• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
7 Ekim 2014 Salı

IŞİD bayram sohbetlerine girdi

H. Hümeyra Şahin
H. Hümeyra Şahin
YAZARIN SAYFASI

Bayramlar sevinç ve surûr günleri. Uzun zamandır görüşmeyen insanların birbirini ziyaret ettiği, küskünlerin barıştığı ve herkesin Allah ile yakınlaşmanın fırsatını kolladığı mübarek zamanlar. Fakat maalesef IŞİD terörü bu bayramda Müslümanların bayram sohbetlerine dahi girdi. Şahit olduğum birkaç bayram buluşmasında söz Türkiye’nin, dünyanın ahvaline ve nihayetinde gündelik siyasete geldiğinde bir şekilde IŞİD konuşulduğunu görünce düşünmeden edemedim; İslam, bayram, terör kelimeleri yan yana ve bütün bunların oluşturduğu algı... Öyle ki çocuklar bile artık oyunlarına kötü bir karakter aradıklarında kendilerine bir ‘ışidci’ kurguluyorlar. Kötülük, çocuk hafızasında Müslümanların kelime-i tevhidi ‘La İlahe İllallah’ bayrağı taşıyan IŞİD ile eş değer haline gelmiş.

Çözüm süreci ile kendi topraklarında terörü kontrol altına almış bir ülke şimdi de komşudaki başka bir tür terör rüzgarına maruz kalıyor. Türkiye gibi özel bir coğrafi konuma sahip bir ülke her zaman komşularından bu tür rüzgarlara maruz kalabilir ancak burada meselenin siyasetten öte bir başka boyutu var. Ve sadece Türkiye’yi ilgilendirmiyor. Söz konusu terör ‘İslam’ adına yapılıyor. Barış ve esenlik dini İslam, her gün batı medyasında ‘fighting Islamic terror’ başlığı içinde geçiyor ve böylece kitlelerin algısı şekillendiriliyor.
Her saat başı haber bülteninde ‘İslam ve terör’ kelimelerini yan yana gören bir batılının kendi ülkesinde gördüğü Müslüman temsilleri de tehdit olarak algılamaması düşünülemez. Bu nedenle Müslümanlar için sorun iki kat büyük. Bir yanda terörün bizatihi kendisiyle, bir yanda da bu vakıanın doğurduğu algı ile mücadele etmesi gerekiyor.
11 Eylül, karikatür krizi, Müslümanları batıdaki islamofobya algısı karşısında harekete geçmeye, çeşitli kampanyalar düzenlemeye mecbur bırakmıştı. Bu tür kampanyalar bugün de ihtiyaç. Batı kamuoyu bir yanda her gün ‘İslami terör’ başlıklı algı operasyonuna maruz bırakılırken, bir yandan da İslam’ın barış ve esenlik dini olduğuna dair bir gerçeğin muhatabı da olmalılar.
Beş-altı yıl yol önce eğitim vesilesiyle bulunduğum İngiltere’de altı ay boyunca aynı sınıfı paylaştığım bir Çinli arkadaşım tanıştığımız ilk gün Müslümanlardan nefret ettiğini, çünkü dünyadaki tüm çatışmaların kaynağının İslam olduğunu yüzüme söylemişti. O anda ismi terörle anılan ‘Müslümanlar’ gerçeğini görmezden gelemeyeceğim için ‘İslam ile çeşitli Müslümanlık pratiklerini birbirine karıştırmaması’ argümanına yaslanmıştım. Ve Müslümanlık pratiklerinin çeşitli olabileceğini söylemiştim. Nitekim altı ay boyunca bir Müslümandan zarar gelmediğini, barış içinde aynı sınıfı paylaşabildiğini tecrübe edince, yıl sonunda ayrılırken, elinde güzel bir başörtüsü hediyesi ile yanıma geldi. Tecrübe ettiği şey yalnızca, sade bir Müslümanın lisan-ı hal ile ‘ondan kimseye zarar gelmeyeceği‘ gayretini görmesiydi. Bu tür bireysel tecrübeleri uluslararası alanda pek çok kişi yaşamıştır. Elbette burada önemli bir noktanın altını çizmek gerekir. İslam ve Müslümanlar hakkındaki olumsuz algıları değiştirmenin yolu, tavizkar bir diyalog anlayışı değil. Adalet, merhamet ve hakkaniyetin sözcüsü olmak yanında şahsiyetli bir duruş ortaya koyarak batının ve dünyadaki diğer iktidar odaklarının çıkmazlarını, iki yüzlülüklerini de üslubunca dile getirmek. Adil bir hafıza ile dünya tarihini değerlendirmelerine kapı aralayacak bir bilinç hatırlatması yapmak.
IŞİD ve benzeri olumsuz Müslümanlık temsillerinin yaydığı algılarla mücadele bu tür bireysel tecrübelerden başlayıp daha geniş alanlara taşınabilecek bir çabayı hatırlatıyor hepimize. Dünya kamuoyuna İslam’ın barış dini olduğunu hatırlatacak, etkili, orijinal ve şahsiyetli mesajlar içeren medya kampanyaları düzenlemek de bunlardan birisi. Sivil toplum kuruluşlarının biraz bu konuda kafa yorması, terörden bahsetmediğimiz bayramlara ulaşabilmek için belki de ilk adım olabilir.

<p>Milli Savunma Bakanlığı, son iki ayda yurt içi ve sınır ötesinde terör örgütlerine karşı 10'u büy

2021'de 1595 terörist öldürüldü

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi