• $8,3047
  • €10,0809
  • 488.079
  • 1444.87
28 Aralık 2013 Cumartesi

Yeni yılda kaçırılmayacak fırsatlar gizli

Hülya Yıldırım
Hülya Yıldırım
YAZARIN SAYFASI

Yaşanan her gün büyük fırsatlarla doludur. Özel günlerinse, kaçırılmaması gereken ‘çok özel’ fırsatları vardır.

Yılbaşının yaklaşmasıyla caddelerin ışıltısı en gencinden en yaşlısına herkesi alışverişe davet ediyor. Çocuklar, yılbaşında kendisine neler alınacağından, hangi hediyeleri ailelerinden beklediğinden bahsedip duruyor... Oysa yeni yıl, bayram, doğum günü gibi özel günler çocuklara istemenin yanı sıra başkalarının nelerden mutlu olabileceğini tahmin etmek, onlar için emeğiyle bir şeyler üretmek ve ötekinin sevinciyle mutlu olabilmenin heyecanını yaşamak için harika fırsatlar verebilir. Nasıl mı? İşte klinik psikolog Derya Gülterler’in öneri ve görüşleri:

VERMENİN KIYMETİNİ BİLSİN

Çocuğunuza yeni yılda başkalarından ne beklediğini değil, başkaları için ne hazırlamayı planladığını sorun. Onunla birlikte alışverişe gidip başkalarına hediyeler satın almayın. Birlikte aldığınız her hediyede, kişiye verdiği değerle aldığı hediyenin maddi değerini eşleştirmeyi ölçecektir. Kardeşi için, babası için, arkadaşları için neler hazırlamayı planladığını, yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorun. Sizden yardım isterse, önce hediye hazırlayacağı kişinin ilgi alanlarını tahmin etme oyunu oynayın. Hangi renkleri, tatları, oyunları sever? Hediyesini hazırlarken ne kadar kıymetli bir çaba gösterdiği yönünde onu yüreklendirin. Hediyesini verdiğinde karşıdaki kişinin ne kadar mutlu olacağının hayalini hepbirlikte kurun.

HEDİYE SATIN ALMAYIN, YAPIN

Çocuğunuza hediye hazırlama konusunda yardım ederken, sizin de kendi armağanlarınızı hazırladığınızı görmesi çok önemlidir. O hazırlarken sizin gidip birçok paketle eve döndüğünüzü gören çocuğunuz, sadece çocuklar ya da para kazanmayanların hediye hazırlaması gerektiğini, diğerlerinin satın almasının daha kıymetli olduğunu öğrenir. Bu durumda vermek istediğiniz mesajdan kilometrelerce öteye düşersiniz. Çocuğunuz sizin de aynı heyecan içinde olduğunuzu, buna önem verdiğinizi, değerli olanının öteki için ayrılan zaman ve ona adanan emek olduğunu öğrenirse yaşamdan aldığı tat maddi imkânlardan sıyrılır. Sevginizi ona aldığınız oyuncakla ölçmez. Sizinle geçirdiği zamanın kıymetini, paylaşmanın değerini, mutluluğun coşkusunu yaşamayı öğrenir.

İŞTE, BİR FIRSAT DAHA...

Yeni yılın bir diğer fırsatı da kapanış yapmak ve yeni bir başlangıç için harekete geçmeye yönelmektir. Kapanışlar birçok insanın çok tecrübesiz olduğu hızla üzerini örttüğü bir konudur. Sağlıklı kapanmayan her süreç, yeni başlayan zamanların enerjisinden götürür.
Çocuğunuza sağlıklı kapanışlar yapmayı öğretmenin yoluysa geçtiğimiz yılı birlikte değerlendirmek için vakit ayırmanızdır. 2013 yılında neler yapmayı planlamıştınız, hangilerini gerçekleştirebildiniz, hangilerini gerçekleştiremediniz not alarak konuşun. Gerçekleştirebildikleriniz için kendinizi ve diğerlerini kutlayın. Gerçekleştiremediklerinizde neyin sizi engellemiş olabileceğini konuşun. Bu yıl bu engelleri ortadan kaldırmak için neler yapacağınızı, bunun nasıl yapılacağını adım adım yazarak planlayın. Hep birlikte, gerçekleştirebileceğiniz planlarınızı tüm yıl görebileceğiniz bir yere yapıştırın. Bu fırsatla çocuğunuza hedef koymayı, hedefe yönelmenin heyecanını ve başarmanın sevincini yaşatın. Bunlar için günlerce süren eğitimlere, uzun uzun okumalara hiç ihtiyacınız yok. Bu güzel fırsatları, sakın kaçırmayın!

SEVİLDİĞİNİ BİLMEK EN GÜZEL HEDİYE!

“Yaşamdaki en büyük mutluluk kişinin sevildiğini bilmesidir” der Victor Hugo… Bu kaidenin çocuklar için de geçerli olduğunu, hatta önce onlar için geçerli olduğuna şüphe yok! O yüzden sevgili anneler, çocuğunuza verebileceğiniz en güzel hediyenin sütünüz, ilginiz, şefkatiniz, sabrınız, ilginiz, güveniniz, ten temasınız, göz temasınız ve bütün bunların toplamı olan koşulsuz sevginiz olduğunu yeni yılda da hep hatırlayın.
Ona özel günlerde hediye almasanız da olur ama bilin ki nasıl o size bir
hediyeyse, siz de ona bir hediyesiniz. Tabii, babalar da öyle… Zaman zaman çok yüklendiğimiz, eleştiri bombardımanına tuttuğumuz babalar… Evet, babalar, bilin ki siz de yavrunuz için en güzel hediyeden daha güzel bir hediyesiniz… Ve yavrunuzun ihtiyacı olan her şey (anne sütü hariç) sizde de var (ona göre!)... Sonuç: Anneler, kendinizi çok sevin, çünkü bunu hakediyorsunuz. Babalar, siz de kendinizi çok sevin ve artık bir anne olan eşinizi de her zamankinden daha çok sevin ve sevildiğinizi de bilin… Gelin, her birimiz bu yeni yılda kendimize ve ailemize ‘yeni’den sevgiyi, hoşgörüyü, özeni, şefkati ve zarafeti hediye edelim… Birlikte, ‘yeni’lenelim… Haydi!

UBUNTU ‘BİZ’ OLALIM

Afrika’da çalışan bir antropolog, bir kabilenin çocuklarına oyun oynamayı önerir. Ağacın altına koyduğu meyvelere ilk ulaşan onları yiyecektir. Onlara, “Haydi, başlayın. Birinci olan alacak!” der. O an bütün çocuklar el ele tutuşur, koşarlar ağacın altına beraber varırlar ve hep beraber meyveleri yemeye başlarlar. Antropolog neden böyle yaptıklarını sorduğunda şu cevabı verirler: “Biz ‘ubuntu’ yaptık. Yarışsa idik, yarışı kazanan bir kişi olacaktı. Nasıl olur da diğerleri mutsuzken yarışı kazanan bir kişi ödül meyveyi yiyebilir? Oysa biz ‘ubuntu’ yaparak hepimiz yedik.” Sonra ‘ubuntu’nun anlamını açıklarlar. UBUNTU: “Ben, biz olduğumuz zaman ben’im.”

ÇOCUKLAR YENİ YILDA NE İSTER?

Yavrum, yeni yılda çocuklar ne ister?
Sürpriz hediyeler ister…
Başka?
Yeni yılı anne ve babasıyla birlikte geçirmek ister...

ÖNCE KENDİNİ HATIRLA...

“Afrika kabilelerinden birinde, bir bebek doğduğunda kabilenin kadınları hep birlikte ormana çekilir, o bebeğe bir şarkı yaparlarmış. Dikkatle gözlemledikleri bebeğin karakteristik özelliklerini ve gücünü ona anlatan bir şarkı olurmuş bu… Sonra, çok sonra bir gün, hayatla başa çıkmakta zorlanıp da kolu kanadı kırılacak olursa, Afrikalı bebek -kendini hatırlasın diye- o şarkıyı dinleyerek büyürmüş... Günün birinde o şarkıyı tekrarlayamayacak kadar kendine olan inancını yitirdiğinde, onu tanıyan biri ona şarkısını ıslıkla çalarmış… Ve o da gücünü, öz hâlini hatırlar, kendine gelirmiş...” Evet, çoğu kez, günü yaşarken kendimize, özümüze olan inancımızı yitiriyoruz. Günlük hayatın koşuşturması, bize kendimizi, sevdiklerimizi unutturuyor, geriye sadece yapmamız gerekenler, görev ve sorumluluklar kalıyor. Ve kendimizi hiç iyi hissetmiyoruz; üstelik görev ve sorumluluklar dizgesi içine sıkışıp kalınca ne kendimizi ne de sevdiklerimizi memnun ediyoruz. Her yerimizi bir telaş ve gri bir sis bulutu kaplayıveriyor.
Gelin, 2014’te bu sis bulutunu bir daha hiç oluşmayacak şekilde dağıtalım; günümüzde çocuklarımızı bile esir alan özümüzle bağlantıyı kaybetme durumunu artık yaşamlarımıza almayalım, bu yeni yılda kendimize kendimizi hediye edelim… Bu dünyaya kendimizi olduğumuz gibi ifade etmeye geldiğimizi hatırlayalım; kendimize ve diğerlerine bunun iznini ve kabulünü verelim. Kısaca, bu yıl kendimizin en iyi versiyonu olma konusunda, kendimizi şüphesizce gerçekleştirme ve bize kendimizi iyi hissettirecek hayallerimizi yaşama geçirmek konusunda adımlar atalım.

KADINLAR ŞİFALANSIN

İşte ben de, bu adımları yaşamlarımızda kolaylıkla atabilmeye destek verebilmek üzere, iki aydır çok özel atölye çalışmaları gerçekleştiriyorum. Adı; ‘Kız kardeşler ve erkek kardeşler birliği atölye çalışması… Çalışmalarıma katılanlar kendileriyle ve diğerleriyle olan ilişkilerinde mucizeler yaşıyorlar… Size ayrıntıları bir dahaki yazımda müjdeleyeceğim. Yeni yılda bu çalışmaları Antalya-Olimpos’ta yapmak üzere kızımla bugün yola çıkıyorum. Dört gün boyunca, dünyamızda bin yıllardır incinmiş olan dişi-kadın enerjinin şifalanması için ve sevginin içimizde yeniden doğumu için dört eğitmen olarak gerçekleştireceğimiz bir yeni yıl kampı bu… Kızım Duru da benimle gelecek, öyle heyecanlıyım ki… İsterseniz siz de katılabilirsiniz. Yeni yılda görüşemezsek, daha sonra mutlaka bu etkinliklere katılmanızı tavsiye ederim; ayrıca yeni yılda ‘Aşkın Matematiği’ ve ‘Annelere Destek ve Farkındalık’ atölye çalışmalarım da başlayacak, haberiniz olsun! 2014’te kendimize ve sevdiklerimizi kendimizi armağan edelim. Bundan güzel hediye mi olur? Bu yıl her birimiz, kendimiz olalım, sadece sevgi olalım… Haydi! Hepinizi sevgiyle sımsıkı kucaklarım…
‘Sevgi’li bir 2014 dileklerimle…

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı