• $16,7195
  • €17,4623
  • 976.99
  • 2401.96
18 Ağustos 2012 Cumartesi

İnsan olmanın ana ilkeleri

Sayılı gün tez geçermiş; gerçekten de öyle oldu. Bir rahmet, mağfiret ve bereket ayının daha sonuna geldik. Yüce Allah'tan dileğimiz vahyin desteği ile doğru düşünmeyi, gerçekleri görmeyi bize nasip etmesi... Müslümanların en çok ihtiyaç duydukları şeyin güvenilir verilerle/ belgelerle düşünmek, akletmek olduğu kanaatindeyiz. Kur'an açıkça aklını kullanmayanların pislik içinde kalacağını (10/100), bilmeyenlerin kalbinin mühürleneceğini (30/59), 'bilenlerle bilmeyenlerin bir olmayacağı'nı (39/9) bildiriyor. Hz. Peygamber de 'aklı olmayanın dini de olmaz' buyuruyor.
 Kur'an'ın Allah'ın Kelam'ı olduğuna inanmanın beraberinde gelen en önemli sorumluluk, Kur'an'ı anlamak ve onun değerlerini hayata taşımaktır. Kur'an insana insan olmanın temel ilkelerini kazandırır. Şimdi sizlere İsra suresinden bir demet ilke sunmak istiyoruz:
*'Doğrusu bu Kur'an en doğru yola götürür ve yararlı iş yapan/dürüst ve erdemli davranışlar ortaya koyan mü'minlere ödüllerinin çok büyük olacağını müjdeler ve ahrete inanmayanlara can yakıcı bir azab hazırladığımızı (haber verir)'. (17/9-10).
- 'Kur'an'dan inananlara rahmet ve şifa olan şeyler indiriyoruz. O, zalimlerin ise sadece kaybını artırır'. (17/82).
- 'İnsan, iyiliğin gelmesine dua ettiği gibi, kötülüğün gelmesine de dua eder. Esasen insanoğlu acelecidir'. (17/11).
- 'Kim doğru yola gelirse ancak kendi lehine yola gelmiş ve kim de saparsa ancak kendi aleyhine sapmıştır. Kimse kimsenin günahını çekmez. Biz peygamber göndermedikçe kimseye azabetmeyiz'. (17/15).
- 'Bizi mucize göndermekten alıkoyan, ancak öncekilerin onları yalanlamış olmalarıdır'. (17/59)
- Şeytanın mü'minler üzerinde bir hakimiyeti yoktur. (17/65)
- 'Bu dünyada kalbi kör olan, ahrette de kör ve daha şaşkındır' (17/72).
- 'Allah'la beraber başka bir tanrı edinme, yoksa yerilmiş ve tek başına kalmış olursun' (17/22).
- 'Rabbin yalnız Kendisine tapmanızı ve ana babaya iyilik etmeyi buyurmuştur. Eğer ikisinden biri veya her ikisi senin yanında iken ihtiyarlayacak olursa, onlara karşı 'öf' bile demeyesin, onları azarlamayasın. İkisine de hep tatlı söz söyleyesin. Onlara acıyarak alçak gönüllülük kanatlarını ger ve 'Rabbim! Küçükken beni yetiştirdikleri için sen de onlara merhamet et' de'. (17/23-24).
- 'Yakınına, düşküne, yolcuya hakkını ver; elindekileri saçıp savurma' (17/26).
- 'Elini boynuna bağlayıp cimri kesilme, büsbütün de açıp tutumsuz olma, yoksa pişman olur açıkta kalırsın'. (17/29).
- 'Çocuklarınızı yoksulluk korkusuyla öldürmeyin. Biz onlara da size de rızık veririz. Onları öldürmek, şüphesiz büyük günahtır'. (17/31)
- 'Sakın zinaya yaklaşmayın; doğrusu bu çirkindir, kötü bir yoldur' (17/32).
- 'Allah'ın haram kıldığı cana haksız yere kıymayın..' (17/33).
- 'Yetimin malına -ergin çağa ulaşana kadar- en güzel şeklin dışında yaklaşmayın. Ahdi de yerine getirin, doğrusu verilen ahidde sorumluluk vardır' (17/34).
- 'Bir şeyi ölçtüğünüz zaman, ölçüyü tam tutun, doğru teraziyle tartın. Böyle yapmak sonuç itibariyle daha güzel ve daha iyidir' (17/35).
- 'Bilmediğin şeyin ardına düşme; doğrusu kulak, göz ve kalb, bunların hepsi o şeyden sorumlu olur' (17/36).
- 'Yeryüzünde böbürlenerek yürüme, çünkü sen ne yeri delebilir ve ne de boyca dağlara ulaşabilirsin' (17/37)
 Sadece İsra suresindeki, bizim 'insan' olmamıza katkı sağlayan bazı ilkeleri sıraladık. Bunların Hz. Musa'ya gelen 'On Emir'i de içerdiğini hemen hatırlatalım. Bir başka ifade ile, İsra suresinde özetlenen bu ilkeler, insanlık tarihi boyunca gelen bütün peygamberlerin çağrılarının da özünü oluşturmaktadır. Eğer Ramazan'ın Kur'an ayı olduğuna, Kur'an'ın da şifa ve rahmet kaynağı olduğuna inanıyorsak, bu ilkelerden ne kadarını hayatımıza taşıdığımızı samimiyetle sormalıyız. Kur'an anlaşılmak için indirilmiştir. Kendi ifadesiyle anlaşılması da 'kolaylaştırılmış' bir kitaptır. Anlamak için biraz çaba sarf edersek, gerçekten onun anlaşılabileceğini kendi aklımızla fark edebiliriz.
 Biz Yüce Yaratıcı'dan tüm insanlık için biraz daha akıl, biraz daha sorumluluk bilinci, biraz da insanlık bilinci talep ediyoruz. Kur'an'ın evrensel ölçekte diriltici soluğuna bütün insanlığın ihtiyacı var. Bayramınızı tebrik ediyoruz efendim; Allah yardımcımız olsun... 
 www.hasanonat.net

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...