• $ 7,3631
  • € 8,7169
  • 460.112
  • 1083.83
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Hafıza

15 Temmuz hain darbe ve işgal girişiminin yıldönümündeyiz.

Unutmadık, unutturmayacağız.

Nasıl?

Kitaplar, filmler, belgeseller ile...

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın başlattığı proje çerçevesinde TRT World tarafından hazırlanan “The Network” isimli belgesel FETÖ’nün gerçek ve karanlık yüzünü dünyaya anlatma adına ortaya konan kıymetli bir iş... New York’tan Berlin’e, Londra’dan Paris’e kadar dünyanın her yerinde eşzamanlı olarak gösterilen belgeselin uyandırdığı büyük ilgi memnuniyet verici.

***

Bu alanda yapılmış yani 15 Temmuz’a dair belgesellerin belki en çarpıcı olanı bu akşam (14 Temmuz Pazar) saat 22.45’te TRT 1 ekranında olacak.

Müthiş bir belgesel...

Adı: Şebeke-İhanetin Kodları...

Kadim dostum 24 TV Haber Koordinatörü Ömer Özkök’ün de büyük katkı verdiği yapım FETÖ’nün karanlık ilişki ağını, mahrem hücreler arasında irtibatı sağlayan ve sır gibi saklanan iletişim yöntemlerini gözler önüne seriyor. Etkin pişmanlıktan yararlanıp tüm bildiklerini anlatan eski asker, polis ve öğretmenler ile yapılan röportajları ilk kez izleme fırsatı bulacağız. Hain FETÖ yapılanmasının mensuplarının kan donduran itiraflarını kendi ağızlarından duymamıza fırsat veren bu belgesel öyle inanıyorum ki, şer cephesinin karşı propagandasına verilmiş en güzel cevap olarak kayıtlara geçecek.

***

Sadece bu değil...

Ömrünü haber kameramanlığına veren ve uzun yıllar mesai arkadaşlığı yaptığımız Yönetmen Ali Ekber Karaçam’ın “15 Temmuz’un Objektifleri” belgeseli ilk kez ekrana geliyor. Bu akşam (14 Temmuz Pazar) saat 21:00’de CNN Türk’te yayınlanacak belgeselde 107 habercinin o geceye dair şahitlikleri var. Hem de bugüne kadar hiç görmediğimiz görüntüler eşliğinde... Çekimleri 480 gün süren ve 42 kişilik bir ekip tarafından hazırlanan bu belgesel kaçmaz.

***

Peki 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişiminden sadece İstanbul ve Ankara mı etkilendi? Yani diğer şehirlerimizde yaşananları ne kadar biliyoruz? Bu alanda yapılmış bir örnek çalışma var. Memleketim Sakarya’da darbeye karşı verilen kahramanca mücadele belgesel oldu. Serdivan Belediyesi Fikir ve Sanat Akademisi tarafından hazırlanan “Cephe Sakarya: Darbeye Karşı Kol Kola” isimli belgeseli internet ortamında bulup izlemek mümkün. Fikir ve Sanat Akademisi’nin her şeyi, dostum Hamit Balcı’nın özverili çabalarıyla hazırlanan belgeselde 15 Temmuz gecesi Sakarya’da yaşadıklarımız gazilerimizin anlatımıyla gözler önüne seriliyor.

Yazıyı bir soruyla tamamlayalım da derdimiz anlaşılsın.

15 Temmuz ihanetinin dünya çapında ses getirecek bir sinema filmi olmasının vakti gelmedi mi?

Serkan Fıçıcı Diğer Yazıları

Muhale-pert

07.07.2019

Akıl ve heves

26.06.2019

George Floyd'un ölümüne ait yeni görüntüler ortaya çıktı

George Floyd'un ölümüne ait yeni görüntüler ortaya çıktı

İstanbul'da kamyonet ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralan

İstanbul'da kamyonet ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı

7,5 milyon yıllık kaplumbağa ve fil dişi fosiline kuyumcu titizliğ

7,5 milyon yıllık kaplumbağa ve fil dişi fosiline kuyumcu titizliği

15 Ağustos 2020 canlı altın fiyatları bugün ne kadar oldu?

15 Ağustos 2020 canlı altın fiyatları bugün ne kadar oldu?