• $15,9144
  • €16,7909
  • 927.153
  • 2394.83
15 Temmuz 2011 Cuma

Tek çözüm var: Arjantin modeli

Yaşadığımız ve yaşayacağımız günlerin adı belli: Türk'ün şikeyle imtihanı...
Şikede her gün yeni bir dalga her gün bir bomba bekleniyor. Ama şu ana kadar atılan en önemli adım, İbrahim Akın ve İskender'in itirafları... Özellikle de Akın'ın... Çünkü olayı ya itirafla çözersiniz ya da mahkeme tarafından da kabul gören delillerle. Kişisel fikrim bu itiraflar soruşturmanın seyrini değiştirecek..
Hatta Akın, Juventus olayında Moggi etkisini yaratacak. Nasıl İtalya'da Moggi itiraf edince olaylar nasıl kısa sürede çözüldüyse Türkiye'de artık aynı sürece giriyoruz..
Bunu bekleyip göreceğiz...
Delil kısmına gelince...
Tam olarak ne biz biliyoruz ne de federasyon... Yarın nasıl bir şokla uyanacağımızı tahmin bile edemiyoruz. Ama tren kaçıyor! Lig başladı başlayacak. Üstelik G.Saray'ın 'aklanmadan olmaz' ısrarına, Beşiktaş'ın kupayı iade etmesine rağmen..
İki takımın tavrı önemli... 'Tribüne oynuyorlar' diye eleştirebilirsiniz ama Beşiktaş'ı alkışlamak gerekiyor, G.Saray'ınkine 'mahalle baskısı' denirsede o da önemli bir duruştur..
Bu noktada en güzel olanı eleştirmek, fırsatçılık değil de çözüm üretmek galiba...   
18 TAKIMLI APERTURA
Benim bu süreçte temennim futbolun temizlenmesi... Ama külliyen temizlenmesi. Ve bu bireysel yapılmalı. Organizasyon çökertilmeli. Suç işleyen kişiler cezalandırılmalı. Kurumlar değil. Kurumlar kalıcı, kişiler geçicidir. Geçici olanların kalıcılara zararı mümkünse azaltılmalıdır.
Bunun kısa sürede yapılması savcılığın, mahkemenin elinde. İvedilikle belge aktarımı yapılmazsa, önümüzdeki 5-6 ay kabus gibi geçecek. Her maç potansiyel olaylara gebe. Gerçekten büyük sorumluluk, ligi oynatmak.
Ama 1 milyar dolarlık lig ille de oynatılacaksa da önerim şu:
18 takımla bir açılış (Apertura) ligi başlatmak, yeni statü yapmak. Çift şampiyonlu bir lig.
Arjantin'deki gibi aralık ve mayıs şampiyonları ayrı. Küme düşmeler play-off sistemi. Açılış ile Kapanış (Clausura) ligini son 3 sırada bitiren takımların oynayacağı 3'lü sistem. Aynı takımlar olursa averaj devreye girer...
Ve aralıkta da delliler somutlaşıp 2-3 takımı küme düşürmeniz halinde bile 15 takımla oynanacak, yeniden dizayn edilmiş bir kapanış ligi.
Sezonluk değerlendirmede sponsorun, yayıncı kuruluşun zararının azaltılacağı bir adım...
Mümkün mü? Evet! Bizimkisi uygulayıcıların kulağına kar suyu kaçırmak. Karar onların...

<p>Bu yıl bir ilki  gerçekleştiren ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlene

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama