• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
27 Eylül 2014 Cumartesi

Hanımefendi ile New York günlüğü

H. Hümeyra Şahin
H. Hümeyra Şahin

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hanımefendi’nin dört günlük New York seyahati, her yanıyla dolu dolu geçti. Dört gün boyunca gerek kaldığımız otelde, gerekse Manhattan’ın ana bulvarlarına açılan otel girişlerinde dünyanın makam sahibi erkek ve kadınlarıyla karşılaşmak an meselesiydi. New York trafiğini adeta kilitleyen BM Genel Kurul Toplantısı, eskortların geçişini meraklı gözlerle izleyen New Yorklular için de akıllı telefonlarda saklanacak hatıralar oldu.
Cumhurbaşkanı’nın programı dört gün boyunca Türk ve dünya medyasına çeşitli şekillerde yansıdı. Telaşına şahit olduğumuz CBS röportajı yanında, otel odasından izlediğimiz Türkiye odaklı CNN yayınları, Ortadoğu başta olmak üzere pek çok meselenin çözümü konusunda Türkiye’nin merkezi rolünü bir kere daha gösterdi.
Cumhurbaşkanı’nın, etkilerini günlerce konuşacağımız ABD seyahati, koşan bir Cumhurbaşkanı’na eşlik eden koşan bir ‘first lady’ olarak Emine Erdoğan Hanımefendi’nin programları açısından da dikkat çekiciydi. Hanımefendi, Cumhurbaşkanı’na eşlik etmediği zamanlarda hayli tempolu bir dört gün geçirdi.
Hanımefendi’nin müstakil programı, New York Metropolitan Müzesi’ne yaptığı kültür ziyaretiyle başladı.
Bakan ve milletvekili eşlerinin de katıldığı programda Metropolitan Müzesi, İslam Eserleri Bölümü küratörü Sheila Canby, Hanımefendi’ye rehberlik yaptı. Tanıtımı yapılan onlarca tarihi ve sanatsal eser arasından bir kısmı Hanımefendi’nin özel ilgisini çekti. Yakından ilgilendikleri arasında Hindistan’ın Goa bölgesinde imal edilen 17.yy’dan kalma goa taşı vardı. Taş, organik ve inorganik çeşitli materyaller yanında altın ve gümüşten oluşan ve gerektiğinde rendelenerek medikal amaçlarla kullanılan şifalı bir karışımdı. Doğal beslenme ve geleneksel tedavi kürleri ile yakından ilgilendiği bilinen Hanımefendi aynı şekilde 13.yy’da Bağdat’ta ilaç olarak hazırlanan bir bal karışımını anlatan minyatürlü bir yazma eserle de yakından ilgilendi.
Hanımefendi’nin programı dahilinde akşam yemekleri de önemli buluşmalara vesile oldu. New York’ta geleneksel hale gelen Ertegün yemeğinin ev sahibesi Mica Ertegün, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, ABD eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Henry Kravis, Mehmet Öz, Henry Kissenger gibi önemli isimleri, Erdoğan ve Hanımefendi onuruna verdiği davette bir araya getirdi. Toplantıda Hintli yazar Gita Mehta’nın ‘Osmanlı varken Ortadoğu’da tüm dinler huzur içinde bir arada yaşıyordu, Osmanlı’yı geri getirseniz hiç fena olmaz’ dediği öğrenildi.
New York seyahatinin bir diğer önemli daveti, New York’un en gözde oteli Waldorf Astoria’da Obama’ların dünya liderleri için verdiği akşam yemeği idi. First Lady Emine Erdoğan’ın beyaz elbise üzerine metalik renklerden oluşan göz kamaştırıcı bir pelerin şıklığı ile katıldığı davette Michelle Obama ile samimi bir diyalog yaşadığı öğrenildi. Hanımefendi’nin Amerikan First Lady’sine kızlarını sorduğu, Bayan Obama’nın ise kızlarının Türkiye’yi görmesini çok arzu ettiğini ve en kısa zamanda bunu gerçekleştirmek istediklerini söylediği öğrenildi. Ayrıca iki First Lady dünya sorunlarıyla ilgili daha fazla sorumluluk alma konusunda ortak düşüncelerini ifade ettiler.
Emine Erdoğan Hanımefendi’nin katıldığı bir diğer önemli etkinlik, Belize Cumhuriyeti First Lady’sinin ev sahipliğinde düzenlenen ‘kadınların ve kız çocuklarının mali açıdan kalkınmasında first lady’lerin rolü’ konulu toplantıydı. BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon’un eşi Ban Soon-teak ile birlikte özel davetli olarak katıldığı etkinlikte, kısa bir konuşma yapan Hanımefendi, ‘her şeyin başı eğitim’ diyerek, Türkiye'de %100 okullaşma hedefiyle yapılan eğitim projelerini anlattı. Ayrıca, Suriye ve Irak’tan gelen sığınmacı kadın ve çocuklara Türkiye’nin eğitim konusunda verdiği özel desteğe dikkat çekti. ‘Misafirlerimiz’ diye söz ettiği sığınmacılara verilen bu desteklerin küresel vicdanı harekete geçirmesi noktasında tüm dünyaya örnek olması gerektiğini ifade etti.
New York seyahatiyle ilgili anlatacaklar bitmedi. Seyahatin son durağı Turken Foundation yemeğini bir sonraki yazıda ele alacağım.

<div><p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomo

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomobil çarpıştı. 2 kişi yaralandı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor