• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
26 Mayıs 2012 Cumartesi

Süt tartışmaları çocuklara zarar veriyor!

21 Mayıs Dünya Süt Günü; bu hafta da 'Süt Haftası'ydı... Özellikle çocuk gelişimi için önemli olan 'süt' tartışmaları sırasında kafası karışan annelere fikir vermek istiyorum.
Süt firmalarından birinin, Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli eşliğinde yaptığı toplantıya katıldım geçtiğimiz hafta; bu toplantıdan aldığım notları ve naçizane önerilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Süt neden çok önemli? Çünkü yüksek besin değerine sahip. Ortalama yüzde 88'i su olan inek sütü 100'den fazla farklı bileşen içeriyor. Dolayısıyla süt ve süt ürünleri; protein, kalsiyum, fosfor,                A vitamini, bazı B vitaminleri (özellikle riboflavin, B12) için iyi bir kaynak. Sütle günlük kalsiyum ihtiyacının önemli bir kısmı karşılanabiliyor. Bu nedenle de her yaşta uygun ölçülerde tüketilmesi öneriliyor. 
Özellikle çocukluk, gebelik, emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde kemik sağlığı açısından oldukça önemli olan sütün ülkemizdeki kullanımı hala çok düşük. Öyle ki çocuklarının sadece yüzde 30'u süt içiyor.
Bu nedenle okullarda başlatılan 'okul sütü' çok yerinde bir uygulama. Umarız, süt firmaları yaşanılan sıkıntılardan ders almışlardır da bundan böyle çocuklara sütler sağlıkla ulaşır. Aksi takdirde yüzlerce çocuğun, laktoz intoleransı (süt şekerini yani laktazı sindirememek ve ona reaksiyon göstermek) yaşaması söz konusu değil, bunun adı olsa olsa besin zehirlenmesi olur.
Sonuçta, siz bakmayın, 'inek sütü ineğin yavrusu içindir' söylemlerine... 2 yaşına kadar anne sütü alan çocuklarımızın,        2 yaşından sonra da mutlaka günde 3-4 porsiyon süt ya da süt ürünü (peynir, yoğurt, ayran) tüketmesi gerekiyor. Ayrıca bebek mamalarının da inek sütünden yapıldığını hatırlamalıyız. Anne sütü sıkıntısı yaşayan bebeklere              1 yaşına kadar inek sütü verilmemesinin nedeni, bebeğin sindirim sisteminin henüz inek sütünü sindiremeyeceği düşünülerek alınan bir önlem. Fakat bebek anne sütü alamıyorsa, ailesi de ayına uygun mama satın alamıyorsa, inek sütünü bebeğin ayına uygun olarak sulandırılıp vermek; ülkemizde genellikle yapıldığı üzere, nişasta-su karışımıyla yapılan mama ya da tarhana çorbasına talim etmesinden iyidir. Tıpta her zaman kar-zarar hesabı vardır ve bu hesap pekala günlük yaşama da yansıtılmalıdır.
Öte yandan, son yıllarda annelerin kafasını kurcalayan bir başka süt mevzu, bazı uzmanların -ki bunların çoğu profesör- 'UHT süt (kutu süt) kullanmayın' açıklamaları... Neden UHT süt kullanmayalım? Genellikle aynı cevap veriliyor, 'İşlemden geçiyor çünkü...'
İçindeki mikroorganizmaların ölmesi için bu işlem gerekiyor. Bu uzmanların önerdiği üzere sokak sütçüsünden süt aldığımızda ya da önerileri doğrultusunda evimizde inek besleyerek süt elde ettiğimizde de kullanmadan önce kaynatmak zorundayız; ki bu da sütün besin değerini en az yüzde 30 yok ediyor.
Şimdi 'doğal yaşayalım' zeminini üstünde kopan bu 'Çocuklar UHT süt içmesin' fırtınasını öncelikle bir anne olarak anlamıyorum. Bildikleri bir şey varsa açıklasınlar ve biz de gerçekten çocuklarımıza ya sadece günlük süt kullanalım ya da evde gerçekten inek besleyelim. Çünkü bu hocalarımız evlerimizde inek beslemiyorsak, en kötü ihtimalle günlük süt kullanabileceğimizi söylüyor!
Bu kocaman soru işaretinin artık 'doğal yaşayalım' dışında cevaplanmasını çok istiyorum. Bu toplantıyı düzenleyen süt firması yetkililerine sordum, 'Nedir bu işin içyüzü, hocalarımız çocuklarımızın radyasyon falan aldığını mı düşünüyorlar yoksa?' diye...
Cevap aynen şöyleydi: 'UHT ya da günlük fark etmez hiçbir ambalajlı sütte sağlığa zararlı ya da besin değerini düşüren bir işlem söz konusu değil.'
Tabii, satın aldığınız ambalajlı sütü kapağını açtıktan sonra hemen tüketmeniz ve saklama koşullarına özenle uymanız gerekiyor.

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...

Simpsonlar'ın kehanetleri şok etkisi yarattı! Koronanın bitiş tarihini verdi