• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
28 Şubat 2012 Salı

Sessizlik bazen en güzel sestir!

Tek ses olalım..! Yıldırım Demirören'in seçim sloganı buydu. Öyle de oldu. 3 saatlik en sessiz kongre sonrası başkan oldu. Saatlerce lobide delegelerin tek tek elini sıkması herkesin başkanı olma isteğindeydi.. Sorunsuz, krizsiz başkan seçildi.
Artık herkes yol haritasına odaklanacak. UEFA odaklı bir dizi sorun kümesi Demirören'i bekliyor. Dil bilen yok, siyaset gölgesi var mı diye ekibini çok tartışmaya gerek de yok.
Bu bir kriz yönetimi.
Kongre havası puslu değildi fakat çok sessizdi! İçerde kimse konuşmadı. Başkan da 3.5 dakikada önemli mesajlar verdi.. Hasan Doğan-Seba duruşları anlayana sözlerdi.. Alt satırda futbol ekonomisi vardı hep.. Demirören, %80 sorunlar ekonomik derken şifreyi verdi: Hem Türkiye hem Avrupa bu ekonomiyi kurtarmak zorunda!
U DÖNÜŞÜ MÜ YOKSA!
Sıfır delege konuşmalı seçim olmuş mudur bilmiyorum. Fakat tablo ilginçti.
Kürsüye çıkan olmadı. 26 Ocak'ın '4 şahini' Nihat Özdemir, Ali Koç, Cihan Kamer, Abdullah Kiğılı hiç konuşmadı mesela. Süreçten memnunlardı, neşeli takım ruhuyla salonda yer aldılar. Beşiktaş'ın yeni yönetimi Divan'daydı, eskisi de TFF yönetiminde.. Haliyle sessizdiler.
Salon suskunları G.Saray ve Trabzon ise dışarıda bülbül gibiydi. Ünal Aysal ve Sadri Şener, o kamera senin bu kamera benim, U-dönüşü olarak algılanan Demirören politikalarını anlatı. İkna edici oldular dersek yalan olur. Sandığa gitmemek önemli ama daha önemli olan G.Saray'ı tek adaylı seçimde salona getirmekti. Demirören bunu başardı.
FB-GS SELAMLAŞMADI...
Gelelim özel kulise... Şenes Erzik karda yürüyüp izini belli etmedi. Medyayı bırakın herkesten uzak durdu. Ki UEFA'nın bu kritik seçime 'şüpheli' yaklaşımının göstergesi gibiydi. Nihat Özdemir, 'sonu belli' kongreden çok deplasman fobisine kızgındı. Sordum, 'Neden bu fobi?', yanıtı sertti: Felaket bir durum, anlam veremiyorum. Aykut Hoca sorunu çözecektir.
Play-Off'u garantileyen Aysal'a 'Fırtına gibisiniz' dediğimde ise karşılığı 'Gencim de ondan' oldu.. Seyirci şovunun sırrını da anlattı: Beşiktaşlılar olsa onu yapamazdık. Bu süreçte en doğru şey derbilere taraftar almamak..
İstifa çağırısı yapılan Sadri Şener'in 'Seyirciye kırgınlığım yok' söylemi çok içtendi. Mecnun Otyakmaz'la da özel sohbet ettim.. Nedense hem başkan hem ben 'dinleniyoruz' gerginliği yaşadık. Zor psikolojiydi.
Demirören'in inançlı formülü de şu oldu: Bu gemi yüzecek, bu kaos bitecek. Biraz destek, biraz sabır...
İlk gün gösterdi ki omuzları geniş Demirören'in.. Ama baştan söylediğime dönersek; Fatih Terim 'sessizlik en güzel sestir' demişti. Dünkü kongreye biraz öyle bakmak lazım. Özellikle G.Saray ile F.Bahçe'nin hiç selamlaşmadığı, kutuplaşmaya giden ortamda. Demirören'i UEFA kadar bu durum da çok zorlayacak... Hele de yarın parayı yönetirken!

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti