• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
5 Kasım 2023 Pazar

Fındık piyasasında olup bitenler

Halil İbrahim Paltun (Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, Altun Gıda A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı) bana bir ilkokul çocuğunun anlayabileceği netlikte, tane tane meseleyi anlattı.

Buna göre;

Neredeyse her on senede bir fındık fiyatları tavan yaparak, kabuklu fındık bazında 5 $'ı aşar. Bu durum herhangi bir spekülasyon nedeniyle değil, doğrudan doğruya rekolte/üretim nedeniyle husule gelir.

Hem dünya bazında, hem Türkiye gerçekliği bize göstermektedir ki, bu yılda o onlu yıllardan bir tanesidir. Rekolte beklenenin çok altında gerçekleşmiştir. (Mesela kabuklu fındık 2004 yılında 6 $, 2014 yılında ise 7 $'ı görmüştür)

Bu nedenle, TMO fındık fiyatını elli randıman Giresun kalite için 84 TL açıklamasına rağmen, pazara inmesinden kısa bir süre sonra piyasada fındık 100 TL'nin üzerine çıkmıştır.

Hal böyleyken, fiyatlar yükselmeye devam ederken devreye İtalyan şirketi FERRORE girer.

Bu arada belirtmeliyiz ki, dünya fındığının neredeyse yarısını FERRORE alıp-satar. Böyle olunca o malum efsanedeki gibi fındık fiyatları Hamburg'da belirlenmez, Ferrore'nin yönetim kademesinde belirlenir...

İşte bu FERRORE, şimdilerde, TMO'ya atfettiği bir söylentiyle, fiyatların yükselmesini durdurma yönünde piyasaya müdahale etmektedir.

Şöyle ki, TMO'nun elinde geçen seneden kalma 120.000 ton fındık bulunmaktadır. Üstüne bu yılki alımları da koyduğumuzda (her ne kadar geçen yıllara nazaran çok az alım yapmış olsa da) ortaya piyasayı belirleyecek derecede dominant bir aktör çıkar...

FERRORE'nin iddiasına göre; ki piyasa bunu satın almıştır; TMO yetkilileri yılbaşına kadar satış yapmayacaklarını söylemişler... dolayısıyla yılbaşından sonra satış yapabileceklerini ima etmiş oluyorlar.

Bu algıyı dayatan FERRORE demek istiyor ki yılbaşından sonra TMO satış yapınca fındık fiyatları daha da düşecektir.

Onun için (hem üreticiye, hem tüccara seslenerek) biran önce elinizdeki fındığı satmanız sizin karınıza olacaktır.

Böyle yaparak FERRORE fiyatı 3, 3.5 bandında sabitlemek istemektedir.

Yetkililerin aktardığına göre TMO tarafından zinhar böyle bir açıklama yapılmamıştır. Ne var ki ofisçe bu zamana kadar piyasayı regüle edecek aksine bir açıklama da gelmemiştir.

Hal böyleyken TMO yetkilileri behemehâl/acilen;

"Gelecek yıla ait daldaki fındığın ne kadar olacağını görünceye kadar fındık satmayacağız" diye açıklama yapmalıdır.

<p>Avrupa'nın en göden kış turizmi destinasyonu olan Palandöken Kayak Merkezi 2023-2024 kayak sezonu

Palandöken'de kış sezonu büyük bir coşkuyla açıldı

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı