• $9,2784
  • €10,7553
  • 526.782
  • 1409.56
5 Haziran 2016 Pazar

1915’te kim ne yaptı?

1
Tam bir aydınlanma aydını, modernist, pozitivist ve dahi Batıcı; İttihat Terakki’nin kurucu ideologlarından olan Ahmet Rıza; Birinci Dünya Savaşı’nın ilk safhasının bittiği sıralarda yaptığı bir değerlendirmede diyor ki (mealen); “Bu bir ahlaksızlık, bu bir işgal değil. Biz nice işgaller gördük, Moğol istilasını yaşadık, işgali biliriz… bu tam bir ikiyüzlülük…”
Birinci Dünya Savaşı dünyanın geri kalanı için bitmiş olabilir. Ama Türkiye’nin de içinde bulunduğu Ortadoğu için savaş halen devam etmektedir. Doğrusu Birinci büyük savaşın asıl ve tek hedefi olan Osmanlı İmparatorluğu ve dolayısıyla İslam, imparatorluk yıkılmış olsa da tamamen ortadan kaldırılamadı. Türkiye Cumhuriyeti’nin şahsında Osmanlı ruhu ve Müslümanlık devlet olarak var oluşunu sürdürebilmektedir.
İşte bitmeyen savaş bununla, bu kalan bakiyeyle ilgilidir.

2
Almanya’nın; 1915 yılında Osmanlı ülkesinde Ermenilerle husule gelen olayları ‘soykırım’ olarak niteleyen bir kararı parlamentosundan geçirmesinin aktüel ve meşru hiçbir nedeni bulunmamaktadır.
Ne seçmen baskısı söz konusudur, ne de Türkiye’nin söz konusu olayları hatırlatacak bir davranışı.
Mesele doğrudan doğruya Türkiye’yi kuşatma meselesidir.
Mesele Birinci büyük savaşta bitirilemeyenin bitirilmesi, Türkiye’nin burnunun sürtülmesi, dolayısıyla Ortadoğu’yu ve Müslümanları cezalandırma meselesidir.
Ancak bunu mertçe, yiğitçe yapmak yerine, kaypakça ve alçakça yapmaktadır Batı. Ahmet Rıza’nın söyledikleri bugün için de geçerlidir. Yani; bu bir ahlaksızlıktır, bu bir ikiyüzlülüktür.
3

Kaldı ki; 1915 yılında neler olduysa
onların müsebbibi de Almanlardır,
Almanya’dır.
Herkesçe malumdur ki, o sıralar Osmanlı Almanya ile müttefiktir. Zamanın güçlü paşası Enver’in Almancılığı meşhurdur. Dahası, resmen değilse bile fiilen Osmanlı ordusunu Alman subaylar yönetmektedir. Ve Ermenilere ne yapıldıysa bu subayların geliştirdiği strateji, kurduğu planlar dairesinde yapılmıştır.
Öyle ki; Alev Alatlı’nın deyimiyle, ‘soykırım’ olarak niteleyebileceğimiz bir eylemi gerçekleştirebilmek için, daha sonra İkinci büyük savaşta da gördüğümüz gibi yüksek bir hendesi zeka ve bilgi gerekmektedir. O dönemde bu yetenek ve bilgi Osmanlı subaylarında yoktur.
Varsa varsa Osmanlı ordusu içinde görev yapan Alman subaylarda vardır.
Bilmem anlatabildim mi?

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi