• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
6 Ekim 2016 Perşembe

Bir mezar ziyareti…

1

Türkiye dindarlığının mezarlıklara verdiği önemi ve mezar ziyaretlerini tam manasıyla anlayabilmiş ve içselleştirebilmiş birisi olmadığımı söyleyerek başlayalım…

Bir vesileyle Ömer Halisdemir’in kabrini ziyaret ettik geçtiğimiz pazar günü. Hâlâ insanlar fevç fevç mezarlığa akın ediyordu ve ziyaretçiler Türkiye toplumunun her katmanına işaret eden bir farklılık arz ediyordu.

‘Ziyaretçi’ dediğimiz bütünün içerisinde, daha önceden ‘indirilen’ hatimlerin duasını yapanlar bulunduğu gibi, belki de doğru dürüst ‘Fatiha’ okumasını bile bilmeyen bireyler de mevcuttu.

2

Edindiğim intiba şu; belki de ziyaretçilerin tamamı, sezgisel bir bilgiyle; mezar başında icra edilen ritüellerin Ömer Halisdemir’in öteki dünyada göreceği muamele üzerinde hiçbir değişiklik yapmayacağını/yapamayacağını biliyordu.

Ömer Halisdemir yaşadığı hayatla, hayatını sonlandırış biçimi ve amacıyla göreceği muameleyi kendisi belirlemişti; bütün şehitler gibi.

Öyleyse, neydi insanları buraya, bu mezarlığa çeken tılsım, inanç, bilgi…

3

Hani Kutsal Kitabımız diyor ya; “siz onlara ölüler demeyiniz, onlar diridirler…” Allahualem burada kastedilen ‘dirilik’ bizatihi mevta olmuş şehide has bir dirilik olmaktan öte; şehidin şahsı manevisinde, şehit üzerinden kalanlar nezdinde yaşanan diriliktir.

Şehitleri anmak, ister kabri başında ister uzakta (kabir başında olması insanoğlunun müşahhas ile daha kolay ilişki kurmasına bağlanabilir, başka bir söylemle; bir şeye müşahhas üzerinden daha kolay ilişki kurulabildiğine…) toplumun arasında bir ‘nefes’in dolaşmasına neden olmakta, diriltici bir ‘nefes’in…

Bu dirilik sayesinde insan; var oluşuyla yüzleşebilmekte, kültürüyle/geçmişiyle/mazisi ile irtibat kurabilmekte, aidiyetini hatırlayıp tazeleyebilmekte…

Belki de ortak bir gelecek için hazır hale gelmekte… Ortak bir geleceğin inşacıları olmaya hazır hale gelmekte…

Allah’ım; umarım 240’ı aşkın şehidimizin sağladığı ‘dirilik’ nefesi 80 milyon Türkiye insanının tamamının ruhlarını, zihinlerini ve akıllarını harekete geçirmeye yetmiştir.

Bu dirilikten neşet eden ruh, umarım tüm Türkiyelileri özgürleştirmiştir.

Umarım, aramızdaki ‘ölmüş’ yaşayanları titretmiştir.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi