• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
8 Mart 2024 Cuma

Gazze! Haşim'in şehri Gökhan'ın yarası / 5

Osmanlı Devleti resmen I. Dünya Savaşı'na katıldığını ilan ettiği sırada bölgedeki Osmanlı ordularının (4. Ordu) Komutanlığı'nı Cemal Paşa yapmaktadır. (6 Aralık 1914 – 1 Aralık 1917)

Cemal Paşa komutasındaki Osmanlılar ile İngiliz Kuvvetleri ilk kez Şubat 1915'te karşı karşıya gelir. Bu karşılaşmada Osmanlı Ordusu İngiliz saldırılarını başarısız kılar. Buna rağmen, daha dayanıklı bir hat kurmak üzere ordu Gazze hattına çekilir.

Mart 1916'da, İngiliz general Archibald Murroy komutasındaki Mısır takviyeli; Avustralyalı, Yeni Zelandalı askerlerden oluşan İngiliz birlikleri Sina'ya doğru harekete geçer. Aynı anda, (Haziran 1916) Mekke Valisi Şerif Hüseyin'de, İngilizlerle işbirliği içinde bir Krallık (Haşimi) kurmak üzere harekete geçtiğini kaydetmek gerekir.

Aralık 1916'da İngiltere El-Aris'i, Refah bölgesini, Han Yunus'u ele geçirerek Gazze'ye dayanır... General Murroy 26 Mart 1917'de Filistin'in kapısını açacak kilit mesabesindeki Gazze'ye saldırır, lakin büyük bir yenilgi alarak geri çekilmek mecburiyetinde kalır.

Murroy 17 Nisan 1917'de bir kez daha saldırır, ne var ki bu seferde başarılı olamaz. Bu savaşlarda İngiliz Ordusu 10.000'i aşkın kayıp vererek geri çekilmek mecburiyetinde kalır.

Burada altı çizilmesi gereken bir husus, söz konusu saldırılar boyunca Hıristiyan rahipler, askerlerinin morallerini yükseltmek, ele geçirecekleri şehrin önemini belirtmek için 'Samson' menkıbelerini anlatır.

Söz konusu başarısızlıklardan sonra General Murroy görevden alınır, yerine General Allenby atanır.

Allenby'de ilk olarak Gazze'ye yönelir. 27-31 Ekim tarihleri arasında karadan ve denizden Gazze'yi bombalar. Şehir nihayet 7 Kasım'da düşer, Cemal Paşa geri çekilmek mecburiyetinde kalır.

Buna da dördüncü yıkım diyebiliriz.

General Allenby'in Gazze'ye girdiği 9 Kasım 1917 tarihi, aynı zamanda Bolfour'un Rostchild 'e gönderdiği meşhur mektubun (deklarasyon) dünyaya ilan edildiği tarihtir.

Allenby 11 Aralık 1917'de Kudüs'e girer.

Malumunuz, Allenby doğuya doğru hareketini sürdürür ve rivayetlere göre Şam'a girdiğinde Emevî Camii haziresinde bulunan Selahaddin Eyyubi'nin mezarına gider ve ayağıyla dürterek... "Kalk Selahaddin. Bak biz geldik." der...

(Bu mesele sosyal medyada daha çok Kudüs versiyonuyla anlatılır.)

Hayatın cilvesi; Allenby, Cemal Paşa'nın daha önce 'haşerelerle mücadele' için yanına aldığı biyolog Aaron Aaronsohn'un ve kız kardeşi Sara ile kurdukları meşhur 'Nili' adlı casusluk örgütünün İngilizlere verdiği istihbarat sayesinde Osmanlı Ordusu'nu mağlup etmiş ve Filistin dahil Ortadoğu'yu işgal etmiştir...

Bu sıralar, Osmanlı, Filistin-Suriye-Irak cephelerini savunmak için 'Yıldırım Ordular Grubu' diye yeni bir yapı oluşturur.

15 Temmuz 1917'de kurulan bu ordunun ilk komutanı Erich Von Falkenhayn'dır. (Temmuz 1917- 6 Şubat 1918) Daha sonra Liman von Sanders'tir.

Bu ordu, Eylül 1918'de Megiddo'da İngilizlerle karşı karşıya gelir ve büyük bir mağlubiyet alır...

Mustafa Kemal de Yıldırım Ordular Grubu'na bağlı 7. Kolordu Komutanı olarak bu savaşta yer almıştır.

Bu arada 30 Ekim 1918'de Mondros imzalanmıştır. Mondros gereği Alman subayların Osmanlı Ordusu'ndan ayrılmaları gerektiği için Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı'na Mustafa Kemal getirilir. Mustafa Kemal'in bu görevi sadece 8 gün sürer.

8 günlük komutanlığı sırasında M. Kemal orduyu Kilis-Toros hattına çekerek bir savunma hattı oluşturur. Ne var ki Mondros gereği Osmanlı orduları dağıtılır, Mustafa Kemal'de bölgeden ayrılır...

Yani Ortadoğu'dan en son ayrılan üst düzey Osmanlı Subayı M. Kemal'dir.

Tarih 7 Kasım 1918... Mısır'dan sonra; Şam, Halep, Bağdat, Kudüs, Gazze velhasıl Verimli Hilal'in tamamı... Artık Osmanlı toprağı değildir...

<p>Bir kurabiye fiyatının 110 TL olmasına isyan eden de var, bir bardak çaya 90 TL ödeyen de, orta b

KURABİYE 110 TL OLUR MU?

ÖSYM'nin dünyadan izole sınav merkezi kapılarını ilk kez açtı

İstanbul Gaziosmanpaşa'da toprak kayması! 30 ev tahliye edildi

Antalya'da otel çalışanlarını taşıyan servis devrildi! 19 kişi yaralı