• $17,9611
  • €18,2899
  • 1017.6
  • 2980
24 Mart 2018 Cumartesi

Tarih dizilerinin konusu

Son yıllarda çok sayıda tarih dizisi çekiliyor. Bu diziler elbette dönemin ruhunu yansıtıyor. Yaşadığımız siyasi iklimin aynası hüviyetinde. Elbette güncel ulusal ve uluslararası mücadelelerin tarihi referanslara ihtiyacı var. Bu nedenle toplumda karşılık buluyor. Pratik bir değeri var.

Fakat bu dizilerin hemen hepsi, demode tarih yazımının da büyük ölçüde üzerine kurulduğu ‘büyük adamlar’ üzerinden yapılıyor. Askeri ve siyasi yönü ön planda. Savaş sahneleri insanları ekrana çekmek üzere olanca canlılığıyla kurgulanıyor. Siyasi entrikalar kitleleri ekrana bağlıyor.

Fakat son yıllarda tarihçilik ‘büyük adamlar’ın anlatısından daha mikro alanlara kayıyor. Şehir tarihçiliği, biyografi, kadının, çocuğun tarihi gibi daha spesifik alanlar her geçen gün tarihçilerin ilgi alanına giriyor. Olması gereken de bu. Zira bunların her biri tarih dediğimiz o büyük fotoğrafın bileşenleri… Kadının, çocuğun yok sayıldığı tarih yaklaşımı, hayatın özünü yansıtmaz.

Neyse ki, interdisipliner yaklaşım, tarih metodolojisinde 19.yy’da ihmale uğrayan açıkları daha görünür hale getirdi. Geleneksel tarih yazıcılığımızda olan fakat uzmanlaşma çağında gölgelenen çok yönlü bakış artık fark edildi ve sosyal bilimlere yön veriyor. Tarih yazıcılığındaki bu yenilenme, sinemaya yeterince yansımıyor. Merkezinde gündelik hayatın olduğu ya da mikro konular etrafında dönen nice ilginç tarihi olgu, olay işlenebilir. Bunların televizyon dizilerine, sinemaya aktarılması lazım. Tarihi hep büyük adamlar, zaferler, savaşlar üzerinden anlamak yerine çok zengin bir konu çeşitliliği üzerinden anlamaya çalışabiliriz.

Yapımcılar, senaristler biraz bu zenginliğe kapı aralamalı. Hazır Türkiye, TV yapımları ihraç etmekte böylesi bir ivme yakalamışken… Biliyoruz ki, dizi ihracında çok üst sıralardayız. Türkiye için çok önemli bu soft power aracını etkili şekilde kullanmalıyız. Sadece yurtdışında değil, ülkemizde de gençlik üzerinde bu tür yapımların büyük etkisi var. Gençlerin kendi gelenekleri, kimlikleri ile tanışması adına tarihi yapımlar son derece önemli.

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken tek konu, tarih öğrenimini tamamen dizilere bırakmamak. Zira edebi eserlerden, televizyon yapımlarından tarih öğrenilmez. Onlar sadece merak uyandırır, araştırıp gerçeği öğrenmeye teşvik eder.

Sinema ve TV sektöründe, oyunculukta çok kabiliyetli gençlerimiz var. Bütün mesele doğru, etkili bir sonuca teşvik etmek.

<p> </p>

ŞAM YÖNETİMİ İLE MUHALEFET UZLAŞABİLİR Mİ?

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler