• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
5 Aralık 2019 Perşembe

Hangisi? Eğitim mi, farklılıklar mı?

Modern ve demokratik toplumu tanımlamak için kullandığımız parametrelerden bir tanesi de farklılıklardır. Farklı fikirlerin, farklı yaşama biçimlerinin, farklı etnisitelerin, farklı inanç gruplarının bir arada yaşamasını isteriz, savunuruz demokratik ve modern bir toplumun üyeleri olarak.

Öte taraftan, yine modern ve demokratik bir ülkede devletten beklenen temel edinimlerden bir tanesi de eğitimdir. Öyle ki; neredeyse belli bir eğitim sürecinden geçmeyen bireyler toplumun asli unsurları sayılmazlar modern ve demokratik iddiasındaki birçok ülkede.

Ancak ikisinin bir arada olmasının bir çelişki, bir saçmalık olduğu üzerinde pek durulmaz.

Her ne kadar farklı ve asıl amacı örtmeye matuf tanımlara başvurulursa vurulsun, kurumsal eğitim nihai erimde tek tip insan yetiştirmek için vardır.

Ne kadar farklılıkları törpüler ve şeyleri/öğrencileri birbirine yaklaştırabilirse, hatta aynileştirilebilirse, ne kadar çok sayıda birey ‘müfredat’ı eksiksiz uygular ve benimserse;

O eğitim sistemi o kadar başarılı sayılır.

Peki nerede kaldı ‘farklılıklar’?

Bu durumda; ya modern ve demokratik toplulukların ‘farklılıklarını bir arada yaşama’ iddiası ve beyanı geçersizdir, muattaldır ya da eğitim sistemi baştan sona anlamsızdır, gereksizdir.

<p>Başkan Erdoğan Ayasofya Camii'nin ibadete açılışını sosyal medya hesabından video ile kutladı. Er

Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya'nın Dirilişi' paylaşımı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?