• $17,9472
  • €18,3866
  • 1035.25
  • 2776.61
19 Ekim 2013 Cumartesi

Çocuklar, anne sütünden sonra ne içmeli?

Şurası bir gerçek ki, anne sütü bebeğinize verebileceğiniz en uygun süt. Peki, ya sonra? Bebeklik dönemi anne sütüyle geçtikten sonra, çocuğunuza hangi sütü vereceksiniz? ‘Keçi sütü’nün faydaları için uzmanlar ne diyor; sorduk…

Anne sütünün insanlar için en uygun süt olduğu gerçeğini kanıtlayan sayısız bilimsel veri var. Ve her geçen gün de bilim, anne sütünün yaşam boyu süren faydalarına bir yenisini ekliyor. Bebeklerin iki yaşına kadar anne sütüyle beslenmesinin avantajlarını geçen hafta ‘Emzirme Haftası’ vesilesiyle yine bu sayfada ele almıştık…
Bu hafta ise, ‘keçi sütü, anne sütüne en yakın süt müdür’, ‘bebeklerimizi iki yıl anne sütüyle besledikten sonra keçi sütü mü, yoksa inek sütü mü kullanmalıyız’ gibi soruların cevaplarını uzmanlar eşliğinde vereceğiz.

BEBEKLİK ALIŞKANLIKLARI ÖNEMLİ

Bana sorarsanız, her bebeğe en uygun süt sadece ve sadece annesinin sütüdür. Ben bebeğimi anne sütüyle besleme sürecinin ardından, inek sütüne geçirmekte epey zorlanmıştım. Bu arada keçi sütü gibi bir alternatif aklıma bile gelmemişti. Kendim de sütten ziyade süt ürünleri tercih eden biri olduğumdan olabilir...  Bizim zamanımızda çocuklar arasında süt tüketimi bu derece yaygın değildi, hatta annelerimiz çoğu sabah kahvaltıda bize de süt yerine çay koyardı.
Ayrıca, marketlerde keçi sütünün satışı da inek sütü kadar yaygın değil, bu da annelerin tercihlerini etkiliyor olabilir.
Benim gibi bebeklerini uzun süre emziren, hele de sağmadan emziren anneler bilirler, bebek anne memesinden ayrıldıktan sonra başka bir şeyi pek içmek istemez; genellikle tükürür, püskürtür ve ‘meme de meme’ diye tutturur. Biz böyle bir süreci 6-7 ay kadar yaşadık! En sonunda; “Abiler ablalar da bu kutu sütlerden pipetle içiyor, sen de denemelisin” deyince yavaş yavaş inek sütüne geçebildik. Keçi sütü konusu ülke gündemine gelince ben de eve keçi sütü almaya başladım…Şimdi gelelim, inek sütüyle keçi sütü arasındaki farkları değerlendiren uzman görüşlerine… 

TÜKETİLEN SÜTÜN YARISI KEÇİ SÜTÜ!

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Pınar Boncuklu Dayanıklı
“Eskiden süt, sabahları bardağa koyup içtiğimiz, bazen bisküviyi içine batırıp yediğimiz ve ambalajı pek değişmeyen bir besindi. Seneler içinde uzun raf ömürlü süt, günlük süt, pastörize olmamış süt derken, şimdi de keçi sütü ve hatta pirinç, badem, soya sütü gibi alternatifleri düşünmek zorundayız. Türkiye’de pirinç, badem ve soya sütü az bilinmekle beraber, keçi sütüne olan ilgi giderek artıyor. Son yıllarda keçi sütü üretimi ve pazarlaması son derece dikkat çekici bir şekilde arttı. Bazı kaynaklara göre tüm dünyada tüketilen sütün en az yarısı keçi sütü. 
Keçi sütü, kimyasal yapısı, kolay sindirilebilir olması ve daha az alerjenik olması gibi üstünlüklere sahip. Keçi sütü tüketime sunulurken, folik asit ve B12 vitamini açısından desteklenmeli veya çocuğun bu vitaminleri başka kaynaklardan alması sağlanmalıdır.”

FARKINI MERAK EDENLERE...

Yağ farkı: 250 ml inek sütünde 8-9 gram, keçi sütünde 10 gram yağ var. Örneğin, keçi sütünde sindirimi daha kolay olan orta zincirli yağ asitleri vardır, esansiyel yağ asitleri, inek sütüne göre biraz daha fazladır. 
Değişik protein: Keçi sütü mide asidiyle karıştığında, daha yumuşak kümeler oluşturur. Bu yüzden sindirimi daha kolaydır. 
Alerji: Süt alerjisine sütte bulunan iki protein, kazein proteini alfa S1 ve beta laktaglobulin neden olur. İnek sütünde kazein proteini alfa S1 daha çoktur. Beta laktoglobulin ise hem inek hem de keçi sütünde bulunur. Bu yüzden de inek sütü kazein alerjisi olan bir çocuk, keçi sütünden fayda görebilir; ancak beta laktoglobulin alerjisi varsa, hem inek sütü hem de keçi sütü onu rahatsız edecektir. 
Şeker: Keçi sütünde biraz daha azdır. 
Mineraller: Keçi sütünde B6, A vitamini; potasyum, niasin ve selenyum daha fazladır. 

<p>Akşam Gazetesi Spor Yazarı Aydın Türkmen <span style='font-size: 1.6rem;'>ve Akşam Gazetesi Spor

G.Saray'ın Antalyaspor performansı nasıl?

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor