• $16,3823
  • €17,5792
  • 971.174
  • 2450.84
26 Şubat 2021 Cuma

‘MUKADDİME'ce/17 Aşı ve doğurganlık

1

Uzun süredir gündemin baş sıralarını işgal eden konulardan bir tanesi de aşı.

Önce, malum salgın hastalık nedeniyle aşı(lar)ın üretilmesiyle meşgul olduk.

Virüsü yok edecek spesifik bir ilaç olmayınca ümitler aşıya bağlanmıştı zira.

Aşı üretimiyle ilgili ülkeler ve büyük ilaç firmaları amansız bir rekabete girerken;

Aşı karşıtları devreye girip seslerini yükseltmeye başladılar.

Aşı karşıtlığının en uç söylemi/iddiası; Bill Gates gibi dünya oligarkları 'genlerimize chip takacaklar' (daha sonra üzerinde duracağım için şimdilik altını çizmekle yetiniyorum) söylemi olmuştur.

Berk Hoca bile, Biontech aşısı için; "gençler ve hâlâ çocuk yapmak isteyenler bu aşıdan uzak dururlarsa iyi olur" diyordu.

Anlıyorum, Hoca, ilk kez genlere müdahale eden bir aşı olduğu için; bu müdahalenin ne tür sonuçlar doğuracağını (gerçi klinik testlerde olumsuz bir şey görülmemişti ama) zamana taalluk eden bir husus olması nedeniyle tedbirli olmayı öneriyordu.

Bu arada aşılar arasında öncelik sıralamasında bulunanlar da vardı. Mesela bizim Nurcan'a göre Batı, bilhassa Alman aşısından yaptırmak lazımdı.

Çünkü doğrusunu ve iyisini ancak Batılılar yapabilir/bulabilir diye inanmakta, bu kişiler.

Öte yandan, hafızamda kaldığı kadarıyla; bir CHP'li vekil Cumhurbaşkanı Yardımcısı'nın cevaplaması isteğiyle bir soru önergesi vermiş.

Kendince; gittikçe azalan 'doğurganlığı' modaya uyarak (hani, Cumhurbaşkanı Uzay Programı açıklıyor; CHP'liler 'millet aç, aç' diye bağırıyor, köprü açıyor aynı kadro 'millet aç, aç' ) milletin açlığına ve yoksulluğuna bağlayıp; ne tür tedbirler alıyorsunuz diye soruyordu. (Söz konusu önergenin tamamına erişemedim, hafızam mı beni yanıltıyordu emin olamadım. Bu nedenle daha fazla kurcalamadan burada bırakalım.)

Bu bağlamda son bir bilgi:

Yeni Şafak yazarı Taha Kılınç 20 Şubat 2021 Cumartesi günkü yazısında, 19 Şubat Cuma günü Mısır'daki cuma hutbesinin içeriğinden bahsetmiş.

Hutbe; doğum kontrolü ve az çocuk yapmanın gerekliliği hakkındaymış.

Bu husus geçmişte neredeyse bütün Müslüman ülkelerde, daha genel anlamıyla Batı harici bütün ülkelerde uygulanmıştı ama son zamanlarda pek duyulmuyordu.

Mısır'ın darbeci Sisi yönetimi bu meseleyi bir devlet politikası haline getirmiş, 'isneyn kifaye' (iki tane yeter) sloganıyla her türlü devlet aygıtı ve gücü kullanılarak yürütülüyormuş...

(Devam Edecek)

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu