• $13,4768
  • €15,2937
  • 769.802
  • 1857.4
8 Nisan 2014 Salı

Hem mahkum, hem gardiyanız

Mısır’da 20 dakika süren bir mahkeme sonucu 529 kişi idama mahkum edildi.
Ajanslara düşen bu bilgi dünyada hiçbir şeyi değiştirmedi.
Aynı ajanslar küçük İngiliz Prensi George’un ilk yurtdışı gezisindeki gülücüğünü ve annesi Kate Middleton’un kırmızı elbisesini dünyaya servis ederken, 2.2 saniyede 1 kişinin idam kararının alındığı bir dünyada yaşadıklarını unutuverdiler.
Evet, Minye mahkemesinde bir insanın idamına 2.2 saniye süre içinde karar verildi. Bu karar aslında insanlığın idam kararıydı. Fakat insanlık sessiz!
Neden konuşsun ki?! Firavunların yetkilerini cunta askerlerine devrettiği bir ülkede 529 insanın demokrasi çığlığı ancak insanlığın susması ile bastırılabilir! Hepimiz susalım! Nasıl olsa suskunluğumuzu bozacağımız bir gün gelecek! Batı başkentlerinin birinde bir hayvanat bahçesinde ölen filin ağıdını hep birlikte yakacağız! En şaşalı cümlelerimizi, en gür seslerimizi o gün için saklayalım!
Vicdanın mı rahat etmiyor?
140 karaktere sığdırabildiğin üç-beş kelimeyi siber boşluğa bırak! Vazifeni yaptın! Artık kraliyet ailesinin Yeni Zelanda gezisinde izlediği kriket maçının skorunu merak etmeye devam edebilirsin! Yeni Zelanda’yı haritanın merkezine yerleştirirken, Nil kıyısındaki Minye’yi hafızandan silebilirsin!
Hem mahkum, hem gardiyanız!...
Vicdanlarımız bu utanç karşısında mahkumken, a-d-a-l-e-t’in, j-u-s-t-i-c-e’in mahkeme duvarlarını süsleyen dekoratif harflere dönüştüğü bir küresel sisteme ses çıkarmadığımız için gardiyanız! Kendi vicdanlarımızı mahkum ettiğimiz bir hapishanenin gardiyanları!
Mısırlılar Minye’ye ‘Nil’in gelini’ diyorlar. Mermer yataklarının beyaza bürüdüğü şehri tarif ederken. Fakat artık Minye, demokrasinin sadece batılılar için geçerli olduğunun ilan edildiği bir kent. Ortadoğu halklarının demokrasi taleplerinin susturulduğu bir yer. Doğu despotizminin, İngiliz emperyalizminin, Batı çifte standardının ve tüm dünyanın sessizliğinin başkenti.
Şikago’daki, Londra’daki sıralı caddelerin, düzenli hayatların garantisi Minye. Batı’daki huzurlu yaşamın Ortadoğu sokaklarındaki karmaşaya bağlı olduğu bir yerkürenin ayar odası.
Ama aynı zamanda despot kralların, darbeci generallerin, çifte standartlı Batı’nın huzurunu kaçıran bir yer Minye. Oradan yükselen ses kendi demokrasi edebiyatlarının büyüsünü bozduğu için. Her gün sahte bir tebessümle baktıkları demokrasi aynasının cilasını yok ettiği, çifte standartlarını her gün yüzlerine vurdukları için.
Mısır’a hayat veren Nil, coğrafyanın ezberlerini bozan bir nehir. Tüm dünyada nehirler kuzeyden güneye akarken, Nil güneyden kuzeye doğru akıyor. Pencereleri Nil’e bakan Minye mahkemesine karşı yükselen bu demokrasi çığlığı da yerli despotların ve batının ezberlerini bozuyor. Mısır insanı özgür iradeleriyle seçtikleri bir cumhurbaşkanına, demokrasiye sahip çıktıkları için idamla yargılanıyorlar.
Thoreau’nun dediği gibi ‘kim olursa olsun herhangi birini haksız yere hapse atan bir yönetimin olduğu koşullarda adil bir insanın yeri hapishanedir’.
Adalete inanıyorsak hepimiz 529 Mısırlı ile aynı hapishanenin mahkumlarıyız. İdam kararımızın onaylanmasına 10 gün vakit var. Bu demokrasi karşıtı bu mantaliteyi temelinden sarsmak için adalet ve vicdan odaklı bir siyasal bilinci ve toplumsal duyarlılığı ulusal ve uluslararası alanda dillendirmek ve yaymak durumundayız.
Şimdi, hiçbir siyasi kutuplaşmaya gitmeden 2.2 saniyede 1 idam kararının verilebildiği bir dünyada adaletin yanında durup duramayacağımızı kendimize dürüstçe sormak zorundayız.
Adaletin yanındaysan;
Take Action! Harekete geç!

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı