• $8,5295
  • €10,0986
  • 493.531
  • 1431.78
27 Haziran 2015 Cumartesi

Yeni siyasetçileri bekleyen zor görev

H. Hümeyra Şahin
H. Hümeyra Şahin
YAZARIN SAYFASI

Birileri masayla, bardakla uğraşa dursun, biz gerçeklere bakalım.

7 Haziran seçimleriyle ortaya çıkan tablo, tam anlamıyla bir AK Parti başarısıdır. Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlü iradesinin sonucudur. Bu sonuç, 20 yıldır ilmek ilmek örülen, gece-gündüz sabırla yürütülen bir çabanın ürünü. AK Parti ve Sayın Erdoğan, bundan sonra hiçbir şey yapmasa, Türkiye’yi deli saçması kimlik siyasetinin prangalarından kurtarmış olması yeter. Etkisi kuşaklar boyu sürecek bir dönüşüm gerçekleştirildi. Tek tip kadın dayatması parçalandı, her kimlikten kadın Meclis’te yerini aldı. Farklı etnik gruplara mensup temsilciler Meclis’te seslerini duyurabilecek bir konum elde ettiler. Bu yönüyle 7 Haziran seçimleri, demokrasi için çok önemli bir kilometre taşıdır. Toplumun tüm kesimleri artık demokratik kanalları kullanarak söz söyleme hak ve yetkisine sahiptir. Bu uzun soluklu demokrasi mücadelesinin geldiği nokta, diktatörlük yaygarası koparanları belki utandırmaz ama bizi umutlandırıyor. Zira bir derdin varsa, artık bunu taşıyabileceğin bir Meclis’in de var.
Tüm bu güzel gelişmelere, ‘efendice’ siyaset yapma imkanlarına rağmen, siyaseti hala algı operasyonlarıyla, yalan ve iftiralarla, kirli biçimde dizayn etmek isteyen bir güruh var. Dayandıkları medya organlarından iştahla kir ve husumet akıtıyorlar.
Onların masayla, bardakla yaptıkları bu sefil savaş devam ederken, aklı başında herkes masa ve bardak tartışmasının aslında neyi örttüğünü, neye hizmet ettiğini iyi analiz etmeli. Demokrasi pastasının paylaşımına ve İslam coğrafyasının umudu bir liderin ve ülkenin itibarını zedelemeye karşı yapılan bu algı zehirlenmesine karşı herkes kendini korumalı. Bir nevi algı orucu tutmalı ki, hakikati ayırt edebilsin.
Öte yandan bu kirli algı savaşının muhatabı AK Parti, üzerine bulaşmış kirlerden arınma yoluna giderek, tazelenmiş yeni insan gücüyle yeni bir dil, temiz bir sayfa açmalı. Zira kir ancak temiz suyla giderilir. Yeni vekiller, demokrasi mücadelesinin sonucu olarak geldikleri Meclis’te, daha fazla demokrasi için çalışmalı.
Siyasetin yeni yüzleri bu kirli siyasal iklimi, kire bulaşmadan temizlemek gibi zor bir sınavla da karşı karşıyalar. Belki de siyasi zekâlarını, maharetlerini en çok göstermeleri gereken alan burası olacak. Zira vatandaş olarak bizlerin onlardan beklentisi aynı zamanda bu iklimi değiştirmeleridir. Yalanlardan, iftiralardan arındırılmış temiz bir hava sahası açabilmeleridir.
Bunun için AK Parti’nin bazı kurumsal tedbirler de alması gerekir. Sözgelimi sosyal medyada mesajları, AK Parti’yi bir şekilde bağlayan kulis sayfalarından, troll hesaplarından arınması, temiz bir siyaset dilini profesyonel bir kurumsal iletişim diliyle yeniden inşa etmesi gerekir.
AK Partili olmayı, onun adına iş yapmayı dava kabul eden, iyi niyet sahibi herkes, attığı her adıma bir daha bakmalı, söylediği her sözü bir daha düşünmeli ve profesyonelleşerek bu temizlik hareketine katkı sağlamalıdır.

<p class='MsoNormal'>Komşusunun telefonuna ulaşamadıklarını belirten ünlü  komedyen Gökbakar evdeki

Şahan Gökbakar komşusunun evinin yandığını duyurdu

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı