• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
10 Mart 2012 Cumartesi

Hiperaktif çocukları kazanabiliriz

20. yüzyılda tanımlanan bir hastalık olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) Türkiye'de 600 bin kişide var olduğu tahmin ediliyor. Dağınık, aceleci, sabırsız ve unutkan olan bu çocukları, hastalığın getirdiği sıkıntılarından kurtarmak mümkün.

Zamane çocukları çok hareketli' deyip geçmeden önce, çocuklarımızın her türlü farklılığını kabul ederek onları anlamamız gerekiyor. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu'nun (DEHB) ülkemizde görülme sıklığı yüzde 5-10 arasında. Çocuk psikiyatrları bu sorunla ilgili teşhis ve tedavi sürecini başlattıktan sonra sıra geliyor, çocuğun yaşam kalitesinin düşmeden ve potansiyellerini ortaya çıkartarak DEHB ile yaşamayı öğrenmesine... Eğitim ve Öğrenci Koçu Elgiz Henden DEHB konusundaki bilgi verdi.
- DEHB beyin temelli bir bozukluktur ve üç ayrı şekilde tanımlanabilir: Dikkat eksikliği, hiperaktivite (aşırı hareketlilik) ve dürtüsellik. 
- Bu özelliklerin yanında duygusal, gelişimsel sorunlar da DEHB'ye eşlik edebilir.
7 yaşından önce başlasa da sorunlar okul hayatının getirdiği kurallarla birlikte başlar. DEHB'de görülen sorunların iki farklı alanda en az altı aydır görülüyor olması gerekir.

ÇOK KONUŞURLAR
- Teşhis edilmesinde öğretmenlerin gözlemleri çok önemlidir. Çünkü anne-babalar, 'anne-baba körlüğü' nedeniyle kendi çocuklarındaki farklılıkları görmeyebilirler. DEHB'li olan çocuklar genelde dağınık, aceleci, sabırsız, unutkandırlar. Pek çok şeyi ertelerler ve son dakikada yaparlar. Öğretmenleri DEHB olan çocuk için dersi dinlemediğini, çok konuştuğunu, sınıfta dolaştığını söyleyebilir.  
- 20. yüzyılda tanımlanan bir hastalık olan DEHB'nin Türkiye'de 600 bin kişide var olduğu tahmin ediliyor. Büyük bir kısmı teşhis edilmemiş durumda. 
- DEHB teşhisi tek bir testle ya da tek bir muayene ya da tek bir gözlemle mümkün değil. Klinik olarak psikiyatrlar tarafından teşhis edilir ve anne-babaların, öğretmenlerin gözlemlerinden yararlanılır.
- DEHB'nin erkek çocuklarda görülme sıklığı kız çocuklara göre biraz daha fazla. Kız çocuklarda daha çok dikkat eksikliği görülürken, erkek çocuklarda dikkat eksikliği ve dürtüsellik tek tek görülebildiği gibi ikisi bir arada da görülebiliyor.
- DEHB koçluğu, yaşam koçluğu temeline dayanan ancak daha yüksek derecede hesap verebilirlik ya da yapıcı beceri ve stratejilere odaklanan bir süreçtir. DEHB'li ve öğrenme güçlüğü çeken çocuklar ve gençler açısından kendi iç dünyalarından dışarı çıkmak ve başarılı olmaya çalışmak hem zor hem de göz korkutucu olabiliyor. İşte, koç tam da bu noktada işe karışabilir ve işler istenildiği gibi gitmediğinde çocuğun yeni bir yol denemesi için bir tür güvenlik ağı oluşturabilir.
- DEHB tanısı koymak uzun bir süreçtir. Çocukların içinde bulundukları duruma göre çocuk psikiyatr ilaç tedavisi önerebilir.
- DEHB rahatsızlığı olan çocukların beslenmesinde bazı değişikliklere gidilmesinin yararları gözlenmiştir. DEHB olan çocukların katkı maddeleri, koruyucu maddeler içeren gıdalardan uzak beslenmesi ve sigara dumanına maruz kalmaması önemlidir.

BESLENME ÖNEMLİ 
- Dikkat eksikliği olan çocuklarda demir eksikliği ve bakır, çinko, kalsiyum elementlerinin eksikliği gözlemlenmiştir. Bu bakımdan zengin gıdalarla beslenme, çocukta iyileşmeye de yardımcı olacaktır. Omega3 yönünden zengin bir diyetin uygulanmasının yararları da gözlenmiştir. Düzenli uyku da DEHB'li çocukların hayatını kolaylaştırmaktır. 
- Fiziksel aktiviteler DEHB'li gençlerin daha fazla uyanık kalmalarına, dikkatlerini toparlamalarına neden olabilir. Etraftaki eşyaların ve seslerin varlığı ise dikkatlerini dağıtabilir. Özellikle teknolojik aletler ve yaydıkları enerji, elektro manyetik dalgalar onları olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle evde belirli sürelerde televizyon kapalı tutulmalıdır. Bu durum çocuk ve aile arasında daha fazla paylaşım olmasına da neden olur.
- Çocukların bilgisayarı kullanmaları belirli  süreler içinde olmalıdır. Zaman yönetimi konusunda çocuklar izlenmeli   ve zararlı etkilere karşı korunmalı.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!