Besli-Ömer Özbay’ın birlikte yazdıkları ve Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığa kadarki hayatını anlatan ‘Bir Liderin Doğuşu’ kitabında ayrıntıyla anlatılmıştır.
“İmam Hatip okulunda öğrenci iken gidip gelmeye başladığı Milli Türk Talebe Birliği, ilk siyasal ve entelektüel tecrübelerini elde ettiği toplumsal çerçeveyi oluşturması bakımından hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Şiir ve yazılarını büyük bir hayranlıkla okuduğu Necip Fazıl Kısakürek’le tanışması da yine MTTB’ye devam ettiği bu yıllara rastlar.
1975 yılında MTTB, ‘mücadelesinin 40. Yılı münasebetiyle’ Üstad için bir ‘jübile’ düzenleyecektir. Jübile sunuculuğunu yapacak ve ‘Zindandan Mehmed’e Mektup’ şiirini okuyacak olan üniversite öğrencisini de bizzat Üstad seçecektir.
Adaylardan ilki, tam dört sayfalık bir ‘methiye’ hazırlamıştır. Üçüncü sayfaya başladığında Üstad’ın sabrı taşar ve “yeter!” diye bağırır: “Sen adamın b...ni getirirsin b...ni.”
İkinci aday, R. Tayyip Erdoğan’dır. Avuç içi kadar bir kağıda notlar almıştır. “Bizi, dört kıta, yedi iklime hakim kılan ruhun mimarı...” diye başlayan bir takdim konuşması yapar ve ardından ‘Zindandan Mehmed’e Mektup’ şiirini okur. Üstad fevkalade etkilenmiştir: “Beni bu genç adam takdim etsin” der. “Şiirlerimi en güzel bu delikanlı okuyor.”
(Bir Liderin Doğuşu. Sayfa 29)

3
İKİ: Gece’de katılımcılara ‘Büyük Doğu’nun tıpkı basım kimi eski sayıları dağıtıldı.
Bu olay bana bir yaşanmışlığı hatırlattı:
60’lı yılların sonu. Henüz bir ortaokul öğrencisi olduğum yıllar.
O yıllarda İstanbul’da neşrolan akşam gazetelerinden ‘Son Saat’ ve ‘Ekspres’ gazetelerini satıyorum gezici müvezzi olarak.
Ortaokul öğrencisi olmama rağmen kimi tercihlerim netleşmiş durumda.
Bu bağlamda Necip Fazıl’ın çıkardığı ‘Büyük Doğu’ dergisi sürekli takip ettiğim ve okuduğum dergiler arasında.
Yaptığım iş nedeniyle Cağaloğlu’nu tanıdım ya, matbaalara girip çıkıyorum ya; merak ettim ve ‘Büyük Doğu’nun basıldığı matbaayı da öğrenmiş oldum.
Ondan sonra derginin hangi gün basıldığını takip ediyor, baskı günü matbaaya gidiyor ve ilk çıkan nüshalardan birini alıyordum daha mürekkebi kurumadan.
Böylece öğrenci harçlığımdan dergiye para vermediğim gibi, basılan dergiyi ilk gören ve ilk elde eden kişi onurunu kazanıyordum.
‘Necip Fazıl’ ödülleri vesilesiyle eski dostları bir araya getiren ve bizi eskilere yolculuk yaptıran Star Gazetesi sahip ve yetkililerine teşekkür ederim.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi