• $13,4811
  • €15,2611
  • 801.507
  • 1945.07
8 Aralık 2012 Cumartesi

Çocukları korkuya sürükleyecek konusmalar yapmayın!

Herkesin dilinde bir 21 Aralık senaryosudur gidiyor! Kıyamet kopacak diyenler, dünyanın sonunu bekleyenler, üç gün karanlık çökeceğine inananlar... Ulu orta konuşulan bu senaryolar çocuklarımızı son derece olumsuz etkiliyor, haberiniz olsun!

İlkokul beşinci sınıf öğrencisi kızım Duru, geçtiğimiz gün okuldan telaşla geldi. 'Anne biliyor musun, 21 Aralık'ta karanlık olacağı doğruymuş! Öğretmenimiz söyledi!' deyiverdi. Bir an kalakaldım, bir öğretmen böyle bir şeyi söylemiş olamazdı!
Meğer çocuklar astronomi öğretmenlerini yakalayıp sormuşlar, o da 'Olabilir' demiş.
Tabii, hayat bu; her şey mümkün... Fakat çocuğun kaygısı karşısında ayıkla bakalım pirincin taşını... 'Ne olacak?' anne deyip duruyor. 'Zaten bu 2012 söylenildiği kadar varmış, bu yıl herkes çok üzüldü, çok ağladı' diyor peşinden de...
Meğer birçok anne-baba bu konuda benim gibi çocuklarının ısrarlı sorularına maruz kalıp ne cevap vereceklerini bilemiyormuş...
TAKVİM SONA ERMİYOR!
Öte yandan NASA yetkilileri, Maya Uygarlığı'nın kullandığı takvimin Aralık 2012'de aniden sona ereceği ve bu tarihte dünyanın sonunun geleceği inancının hatalı olduğunu açıkladılar. '21 Aralık 2012 tarihinde takvim sona ermiyor, bu tarihte sadece bir çevrim bitiyor ve yeni bir çevrim başlıyor. Tıpkı bizim takvimimizin 31 Aralık'ta tamamlanıp,  1 Ocak'ta yeniden başlaması gibi' dediler.
Fakat özellikle 6 yaş üstü çocuklar 2012 yılıyla ilgili olarak üretilen olumsuz senaryolardan az ya da çok etkilendiler. Konuyla ilgili o kadar çok ve çeşitli felaket senaryoları üretildi ki, zaman yaklaştıkça çoluk çocuk herkesi bir huzursuzluk sardı.
21 Aralık günü evde ailesiyle kalıp okula gitmek istemeyen çocuklar bile var. 'Peki bu durumda ne yapmalıyız, çocuklarımıza nasıl davranmalıyız?' derseniz, naçizane önerim:
Çocuklara, her birimizin yaşadığımız bu Evren'in değerli bir parçası olduğumuzu, güvende olduğumuzu, fakat hayatın her aşamasını kontrol etmenin de mümkün olmadığını, yaşama devam etmek gerektiğini yaşlarına uygun dille anlatmak uygun olacaktır. Ayrıca çocuğunuz kaygıları nedeniyle o gün okula gitmek istemiyorsa, zorlamayın. O gün sizinle ya da uygun olan aile büyükleriyle kalmasına izin verin. Çünkü önemli olan çocuklarımızın kendilerine, biz ebeveynlerine ve yaşadıkları dünyaya olan sevgi ve güveni kaybetmemeleri...
Gamze Özşahin -Aydınlanma Çağı Astroloğu:
'Korku bilgisizlikten doğar. Kontrol edemediğimiz muazzam güçlerin tüm Dünya'yı yerle bir etmesi gibi bir konu sıcak gündemi oluşturduğunda, korkunun tırmanışa geçmesi kaçınılmazdır. Çocuklar, Dünya ile birlikte tüm sevdiklerinin de birdenbire yok olacağı düşüncesi ciddi psikosomatik rahatsızlıklar yaşayabilirler. Çocukları anlayabilecekleri bir dilde 21 Aralık tarihiyle ilgili bilgilendirmektir.
Onlara şöyle söylenebilir; gelişmiş eski uygarlıklardan Mayalar gökyüzünü binlerce yıl gözlemiş ve gezegen hareketlerini, dünyanın hızını not etmişler. Bunun sonucunda da bu konuda uzmanlaşarak bir takvim hazırlamışlar. Ancak hazırladıkları bu takvimde 21 Aralık'dan sonrası yokmuş. Ama bu dünyanın sonu geldiği için değil, bundan sonraki tarihleri bizim yazmamız için böyle bırakmışlar. Diğer bir deyişle, yeni bir çağa, girmenin eşiğinde olduğumuzu onlara anlatmalıyız.'

FUARDA BULUŞALIM!
14-15-16 Aralık tarihleri arasında Boyut Group tarafından 0-12 yaş arasındaki tüm çocuklarla, ailelerinin ihtiyacı düşünülerek hazırlanan, Lütfi Kırdar Fuar Merkezi'nde gerçekleşecek olan 'İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı'nda 'Anne Olunca Anladım' köşesinin de bir standı olacak ve ne mutlu ki yüz yüze paylaşımlarda bulunabileceğiz. 
- 14 Aralık 2012 Cuma günü saat 14.30'da; Hamilelik boyunca bebeğin duygusal sağlığının da temelleri atılıyor.
- 15 Aralık 2012 Cumartesi günü saat 14:30'da; 'Bebeğin 0-3 yaş dönemi neden çok önemli?'
- 16 Aralık 2012 Pazar günü saat 13.30'da; 'Doğumdan sonra bebekle, eşle ve aile ile ilişkilerin düzenlemesi' konularında seminerlerim olacak.
(Ayrıntılı bilgi için:www.ibsfuar.com)

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar