• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
14 Ağustos 2021 Cumartesi

Gözlerinizi kapatın, vicdanınızın sesini açın...

Nefret ve kin pompaladılar. Kışkırttılar, fitne fücur siyaseti yaptılar. Sonunda "sığınmacıya suyu 10 kat zamlı vereceğiz" diyecek kadar faşizmin dibine vurdular.

Şimdiye kadar mülteciler ve sığınmacılar meselesini defalarca yazdım. Hep empatiden söz ettim.

Bu minvalde 2017'de bizzat yaşadığım (köşeme taşıdığım) hadiseyi (-biraz kısaltarak) tekrar paylaşmak istedim. Okuduktan sonra gözlerini kapatın ve vicdanınızın sesini sonuna kadar açın lütfen...

***

Suriyeli ailelerin yaşadığı mahalledeydik.

Bir çocuk yanaştı. 13-14 yaşlarında, Türkçe konuşabilen Suriyeli bir çocuk. Adı Abdurrahman. "Abi bize gelin, yardım edin" dedi. Ve yaşadığı o eve götürdü bizi.

Kapıyı Abdurrahman'ın annesi açtı. Kadın çok mahcup bir halde; "Kocam hasta çalışamıyor. Abdurrahman bize bakıyor" dedi.

Evde anne, yarı felçli bir halde yerde yatan baba, Abdurrahman ve 8-9 yaşlarındaki kız kardeşi yaşıyor.

Elimizde kalan ne varsa; yiyecek, kumanya, kullanılmış giysi.. vs, verdik. Tam çıkarken kadın yine çok mahcup bir halde; "Bir dakikanız var mı, size bir şey söyleyeceğim" dedi. (Arapça konuşuyorduk.)

Yere bakarak şöyle dedi. "Yardım ettiniz, Allah razı olsun. Lütfen yanlış anlamayın. Abdurrahman'ın maaşı 600 TL. Bu evin kirası 300 TL. Bu ay 100 TL eksiğimiz var. Kirayı ödeyemedik. Ev sahibi evden çıkarır diye korkuyorum. 100 TL verebilir misiniz?"

Elimi cebime attım, 100 kuruş yok. Ziyaret ettiğimiz son evdi. Cepte ne varsa vermişiz.

Ben de mahcup bir halde, "Sen merak etme kardeşim, ben yarın getireceğim" deyip arkama bakmadan çıktım.

Ertesi gün hasbelkader bir arkadaşla buluştum. Öyle planlanmış bir buluşma değildi. Kendisi yardımsever bir işadamı. Abdurrahman'dan ve ailesinden bahsettim. O da çok etkilendi ve o Suriyeli aile için bana 4000 TL verdi. (Allah razı olsun ondan)

Doğru Abdurrahman'ın evine gittik.

Annesi beni görür görmez; "Geleceğini biliyordum, Rabbime hamdolsun" dedi. O an cevap veremedim ve hemen 4000 TL'yi çıkarıp uzattım; "Al bu senin. Burada 1 yıllık kiran var. 3600 lira.., 400 lira da harçlık yaparsın. Bir yardımsever sana iletmemi istedi" dedim.

Kadın ağlamaya başladı. "Bu çok fazla. Bunu alırsam yanlış anlaşılabilir. Bu parayı bana vermeyin, Abdurrahman'a söyleyeyim ev sahibine haber versin, siz ev sahibiyle buluşun bizzat siz verin 1 yıllık kirayı" dedi.

"Ya Rabbi, nasıl bir insan bu?!" diye düşündüm. Ağlamamak için kendimi zor tutuyordum. Dedim ki; "Bak kardeşim, sen bu parayı al, ister 1 yıllık kiranı öde, ister başka bir ihtiyacına harca.., eşin hasta, evin reisi sensin..." deyip hızlıca parayı eline sıkıştırdım. "Allah'a emanet ol" deyip çıktım oradan.

Arkamdan dua ediyordu yüksek sesle; "Yaptığınız bu iyilikler bu dünyada ve Ahiret'te size ulaşsın"

Sığınmacı Suriyeli, 9 aylık hamile bir kadının (2 cani tarafından) tecavüz edilip yanındaki 10 aylık bebeğiyle birlikte öldürüldüğünü duyduğumda kahroldum.

Abdurrahman, annesi, hasta babası ve kız kardeşi geldi aklıma.

İçim sızladı, kan ağladım, utandım, mahcup oldum, perişan hissettim kendimi...

<div><p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomo

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomobil çarpıştı. 2 kişi yaralandı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor