• $13,5193
  • €15,266
  • 802.429
  • 1972.51
25 Şubat 2012 Cumartesi

Anne karnından itibaren herkes yoga yapmalı!

Merih Kenet için yoga bir yaşam şekli... Uzun yıllar önce tanıştığı bu harika öğretiyi, 10 yıldır da isteyenlere öğretiyor. Öğrencileri arasında her yaştan kadınlar ve erkekler olduğu gibi; hamileler, bebekler ve çocuklar da var. Siz de sağlıklı bir hamilelik, sağlıklı bir bebek ve ailece yaşam boyu sağlıklı bir ruh-beden-zihin bütünlüğü istiyorsanız, böyle buyurun...

Merih Kenet Yoga Merkezi'e hamileler daha sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve sağlıklı bir doğum yapmak için, yeni annelerse bebekleriyle çok özel bir zaman dilimi geçirmek, anne bebek arasındaki bağı güçlendirmek ve bebeğin sağlıklı gelişimine katkı sağlamak üzere geliyorlar. Öyle ki, anneleriyle yoga yapan bebekler hiç gaz sancısı ve uyku problemi yaşamıyorlar. Eğer, bugüne kadar yogayla tanışmadıysanız mutlaka tanışın derim, hem siz hem çocuklarınız hem de babalar... Çünkü anne karnından itibaren herkes 12 bin yıllık geçmişi olan bu öğretiyi yaşamına soktuğunda mucizeler yaşıyor.
Örneğin, ben 2001 yılında tanıştım yogayla, 'bizi mutlu eden altermatifler' konusunda bir yazı hazırlıyordum ki, karşıma yoga çıktı. O zaman fazla merkez de bulunmuyordu. Sonra hemen arksından hamile olduğumu öğrendim fakat hamile yogası, bebek yogası kavramları yoktu ne yazık ki, varsa da ben bilmiyordum ve dolayısıyla hamileyken yoga yapma şansını yakalayamadım. 2007 yılından beriyse düzenli olarak yoga yapıyorum, düzenli yapamasa da kızımı da küçük yaşlarında yogayla tanıştırdım. Biliyorsunuz, ben her şeyi övmem ama yoga hiçbir şeye benzemiyor, insanın her zerresine olumlu yönde nüfuz ediyor. Ben lafı daha fazla uzatmayayım da işi, uzmanından, Yoga Eğitmeni Merih Kenet'ten dinleyin.
- Yogayla nasıl tanıştınız ve yoga öğretmeye neden başladınız?
Yoga yolculuğuma 1996 yılında Ayzın Dörtbudak ile başladım. İtiraf etmeliyim ki, o yıllarda yoganın, beden ve zihin üzerindeki etkileriyle ilgili fazla bir bilgiye sahip değildim. Zaman içerisinde her yaşadığım deneyimin bende uyandırdığı minnettarlık sayesinde, hayatımı yoga aracılığıyla başkalarının kendi bedenleri ve ruhlarıyla bağlantıya geçmelerine adadım. Biliyorum ki, iç dünyamıza inmek için bu tek yol değil. Yoga ve meditasyon yoluyla kendimi hücresel bir düzeyde iyileştirip geliştirdiğime ve ruhuma bir gezi yaparak, kendi gerçeğimle bağlantıya geçtiğimi, yaşayarak öğrendim ve ömür yettiğince bu öğreti devam edecek.
- Yoga kısa sürede bir yaşam şekline dönüşüyor sanırım?
Evet, kesinlikle... Örneğin, hayattaki amacımın bir bölümünün, yogayla öğrendiklerimi başka insanlara da aktarmak olduğuna inanıyorum. Yoga kim olduğunuzu hatırlamanızla ilgilidir. Gerekli olan onarılmanız değil, içinizde var olan potansiyelleri ortaya çıkarmanızdır. Yogayı en basit düzeyde bile hayatınıza geçirirseniz, benim hayatımı değiştirdiği gibi sizin de hayatınızı değiştirdiğini gözlemlersiniz. Mutluluğa, değişime, şifa bulmaya doğru bir adım atmakla mucizeler gerçekleşmeye başlar.
- Herkes yoga yapabilir mi?
Yoga evrenseldir. Her yaştaki insan yoga yapabilir. Herkesin kendi sınırları içinde yapabileceği bir tedavi yöntemidir. Yoga yapabilmek için çok güçlü ve esnek bir bedene sahip olmanız gerekmiyor ama yoga sayesinde daha güçlü ve esnek bir bedene sahip olabilirsiniz. Hepimiz kendi sağlığımızın ve iyi oluşumuzun sorumluluğunu üzerimize aldığımızda, bedenimiz ve aklımız dengenin ve uyumun sırlarını açığa çıkarır ve iyileşme için gerekli enerjiyi serbest bırakır. Çünkü hepimizin içinde inanılmaz potansiyeller var. Üstelik, Dünya Sağlık Örgütü'nün açıklamasına göre, sağlık; kişide herhangi bir hastalığın olmaması değil, kişinin fiziksel, zihinsel, akılsal sosyal seviyede iyi olma halidir. Yoga bize bir yaşam tarzı geliştirerek beden, zihin, ruh sağlığını yükseltmek için çözümler üretir. Vücudunuza, kendinizi verebilmenin, hissetmenin ve iyileşmesinin en etkili yollarından birisi de yogadır.
- Herkese anne karnından itibaren ve yaşam boyu yoga önerir misiniz?
Tabii ki öneririm... Annenin henüz hamileyken yoga yapması hayatın koşuşturması içinde kendine ve bebeğine özel bir zaman ayırma alışkanlığı edindirir. Yoga yapan anne karnının içindeki bebeğiyle çok daha erken çok yakın bir bağ kurar. Artık genetik hafızanın (prenatal hafıza) konuşulduğu bu dönemde bebekler henüz dünyayı görmemişken annelerinin sevinçli bekleyişlerini ve huzurlarını hissederler. Hamilelikte yaşanılan bu huzur; ruh, beden ve zihin bütünlüğünün sağlanması hayata da yansır. Bu nedenle 'yaşam boyu yoga' yapılmasını tavsiye ediyoruz.

ANNE-BEBEK YOGADA
- Yoganın hamile anneye ve karnındaki bebeğe faydaları nelerdir?
Hamileliğiniz boyunca yoga yapmanız sizi bu süreçte mide bulantısından, sırt ağrısından, ödemli el ve bacaklardan, varis oluşumundan, uykusuzluktan, baş ağrısından koruyabilir. Yoga duruşlarıyla pelvik taban bilincine varırsınız. Zamanı geldiğinde doğum yolunu bilinçli olarak rahatlatıp, açabilirsiniz. Pelvik taban kasları çalıştırılarak doğum sonrası oluşabilecek sarkmalar önlenir, akciğer kapasitesi nefes egzersizleriyle arttırılır ve bebeğinize daha fazla oksijen gönderirsiniz. Meditasyon yaparken de bebeğinizle daha derin bağ kurarsınız. 
- Yeni doğum yapmış anne bebeğiyle birlikte yoga yaptığı taktirde bebeğe de faydaları var mı?
Postnatal, yani doğum sonrası yogada çalışma ağırlıklı olarak pelvik ve karın kasları üzerinedir. Doğum sonrası gevşemiş olan karnı toparlamak, vajinal kanalın eski haline döndürülmesi ve ileride oluşabilecek olası idrar kaçırma sorunlarının üstesinden gelmek için yoga bire birdir. Bebekle yapılan yogadaysa, anne hamileyken bebekle yaşadığı huzurun aynısını yaşar.  Kolik ağrısı olan bebeği nasıl sakinleştirebileceğini öğrenir. Yoga yaptırılan bebeklerde sinir ve kas gelişimi daha hızlı olur. Daha çabuk ve bilinçli olarak ellerini, kollarını, bacaklarını hareket ettirip, daha kısa sürede başlarını dik tutup otururlar.
- Peki, yoga yapan bir anne bebeğine ve çocuğuna bakerken ne gibi avantajlara sahip oluyor?
Yoga yapan anne, bebeğine karşı daha sabırlı oluyor. Bebeğini daha hızlı sakinleştirebiliyor. Ki, malum, anneliğin yüzde ellisi sabır ve hoşgörü demek...
- Bu ikiliye babayı da dahil etmeyi düşünüyor musunuz? 
Yogaya babanın da dahil olması sonucu, ailenin birlikte hareket etmesi ve meditasyon yapması söz konusu olur ki, bu da aileye çok özel bir birlik, bütünlük sağlar. Bu muhteşem birliktelik anne, bebek, çocuk ve baba, yeni dünyaya gelecek bebeklerinin hayata tutunmaları ve köklenmeleri yolculuğu, ilerleyen çocukluk dönemlerine de ışık tutup, denge ve uyumun sırlarını açığa çıkartır.

BEDENİM TAŞITIMDIR
- Siz merkezinizde bu söylediklerinizin hepsini hayata geçiriyor musunuz?
Merih Kenet Yoga merkezi olarak; insanların kendilerini rahat hissedecekleri, içlerindeki potansiyelleri açığa çıkaran bir mekan yaratmaya çalışıyoruz.
Bu konuda disiplinli, güler yüzlü, profesyonel kadromuzla tüm annelere, babalara, bebekler ve çocuklara desteğiz.
- Okuyucularımıza bir mesaj vermek ister misiniz?
Bhagavad Gita'dan güzel deyişle bitirelim: 'Bedenim taşıtımdır,
beş duyum atlarımdır, mantığım yularımdır; ben arabanın sürücüsüyüm.' Yıldızlar hepimizin üzerine yağsın...

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar