• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
30 Haziran 2012 Cumartesi

Yaz tatilini düzenleyin

Kış ayları boyunca yorulan çocuklarımızın, okulların kapanmasıyla rehavete kapılması gayet normal. Ancak yaz aylarını verimli geçirmek gerekiyor. Klinik Psikolog Cemre Soysal, tatilden fayda sağlamak için ebeveynlerin neler yapması gerektiği konusunda önerilerde bulundu.

× Çocukların çoğu, zaman darlığı, imkan kısıtlılığı nedeniyle okul döneminde birçok şeyi erteler. Özellikle gitmek isteyip de gidemediğiniz bir gezi alanı, ailecek yapmak isteyip de yapamadığınız bir aktivite varsa bunları yapabilirsiniz. Beraber geçirdiğiniz zamanları arttırmaya ve hobileri geliştirmeye özen gösterin.

× Bütün bir sene geride kaldı. Çocuğun karnesindeki -eğer varsa- zayıf notu şimdi hatırlatmayın; çünkü artık değiştirebileceğiniz bir şey yok. Yapılacak en faydalı iş, bu dersin başarılamamış olmasının nedenlerini araştırmak olmalı.

KİTAPLARI SEVME DÖNEMİ
× Çocuklar okul döneminde istedikleri kitapları okumaya zaman bulamayabilir. Ayrıca okullarda zorunlu olarak okutulan kitapların her biri onların ilgisini çekmeyebilir. Yaz tatili çocukların kitabı sevmelerini sağlamak için çok uygun bir dönemdir. Beraber kitapçılara gidin ve çocuğun kendi isteğine uygun kitap seçmesine izin verin; aynı zamanda siz de kendinize kitap alın ve onun önünde siz de kendi kitabınızı okuyun ve bunun size verdiği keyfi çocuğunuzla paylaşın. Zevk aldığı kitabı okuyan çocuğun kitap okuma alışkanlığı gelişecek, böylece çocuğunuz okumaya daha istekli olacaktır.

× Çocukların dünyayı ve çevreyi en iyi tanımalarının yolu beş duyularını da kullanarak yaptıkları etkinliklerdir. Eski zamanlardan beri bu oyunların en zengin kaynağı 'sokak'tır. Sokakta oynanan oyunlar yaratıcılığı, problem çözme becerisini, sosyal ilişkileri geliştirir. Bunu deneyimlemesi için çocuğunuza imkan yaratmaya çalışın. Sitenizin bahçesi, anneannesinin bahçeli evi veya arkadaşlarını da gezinize katacağınız park ve orman gezileriyle çocuğunuzu sık sık doğayla buluşturun.

× Yaz boyunca imkanlarınız dahilinde çocuğunuzun yüzme, tenis, basketbol gibi açık havada da yapabileceği bir spor yapmasını sağlayabilirsiniz. Kışın okul döneminde kapalı alanlarda kalan ve genellikle masa başında oturmak zorunda olan çocukların fiziksel aktivite yapmaya çok ihtiyaçları var.

TELEVİZYONU KISITLAYIN
× Çocukların ebeveynlerinden en büyük istekleri, tatil boyunca istedikleri kadar televizyon izlemek veya bilgisayar oynamak olabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bunların kısıtlanması çocuğun okul dönemiyle ilgili değil, genel gelişim ve dikkati için gereklidir. Bu nedenle de televizyon ve bilgisayar süreleri yine kontrol altında tutulmalıdır.

DERSE DEVAM
× Çocuklar yaz tatilinde günlerinin bir kısmını da okulla ilgili çalışmalara ayırmalıdır. Bunun süresi çocuğa göre değişmekle birlikte, dikkate alınması gereken nokta çok ağır bir program olmamasıdır. Anne-babalar mümkün olduğunca bu çalışmaları eğlenceli, hatta oyun gibi düzenlemeye özen göstermelidir. Günlük programdaki çalışma bölümü çocuğun yapmak istediği aktivitelerden önceye alınması uygundur. Böylece istediğini yapabilmek için ders çalışmayı bitirmek, çocuk için bir motivasyon olacaktır.

Çocuklar öğrenmeye devam ediyor!
Hepimizin kış aylarına ve yaz aylarına yüklediğimiz anlamlar var. Kış soğuk, sorumlulukların ağır bastığı, zorlandığımız, genellikle kuralları olan ve bu kurallara uyduğumuz daha disiplinli aylar... Yaz aylarıysa sıcak ve sıcağın etkisiyle genellikle tatile, rehavete, rahatlamaya eğilimli olduğumuz; sorumlulukları ve kuralları gevşetmeye ihtiyaç duyduğumuz zamanlar... Ve çocuklar için de durum pek farklı değil... Tek fark; çocuklarımızın her zaman kurallara, sınırlara ve bizim yönlendirmelerimize ihtiyaç duyması! 
Okul çağındaki çocuklar için okul hayatı bu sınırların, kuralların ve yönlendirmelerin yapılması için önemli bir kaynak oluyor. Örneğin, siz çocuğunuza 'Akşamları sadece bir saat televizyon seyredebilirsin' demeseniz bile, sabah erken saatte kalkmak ve her gün belli bir sorumluluğu yerine getirmek zorunda olan çocuk, sınırlı olarak televizyon seyredebiliyor, en kötü ihtimalle televizyon karşısında uyuya kalıyor.
Ama yaz ayları öyle mi; hemen yayılalım, her şey sınırsız olsun, özgür olalım, moduna geçiliveriyor. Ve kaos başlıyor...  Çünkü her yaştaki çocuğun, her zaman düzene ihtiyacı var! Çünkü çocukların büyüme, gelişme ve öğrenme süreci her daim devam ediyor. Ve bu süreç, çocuğun ayına-yaşına uygun olarak, anne-babanın yönetim, yönlendirme ve gözetiminde olmalı.
Dolayısıyla, yaz 'saldım çayıra Mevla kayıra' tadında geçirilen zamanlar olmamalı! Tam tersine, çocuğun pozitif yönlerini ve yeteneklerini keşfedeceği, zayıf yönlerini geliştirebileceği, eğlenirken öğrenebileceği, bedensel-zihinsel ve ruhsal olarak kendini ifade edebileceği zamanlar olmalı.
Fakat biliyorum ki yaz ayları pek çok anne için daha başlamadan kabusa dönüşüyor, 'Bu çocuğu nasıl oyalayacağım, nasıl geçecek bu yaz?' diye diye geçiriyor anneler yazı... Böyle olunca da, her gün 'Geçsin, bitsin' denilerek yani kaybedilerek yaşanmış oluyor. Oysa yaz kazanca çevrilmeli; enerji, güzel duygular, değerli paylaşımlar depolanmalı ki kış zamanlarıyla daha kolay baş edebilelim. Ve tabii en önemlisi de çocuklarımızın büyüme, gelişme ve öğrenme süreçleri de sekteye uğramasın.
Bu konuya yaz boyunca değinerek, önerilerimi paylaşacağım. Hepinize harika bir yaz diliyorum. Sitemizin mönüsünde, Bilgili Çocuk&Süper Anne bölümünde yer alan etkinliklerle siz de günlük yaşamlarınıza renk katabilirsiniz.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip