• $33,0413
  • €36,0249
  • 2561.47
  • 11064.9
29 Aralık 2019 Pazar

Kubilay hadisesinin yıldönümü münasebetiyle

Malum; Kubilay 23 Aralık 1930’da öldürülmüştür.

Bu yıldönümü vesilesiyle size üç sahne sunmak istiyorum.

1. SAHNE

Kubilay’ın ölümü üzerine; “Bugün doğrudan doğruya üç müessese matem içindedir. Türk vatanına silah, ilim, idare ve iman kuvvetini veren Askerlik Ocağı; geri kalmış halk kütleleri ortasında, yeni nesilleri hidayete ve hakikate çağıran bir resul vazifesini üzerine almış muallimlerimizin İlim Ocağı; ve Kubilay’ın şahsında en ateşli ve imanlı evlatlarından birini kaybeden Türk Ocağı…” (Hamdullah Suphi Tanrıöver, Dağyolu Dergisi, 2. Sayı, S.8)

2. SAHNE

Bir yıl sonra Kubilay Anıtı’nın açılış töreni (M. Kemal’in sağlığında Atatürk anıtlarının haricinde yapılan tek anıt); “İnkılap için sönen bu nefesleri, Tanrının öğdüğü kullardan büyük olan bu şehitleri, bütün Türklüğün ruhuna gömülen bu kurbanları tarih hakkıyla nakledemeyecektir. Bunu, bilen ve düşünen Türklüğün ve inkılabın büyük asarı Cumhuriyet Halk Fırkası, milletle birlikte, şuracıkta, rüzgarların yaslandığı bu tepede abidemizi dikiyor. Bu abide bizim için, evlatlarımız için bir abide olarak kalmayacak. Bize ölümü öğreten ölmeyi sevdiren, bir mihrab bir minber bir kürsü olacak evlatlarımız için bir inkılap kabesi olup kalacaktır.” (Menemen gençlerinden Sabık Fırka Reisi Kenan Bey’in sözleri; Selman Yaşar, Menemen Kubilay Anıtının Açılışı, cilt 3/2, S. 391)

3. SAHNE

1930’lu yıllarda bir okul bahçesinde Kubilay’ı anma töreni.

“Haydar Bey kendi cebinden çıkardığı bıçağını kendi boğazına bastırdığı zaman gözlerinden yaşlar akmaya başlamıştı. Bizim aramızda da burnunu çekip mızırdananlar vardı ama çoğunluk sersemlemiş, donup kalmış durumdaydı. ‘Bağ bıçağı körmüş’, dedi Haydar Bey gözyaşlarından boğuklaşmış sesiyle. ‘Kubilay’ın başını tam on beş dakikada kesebildiler, direleye, direleye… Bakın. On beş dakika. İşte bunca bir zaman direleyip durdular.’ Ve bıçak boğazında öylece beklemeye başladı. On dakikayı doldurdu mu? Bilmiyorum. Ama gerilmiş sinirlerin boşalmasına yetecek kadar beklediği kesin. Sonunda bıçağı boğazından çektiği zaman hepimiz uluyarak ağlamaya başladık. (Nihal Yeğinobalı, Cumhuriyet Çocuğu, S. 112-113)

Not: Yukarıdaki alıntılar Onur Atalay’ın Türk’e Tapmak isimli kitabındandır)

<p>Sırpların planını bir kelebeğin kanat çırpışı bozdu...</p><p>Srebrenitsa katliamının acı simgesi

Sırpların planını bozan mavi kelebekler

3 bin 500 yıllık tarifle 8 çeşit ekmek yapıldı! Yozgat'taki arkeolojik kazılarda bulundu

Su üzerinde hareketsiz görünce ceset sandılar! Gerçek ortaya çıkınca...

İletişim Başkanlığı'ndan 15 Temmuz'a özel etkinlikler: Milletin Zaferi temasıyla düzenlenecek