• $8,2624
  • €10,0432
  • 487.396
  • 1453.52
15 Mayıs 2018 Salı

İnanç varsa imkan da vardır

H. Hümeyra Şahin
H. Hümeyra Şahin
YAZARIN SAYFASI

Türkiye seçimlere hazırlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan partisini bu yoğun seçim dönemine hazırlıyor, bir yandan da rutin programlarına devam ediyor. Özbekistan ve Kore ziyaretinin ardından şimdi de Londra’da temaslarda bulunuyor. 20 Mayıs’da ise, Bosna Hersek’te Avrupa’nın dört bir yanından gelecek soydaşlarla buluşacak. Bu buluşma sadece Türk seçmenler odaklı değil, Sayın Cumhurbaşkanı’nın dünya Müslümanları adına ne ifade ettiğine dair vasfını da ortaya koyan bir buluşma olacak. Nitekim Bosna Hersek Devlet Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, 20 Mayıs’ta gerçekleşecek programla ilgili verdiği demeçte bunu teyit etti. Recep Tayyip Erdoğan’ın, Müslümanların uzun süre beklediği büyük lider olduğunu ve bu nedenle Batı tarafından neden hep hedefe konduğunu şu sözlerle ifade etti; ‘Batıdakiler kendilerine rakip olarak görmedikleri ilkel ve cahil Müslümanlardan rahatsız olmuyorlar. Ancak ekonomik gelişim söz konusu olunca, ülkesini 10 yılda 20. sıradan 10. sıraya taşıyan, dünyanın en büyük havalimanını inşa eden, iç savaşın, terörün, sınırları etrafında yaşanan tüm savaşların yükünü omuzlayan, 3 milyon sığınmacıya kapılarını açan bir adamdan rahatsız oluyorlar’ dedi ve 20 Mayıs’ta Bosna Hersek’te yapılacak Avrupa buluşmasında ‘Erdoğan’a, dostlarının ve onunla gurur duyanların da var olduğunu kanıtlayacağız’ dedi.

İzzetbegoviç’in de ifade ettiği gibi, Türkiye’deki gündelik siyasi çekişmelerin çok ötesinde bir karşılığı var Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İslam dünyası içinde. Bu büyük resmi görmeden verilecek her karar eksik ve yetersiz kalır. Nitekim Cumhurbaşkanı, Londra’da TÜRKEN Vakfı yemeğinde öğrencilere ve İngiltere’de yaşayan Müslümanlara hitaben yaptığı konuşmada ‘Türkiye’nin mücadelesi tüm ezilenlerin, ötekileştirilenlerin mücadelesidir. Bizim mücadelemiz, geleceği elinden çalınan sessiz yığınların mücadelesidir. Türkiye’nin mücadelesi, Filistinlilerin, Arakanlıların, Afrikalıların, Türkistanlıların, mazlum Asya halklarının mücadelesidir’ dedi. Salonda bulunan ortak Müslüman hissiyatını pekiştiren ve yoğun alkış alan bu sözler Cumhurbaşkanı’nın ‘Bir insanı büyük yapan düşünceleridir. İnsan hayal kurabildiği müddetçe vardır, canlıdır, diridir. Hiç kimsenin bizim cesaretimizi hırpalamasına müsaade etmeyeceğiz… Unutmayın, iman varsa, inanç varsa, imkan da vardır.’ cümleleriyle perçinlendi.

Dünya Müslümanları, sömürgeciliğin baskısı altında varlık mücadelesi veriyor. Erdoğan ismi bu mücadelede umudun adı oldu. Endonezya’dan Mali’ye, Bosna-Hersek’ten Özbekistan’a, Bangladeş’ten Somali’ye ötekileştirilmişlerin, ezilmişlerin sözcüsü oldu. Erdoğan’ın varlığı, gücü ve başarısı sadece Türkiye’nin değil, dünya Müslümanlarının meselesi. İnsan yurtdışında bunu daha çok hissediyor.

Bu nedenle, Türk seçmeninin vereceği karar, aldığı yerel hizmetlerin niteliği, yaşadığı şehrin değişip dönüşen özellikleri ya da mahalli meseleler konusundaki takdirinden öte anlamlar taşıyor.

<p>İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'da fanatik Yahudilerin baskını

İsrail polisinden Filistinlilere yeniden müdahale

Çamurlarda serinleyen mandaların görüntüsü Serengeti'yi aratmadı

Dereotunun az bilinen şaşırtıcı faydaları

NATO tatbikatına katılacak askerler yola çıktı