• $28,9142
  • €31,2565
  • 1877.62
  • 8057.42
23 Temmuz 2023 Pazar

HUMA(Y) KUŞU MU? SUNGUR MU?

1

O malum türkü (Huma kuşu yükseklerden seslenir) olsa gerek başlıktaki ikilemle karşılaştığımda tereddütsüz 'Huma'yı tercih etmeme sebep.

Sonra biraz internete baktım, Huma'nın Sungur'a fark attığını gördüm.

Huma kuşunun neye benzediği bile doğru dürüst bilinmez iken, varlığı ve tarifi daha çok muhayyeleye hasredilmişken, daha çok hayali şekiller atfedilirken; Sungur; bildiğimiz, tanımlayabildiğimiz bir kuş;

Huma kuşu, erişilemeyecek yüksekliklerde, ulu yerlerde yaşadığına, durup durmaksızın uçtuğuna, hiç konmadığına, olur ya lütfedip dünyaya kırk arşın kadar yaklaştığında gölgesi kimin üzerine düşerse padişah olacağına inanılan cennet kuşu, devlet kuşu (herhalde 'başına devlet kuşu kondu' deyimi buradan geliyor) olarak kabul edilirken

Sungur kuşu, doğan ve ölen, diğer hemcinslerine benzeyen, çiftleşen, kavga eden dünyalık bir kuş.

Bizim sorumuzu oluşturan alt zemin ise;

İkisinin de, hem Huma(y) kuşunun hem Sungurun göğün yükseklerinde, yalnız başına, özgürce yaşadığıdır.

2

Nerden çıktı bu kuşlar derseniz:

'Oğuz Çepni Boyu Dernekleri Eğitim Araştırma Kalkındırma ve Kültür Federasyonu' 20-21 Temmuz tarihinde, Giresun'da 'Karadeniz Çepnileri' konulu bir Çalıştay düzenliyor.

Bu çalıştayın I. Oturumunu dinleme fırsatı buldum, akademisyen hocaların (Prof. Dr. Sezai Balcı, Dr. Bekir Sarıyıldız, Doç. Dr. Hanefi Bostan, Prof. Dr. Mehmet Özmenli, Öğr. Görevlisi Mevlüt Kaya) tebliğlerini sunmaları esnasında aldığım kimi notları sizlerle paylaşmak istiyorum...

Bildiğiniz Oğuz Türkmen boylarının üçü dördü bir araya gelerek kendilerine sembol olarak bir kuşu seçerlermiş.

Kaynakların ekserisine göre Çepni boyunun sembolü Sungur, ancak azınlıkta olmasına rağmen daha muteber kaynaklara göre ise, Çepnilerin sembolü Huma kuşuymuş.

Hocaların aktardığına göre, her iki kuş da Çepnilerin sosyolojisine uygunluk arz etmektedir.

Çünkü Çepniler de, söz konusu kuşlar gibi, pek zapturapta gelmeyen, özgürlüğüne düşkün, yalnız başına yaşamayı seven, kural, kısıtlamalara pek tahammül edemeyen insanlar...

3

Yalnız demişken; iki hususu daha sizlerle paylaşmak istiyorum.

Önceden duyurulan çalıştay programına göre Mehmet Özmenli hocanın tebliğinin başlığı; 'Giresun'da Heterodoks bir Türk Boyu Çepniler' başlığını taşımaktaydı.

Oysa Hoca, tebliğinde bildiğimiz anlamda hiç 'Heterodoksi'den bahsetmedi. Soru cevap faslında bu husus kendisine sorulduğunda 'heterodoksi'yi inanç anlamında değil, sosyolojik olarak; ana akıma uymayan, sık sık yoldan çıkan, kurallı yaşamaya isyan eden; böyle olunca, mesela Osmanlı döneminde bildiğimiz Babai, Celali gibi isyanlara katılan insanlar için kullandığını ifade ettiler.

Bir de; Giresun Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Mevlüt Kaya'nın bizzat arazide yaptığı bir derleme; yalnız ve kuralsız yaşamak noktasından oldukça dikkat çekici ve manidardı.

Çepni kocaları derlermiş ki;

Eğer kavga edilmeyecekse komşu niye var...

Tevekkeli bilinçli ve tercihen yalnızlığı sevdiğimiz ve istediğimiz boşuna değilmiş...

YÜZYIL ÖNCE

30 Ekim 1923 tarihli gazetelerden bir ürün ilanı

"Kıl düşüren taharet pudrası vücuttaki fazla kılları izale için pek çok tertibat meydana çıkarılmış ise de cildi yakmak ve tahriş eylemek mehazirini haiz bulundukları cihette cümlenin rağbetine mazhar olmadığından işbu pudra yakmadıktan ve tahriş etmedikten başka bilakis cildin taravetini artırarak nezaketini muhafaza eyler... kutusu 15 kuruştur. Taktiklerinden sakınmak için Beşir Kemal imzasına dikkat ediniz."

(Devam Edecek)

<p>Olay, Üniversite Mahallesi'nde meydana geldi. İsmi öğrenilemeyen sürücü idaresindeki 78 AAN 796 p

Kontrolden çıkan otomobil dubaları kırdı...Kaza anı kamerada

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı