• $8,4795
  • €10,2822
  • 508.158
  • 1454.25
11 Haziran 2021 Cuma

Meral Akşener dişi bozkurt mu (Asena)- dişi tilki mi?

Müsaadenizle bugün köşemi bir dosta tahsis ediyorum.

Malumunuz, muhalefet koro halinde; Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi'nden vazgeçerek, parlamenter sisteme dönmemiz gerektiğini ısrarla gündemde tutuyor.

CHP'nin işi kolay. CHP milletin vatanın hayrına proje, fikir üretmek için kafa konforundan fedakârlık yapmadığı gibi... İktidarın ortaya koyduğu proje ve fikirlere karşı çıkarken makul, makbul veya meşru bir gerekçe üretmek için de kafayı yorma gereğini duymuyor. CHP'nin muhalefet anlayışı: İktidardan özelikle de Recep Tayyip Erdoğan'dan gelen her proje ve fikre peşinen, gerekçesiz karşı çıkmak şeklinde... Öyle ki Erdoğan: Allah (cc) birdir derse... sırf Erdoğan monoteizm (Tektanrıcılığı) savunduğu için CHP, Politeizm (çoktanrıcılığı) veya Ateizmi (Tanrısızlığı) savunuyor. Bu muhalefet anlayışını CHP'nin %20- 22'lik kemik seçmeni de kabullenmiş durumda.

AK PARTİ' den ayrılanların kurdukları DEVA, GELECEK PARTİLERİ ve MHP'DEN ayrılanların kurdukları İYİ PARTİ'NİN, CHP kadar işleri kolay değil. Onlar, ayrılmalarının ve farklı bir parti olarak var olmalarının, Profesörüm Doktorum Ahmet'imin (Davutoğlu) çok sevdiği kavramlarla söyleyecek olursak "Ontolojik" gerekçelerini seçmene anlatmak zorundalar. Bu partiler var oluşlarının önemli, belki de en önemli gerekçelerinden birinin de parlamenter sisteme geri dönme olduğunu söylemekteler. Ve bu nedenle söz konusu partiler parlamenter sisteme dönüşü CHP'den daha fazla gündemde tutmaktalar.

Deva, Gelecek ve İyi Parti, yurdum insanının hafızasında parlamenter sistemle ilgili olumlu bir algı olmadığını gayet iyi bildikleri için, parlamenter sistemin başına sıfatlar yerleştirerek siyaset literatüründe olmayan yeni bir yönetim sisteminin mucitleri olduklarını iddia etmekteler. İYİ PARTİ, partinin "İYİ" kavramından hareketle, "İyileştirilmiş Parlamenter Sistem" demekte... GELECEK PARTİ, parti isminin ilk harfi "G" harfinden hareketle: "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" demekte... DEVA PARTİSİ DE yakında partinin "DEVA" kavramından hareketle "Her derede deva parlamenter sistem" veya parti isminin ilk harfinden "D" hareketle: "Dayanıklı Parlamenter Sistem" derse hiç şaşmayın.

Muhalefet partilerinin liderleri akıllı değil, kurnaz insanlar... Akıllı insan ile kurnaz insan arasındaki fark şudur: Akıllı insan, herkesi en az kendisi kadar akıllı bilir... Kurnaz insanlar ise, kendilerini herkesten akıllı zannederler. 110 yıl kesintisiz uyguladığımız (1908-2018) kendisinden hiç hayır görmediğimiz, parlamenter sistemin başına uydurma sıfatlar koyarak yeni bir yönetim biçimi icat ettiklerini söyleyen muhalefet liderleri dediğim gibi kurnaz oldukları için amiyane ifade ile milleti keriz yerine koyuyorlar. Aslında yaptıkları şey Merzifon eşeğini boyayarak millete zebra olarak yutturmaya çalışmak.

Hakkını yemeyelim, muhalif liderlerin en kurnazı Meral Akşener... Bu kurnaz hanımefendi bundan bir hafta önce İyileştirilmiş Parlamenter Sistem ile ilgili bizleri aydınlattı(!)... Söyledikleri şu: Dahiyane buluşu yönetim biçiminde "Cumhurbaşkanı, tamamen tarafsız olacakmış. O kadar ki... Hiçbir parti ile ilişkisi olmayacakmış." Kıyısından köşesinden, ucundan, bucağından hiç siyasete bulaşmamış, hiçbir parti ile ilişkisi olmayan birisi... Olsa olsa bir AMİRAL veya GENERAL olabilir. Sivil bürokratın bile bulunduğu makama hangi iktidar döneminde getirildiğinden hareketle bir parti ile ilişkisi bulunur.

Meral Hanım, amiral ve generallere şu mesajı veriyor:" Erdoğan'ı demokratik yollarla alaşağı etmek mümkün değil. Siz bir darbeyle alaşağı ederseniz, 1980 darbesini yapan Evren ve şürekası gibi yeni bir anayasa hazırlayıp parlamenter sisteme geri dönüşü gerçekleştirebilirsiniz. Cumhurbaşkanını eskiden olduğu gibi Meclis seçecek, tıpkı 80 öncesi olduğu gibi Cumhurbaşkanları Harbiyeli olacak. İYİ PARTİ olarak bu konuda her daim arkanızdayız." Yakın tarihimiz hakkında bilgisi olmayanlar bilmeyebilir. 1923- 1980 tarihleri arasında, Celal Bayar bir istisnadır. Onun dışındaki tüm Cumhurbaşkanları Harbiye çıkışlıdır.

Meral Hanım'ın, kendi icadı, ziyadesiyle iyileştirilmiş zımba gibi parlamenter sistemde:" Bakanların tümü Meclis'ten olacakmış." Breh, breh zannedersiniz ki eski parlamenter sistemde bakanlar Mars'tan, Jüpiter'den geliyordu. Meral Hanım'ın derdi başka... Mesajı AK PARTİ ve MHP milletvekilleri içerisinde bakanlık hayali olan muhterislere... Mesaj şu: "Partilerinizden istifa eder muhalefete katılırsanız, Meclis'te gereken çoğunluğu sağlarsak, parlamenter sisteme döneriz. O vakit bakanlık koltuğu sizin." AK PARTİ ve MHP milletvekillerine dolaylı rüşvet içeren bu teklif bana Güneş Motel olayını hatırlattı. Yani Meral Hanım Cumhur ittifakı içerisinden Tuncay Mataracı, Şerafettin Elçi'leri ayartmaya çalışıyor.

Bu açıklamalardan sonra gelelim yazının başlığı sorunun cevabına... Meral Akşener dişi bozkurt mu (Asena) yoksa dişi tilki mi? Benim bu soruya cevabım şudur: Meral Hanım eski tüfek bazı ülkücülerin zannettiği gibi Kök Tengri (Gök Tanrı) tarafından gönderilmiş Türk Milliyetçilerine iktidar yolunda rehberlik yapacak bir dişi kurt, Asena değil... Meral Hanım ABD/ Pennsylvania'daki Alamut Kalesi'nde mukim Haşhaşi liderin FETÖ' nün görevlendirdiği dişi bir tilki... Umarım millet La Fontaine'in Fabl masalındaki karga olmaz. Ağzındaki peyniri bu tilkiye kaptırmaz. Enver ELKATMIŞ

<p class='MsoNormal'>NATO Zirvesi bugün Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleşecek.  Burada akşam

Erdoğan-Biden görüşmesinden ne çıkar?

3 günlüğüne geldikleri Türkiye'den 1,5 yıldır ayrılamadılar

Kanal İstanbul'da temelin atılacağı nokta

Ağrı'da gönüllü öğretmenler arama ve kurtarma tatbikatı yaptı