• $16,1166
  • €17,3408
  • 966.749
  • 2375
4 Aralık 2014 Perşembe

“George Orwell olsa sizi ayakta alkışlardı”

1

Yaklaşık iki ay önce, (28 Eylül 2014) bu sütunda “Dünya 5’ten büyüktür, ‘one minute’den de büyüktür” diye yazmıştık, bir vesileyle...
2
Dün, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerine tevdi edildi.
Edebiyat dalında ödül alan Alev Alatlı törende Cumhurbaşkanı’na hitaben;
“Dünya 5’ten büyüktür. Beynelmilel medya kartellerinin, muhtelif strateji uzmanlarının nadan dünyalarından büyüktür. Sayın Cumhurbaşkanım siz ve ekibiniz dünyada ki bugün 1,5 milyon Suriyeli’ye kapılarını açtığınız için tarih sizi ayrı bir yere yazacak. Dünya 5’ten büyüktür dediniz ve tüm oligarkları boşa çıkardınız. Bugün George Orwell olsa sizi ayakta alkışlardı. O yetmez Daniel Defone de kalkar o da alkışlardı”diye bir konuşma yapmış. Ağzına sağlık, ömrüne bereket sayın Alatlı.
3
Sayın Alatlı
Mesele, sizin çok isabetli bir şekilde ‘Beyaz Türkler Küstüler’ isimli kitabınızda da belirttiğiniz gibi bir ‘yabancılaşma’ meselesi.
Ne yazık ki Cumhuriyetin kurulmasından da önceden beri entelektüel dünyamızda inhisar kuran ‘yabancılaşmış aydınlar’ bize ‘adam olamayacağımızı’ pompalamışlardır. Kendini batı karşısında ezik ve yenik hisseden bu aydınlar bütün ülkeyi ve milleti kendisi gibi görmüş ve kendisine benzetmeye çalışmıştır.
Oysa her şeye rağmen bizim kendimize ait ve dünyaya da sunabileceğimiz değerlerimiz vardır. Ne kadar üstü örtülse de o değerler bir fırsat hasıl olduğunda kendini göstermektedir. Halen küller altında yatan, bir rüzgarla üzerindeki küllerin savrulmasıyla yeniden kor halinde etrafını da aydınlatabilecek nice değerler kendi fırsatlarını beklemektedir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın yaptığı, ‘dünya 5’ten büyüktür’ diyerek dünya arenasına giriş yapması bu bağlamda kıymetli ve önemlidir.
4
Varsın, George Orwell’ın ayağa kalkacağı yerde bizim aydınlarımız arkalarını dönsünler. Beis yok. Çünkü onlar zaten Orwell değil ki.
Ama Alatlı gibi sahici aydınlar ve sanatçılar oldukça ve düşüncelerini açıkça dile getirdikçe bu yol açılacak ve bereketlenecektir.
Alev Alatlı ve onun gibiler önden yürüdükçe ardılları ve benzerleri gelecektir.
Buna olan inancımı ve ihtiyacımı bu vesileyle dile getirmek istedim.

<p>Seksenler, Doksanlar, Ertuğrul 1890, Papatyam ve Yeditepe İstanbul birçok unutulmaz projede rol a

Deniz Oral Turgut Özal rolünü anlattı! Meğer ilk düşünülen isim bambaşka biriymiş

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti