• $16,3478
  • €17,5974
  • 972.269
  • 2450.84
26 Mart 2021 Cuma

Adalet ve Kalkınma Partisi 7. Olağan Büyük Kongresi'nin ardından…

İki alıntıdan oluşan tembel işi bir yazı olacak bu. Hadi bakalım...

"İşte bunun için, uzunca bir süredir dile getirdiğimiz 'DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR' tespit ve talebemizi her fırsatta tekrarlıyoruz.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere, küresel yönetim mekanizmasındaki dengesizlik ve adaletsizlik, beraberinde adaleti ve güvensizliği de getiriyor.

Biz bu mekanizmanın tamamını kapsayan bir reformun suretle hazırlanmasını, yürürlüğe konulmasını teklif ediyoruz.

Yani küresel güvenlik sistemi 5 daimi üyenin menfaati yerine; kıtaları, bölgeleri, inançları ve ortak çıkarları temsil edecek bir şekilde inşa edilmelidir." (Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti 7. Olağan Büyük Kongresi)

"Hüseyin Besli: Haklısınız, 'agresif'. Karşınızda bir merkez oluşmuş. O merkezde bir güç, sermaye, itibar var. Yani yoğunlaşmış her şey orada. Siz dışardasınız ve oradan bir şeyler almak istiyorsunuz. Kesinlikle agresif olmak zorundasınız. Müzik de ona göre, sloganlar da...

Balçiçek İlter: Ak Parti değişti... Aktörler de değişti aslında. Her ne kadar ezilmişin, ötekinin, mazlumun sesi olsa da kaç dönemdir iktidar, muktedir tavır diline yansımış, o da ötekileştiriyor.

H. B.: Orada çok büyük, müthiş bir ustalık var. Görülmüyor, görmüyorsunuz.

B. İ.: Neyi?

H.B.: Evet mazlumların, itilmişlerin ismi ama bugün merkezde. Ama hâlâ aynı dili kullanıyor. Neden biliyor musunuz? Dışarıda bir merkez icat etti bir nevi... Başlangıçta Türkiye içindeki merkeze, oligarşik derin devlete karşı duruyordu. Şimdi ise dışarda, BM nezdinde saldıracağı bir merkez yarattı. 'Dünya 5'ten büyüktür' derken... BM'ye 'bu haksızlıktır' derken... Gazze derken, 'one minute' derken... Dünyadaki merkeze karşı yine ötekileştirilenlerin, kenarda olanların, mazlumların dilini kullanıyor. Bunu müthiş başarıyla yapıyor." (18.08.2014 tarihinde Habertürk'ten Balçiçek İlter'e verdiğimiz röportaj)

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu