• $8,1071
  • €9,7071
  • 454.754
  • 1378.37
15 Şubat 2014 Cumartesi

Anne babalığınız test edilecek!

Hülya Yıldırım
Hülya Yıldırım
YAZARIN SAYFASI

Elbette doğal olan bir çocuğun anne-babasıyla büyümesidir. Fakat hayat bu, işler her zaman doğallığıyla gitmeyebilir. Eşler arasındaki uyumsuzluk, kavga ve güç savaşları çocuğun duygusal, sosyal ve ruhsal gelişimine fayda yerine zarar veriyorsa; kısaca çocuğun bulunduğu aile ortamı mutlu ve rahat değilse, boşanma kararı bir çocuk için evladır.
Sonuçta, bıçak kemiğe dayandığında, taraflar boşanma kararı verdiğinde, bunun çocuğa nasıl anlatılacağı sorusu çoğu kez bir kabusa dönüşebilir. Aslında ilk etapta çocuğun yaşı kaç olursa olsun, çocuğun anne ve babasının boşanma kararını anlayıp kabullenmesini beklemek safdillik olur. Tabii, insan yaşamadan bilemiyor!
Düşünsenize, boşanmış ailelerden hep ‘parçalanmış aile’, boşanmış ailelerin çocuklarından da ‘mutsuz ve sorunlu’ çocuklar diye bahsedilir. “Evlilik akdi içindeki çocukların hepsi mutlu mudur?” diye sorsanız bunun cevabını kimse veremez! Ama boşanmış ailenin çocuğu olmak, ne yazık ki günümüzde bile çocuk için negatif bir ayrıştırma sebebi olabiliyor. Fakat siz, anne ve baba olarak tutumunuzla bunu pozitife çevirebilirsiniz!

ANNE-BABALIĞINIZ SÜRECEK Mİ?

Anne babalığınız sürecek mi? Çocuk buna bakar! Sevilecek; güven, ilgi, bakım, hoş görü, anlayış, görecek mi? Korunup, kollanacak mı;her şeyin önünde tutulup gözetilmeye devam edilecek mi?..
Her çocuk anne ve babasıyla birlikte büyümek ister. Siz ayrıldığınızda da, aynı sevgi, ilgi ve güvenle çocuğunuza yaklaşmaya devam edebilmeli; anne-baba ilişkinizin süreceğiyle ilgili olarak çocuğa güven vermeli ve bu güveni de davranışlarınızla çocuğunuza kanıtlamalısınız. Çünkü çocuk için birincil ihtiyaç ona yaptığınız ebeveynliktir; ebeveynlerinin karı-koca ilişkisinin sürüp sürmemesi çocuğu ikincil olarak ilgilendirir. Dolayısıyla, “Karı koca ilişkimizi artık sürdürmek istemiyoruz ama anne babalığımızı aynı sevgiyle sonsuza kadar sürdüreceğiz, birbirimize karşı insani ilişkimizi de sonsuza kadar sürdüreceğiz” diyerek bir açıklama yapabilirsiniz çocuğumuza…

BÜYÜK SINAV!

Aslında evet, çocuğa boşanma kararını açıklamak zordur, fakat açıkladıktan sonra ise çocuğun dikkati daima anne babasının ona aynı şekilde anne babalık yapıp yapmadığına gelir, dayanır. İşte, bu dönem çok kritik… Koşulsuz sevginizi, uzmanlarca tanımlandığı üzere, ‘parçalanmış aile’ olduğunuzda da çocuğunuza gösterebiliyor musunuz? İşte bu büyük bir sınavdır!
Öyle “Haydi, biz boşanıyoruz” oldu bittisiyle bitse, iyi… Buradan başka bir döngü başlar… Ebeveynliğinizin testten geçeceği çok başka, gerçek bir döngü! Hazır mısınız?...

>>> Çocuklara boşanmayı anlatmak!

<p>Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe konuk ettiği Gaziantep FK'yi 3-1 mağlup ederek şampiyonluk yarı

Fenerbahçe-Gaziantep FK Maç Yorumu

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler