• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
28 Temmuz 2012 Cumartesi

Çocuklarımız yüzsün ama nasıl?

Hülya Yıldırım
Hülya Yıldırım
YAZARIN SAYFASI

Çocuklarımızın yaz aylarında vazgeçilmez aktivitesi yüzme… Peki ama bu eğlenceli aktivitenin zararlı tarafları neler, anne baba olarak ne yapmak gerekiyor.

Yüzme çocuklar için hem eğlenceli, hem faydalı, ama bir o kadar tehlikeli bir aktivite… Çünkü boğulmalar özellikle 1-18 yaş arasındaki çocuklar arasında en sık rastlanan ölüm nedenlerinden biri. Bebekler ve ergenlik yaşındaki erkek çocuklar ise en fazla risk taşıyan grup. Çünkü çocuklar oynarken her şeyi unuturlar ve başları da vücutlarına oranla ağır olduğunda bir karış suda boğulmaları an meselesidir. Bebekler ve küçük çocuklar 3-5 santimlik suda bile boğulma riski taşıyor. Banyo küveti, siz temizlik yaparken ortada bıraktığınız kova, içi su dolu bir leğen, hatta tuvalet bile çocuklar için tehlikeli.

İLK YARDIM DERSLERİ ALIN
Havuz ve deniz kenarlarındaki en büyük tehlikelerden biri de kayarak düşmeler ve biçimsizce suya atlamalar… Herhangi olası bir kaza durumunda ise ilk yardım bilmeniz hayat kurtaracaktır. Eğer kendinize ait yüzme havuzunuz varsa, havuza bir şey düşünce dalgalanan suyun sarsıntısıntısıyla çalan alarmlardan kullanabilirsiniz.

Sonuçta, ‘çok iyi yüzücüler bile boğulabilir’ bilgisini unutmadan, yüzme sırasında çocuklarınızı dikkatli bir şekilde gözlemleyerek ve gerektiğinde kullanmak üzere temel yaşam desteği (ilk yardım) bilgilerine sahip olarak çocukların sağlıkla ve keyifle yüzmesini sağlayabilirsiniz.

Bu arada, havuzları dezenfekte etmek üzere kullanılan klorun bazı çocuklarda astım ve alerji riskini arttırdığı bilgisi de aileleri en çok kafasını karıştıran konuların başında geliyor. Gerçekten de klor alerji vakalarını tetikleyebiliyor. Bu konuda nasıl bir yol izlememiz gerektiğini ise, www.anneoluncaanladim.com’un yazarlarından Prof. Dr. Fazilet Karakoç’tan öğrenelim.

YÜZME, ALERJİK HASTALIKLARA DEVA OLUYOR
Prof. Dr. Fazilet Karakoç (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı)

“Yüzmenin astım ve diğer alerjik hastalıklar üzerindeki etkisi hakkında İngiltere’de bir araştırma yapıldı. Aynı araştırma, düzenli olarak yüzen bebek ve çocukları10 yıl sonra astım, rinit, hırıltı, egzama açısından tekrar değerlendirildi. Araştırma, sonucunda, yüzmenin alerjik yapılı çocuklarda astım ya da diğer alerjik hastalıkların ortaya çıkışını artırmadığını ortaya koyuyor.

Özellikle önceden solunum problemleri olan çocuklarda yüzmenin akciğer kapasitesini artırdığı ve solunum ile ilgili şikâyetleri azalttığına işaret ediyor.

Havuz gerektiği gibi dezenfekte edilmediğinde çocuklarda ishal, dış kulak yolu iltihabı, cilt enfeksiyonları gibi bazı enfeksiyonlar ortaya çıkabiliyor. Havuzları temizlemek için en yaygın olarak klor kullanılıyor. Genellikle havuzda olması gereken serbest klor düzeyi 1-2 mg/L’dir. Halka açık havuzlarda da bu düzeyin 3 mg/L’yi geçmemesi önerilir. Yaygın olarak kullanılmamakla birlikte klor dışında ozon, ultraviyole, hidrojen peroksid gibi başka bazı dezenfeksiyon yöntemleri de var. Sorun şu ki, bu sistemlerin ne kadar etkin bir şekilde havuz suyundaki mikropları temizlediği bilinmiyor ve yan etkileri gözlemleyen yeterli sayıda çalışma yoktur.

Klor aslında havuzu kullanan yüzücülerin oraya getirdiği bazı organik materyaller ile yani tükürük, ter, idrar ya da vücut yağları ya da losyonlar ile birleşince, ‘kloramin’ adı verilen zararlı bazı maddeler ortaya çıkar.

Çocukların çok da hoşuna gitmeyen havuz kokusu da aslında bu şekilde ortaya çıkar. Bunu önlemenin tek yolu, havuzu kullanmadan önce sabun ile temizlenmek. Bu da havuzda kullanılması gereken klor miktarını yarı yarıya azaltabilir.

Çocuklara havuza girmeden önce kirli oldukları için değil, havuzdaki zararlı maddelerin miktarını azaltmak amacıyla duş aldıklarını anlatmamız gerekir.

Özellikle küçük çocukların tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmeleri için aralar verilmesi ve havuzun iyi havalandırılması önemli. Bu önlemlerin alındığı havuzlarda, yeterli klor mevcut ve suyun pH’ı uygun ise yoğun bir kimyasal kokunun olmaması gerekir.”

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
- Su altında 2 dakika kalan çocuk bilincini yitirir.
- Su altında 4-6 dakika kalan çocuklarda beyin hasarı oluşmaya başlar.
- Su altında kalan çocuğun 10 dakikadan önce müdahale edilirse yaşama şansı vardır.

BEBEKLER NE ZAMAN YÜZMEYE BAŞLAMALI?
Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), 2010 yılına kadar 3 yaşın altındaki çocukların yüzme dersine devam etmesini onaylamıyordu. Bunun nedeni çocukların gelişimsel olarak henüz hazır olmamaları ve çocuklarda su korkularının ortadan kalkması ve ailelerinde yanlış bir şekilde boğulmaya karşı güvenli hissetmeleri idi. Ama 2010 Haziran ayında yayınladığı bir bülten ile AAP, bu konuda bir fikir değişikliğine gittiğini duyurdu.

AAP, artık 4 yaşın altındaki çocuklara yüzme derslerini öneriyor, çünkü yeni istatistikler erken yaşta yüzme eğitiminin verilmesi 4 yaşın altında boğulma hızlarını azalttığı göstermiş. Sonuç olarak, bu yaşlarda yüzmenin çocukların sağlığı üzerine zararlı etkileri de çok tartışmalı olduğundan artık bu yaş grubuna yüzme dersleri öneriliyor. “Ama bu, herkesin hemen çocuklarına yüzme dersi aldırması gerektiği anlamına gelmemeli” de diyor AAP…

<p>Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Akrep, Terazi, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçları yeni

Haftalık burç yorumları (25 Ocak – 31 Ocak 2021)

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor

Jason Statham Antalya'da kurşun geçirmez camlı villada kalıyor