• $15,4918
  • €16,1469
  • 900.327
  • 2419.23
17 Mart 2015 Salı

Gençler yeni Türkiye’den ne bekliyor?

Türkiye’nin son 12 yılda içinden geçtiği değişim ve dönüşüm belki de en çok gençleri ilgilendiriyor. Çünkü gelecek onların.

Gençlerin bu değişimi nasıl algıladığı, nasıl yorumladığı gelecek projeksiyonumuz adına önemli. Hafta sonu gençlerle yaptığımız buluşmalarda hayata dair beklentilerini dinleyip, onlarla fikir teatisinde bulunma fırsatımız oldu.
Şu anda üniversitede okuyan gençler, hayatlarının en az yarısını AK Parti iktidarına denk gelen bir dönemde geçirdiler. Henüz sorumluluk almadıkları bir dünyada, görece iyi şartlarda, refah toplumu psikolojisi içinde yetiştiler. Tanıdıkları yegâne lider Recep Tayyip Erdoğan’dı. Ebeveynlerinin hatıralarında yer etmiş olan vesayetler Türkiye’sinin perdeleri kapanmış, onlar artık başka ufuklara bakıyordu. Sıkıntılar çekilmiş, mücadele verilmişti. Ülkede doğudan batıya halk tabanına yayılmış ortak standartlar oluşmuştu. Çoğu, benzer teknolojik imkanlara, akıllı tahtalara, evlerinde özel odalara sahipti. Eskiyle mukayese imkanları olmasa da büyüklerin sohbetinde, TV tartışmalarında duyup dinledikleri vesayet, artık geri dönülemez zamanlara ait şeylerdi sanki. Ta ki Gezi Olayları ve 17 Aralık süreci baş gösterene kadar. Pek çok genç bu süreçte daha önce hiç parçası olmadıkları tartışmalara yakından şahit oldular ve ülke gündemi onların apolitik dünyasına hızlı biçimde sirayet etti. Kanlarında dolaşan gençlik enerjisi kanalize olabileceği yeni bir alan bulmuştu. Gençlerin bir kısmı bunu iktidar karşıtı bir mecraya taşıdı, bir kısmı yaşadıkları coğrafyanın tarihi tecrübesine ve jeopolitik konumuna odaklanarak daha büyük bir fotoğraftan dünyadaki adaletsizliklere, vicdani yoksunluklara karşı durmayı tercih etti. Bu süreç, bir jenerasyonun temel karakterini şekillendirdi. Gezi süreci ve 17 Aralık’ın, 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat gibi dönemlerle ortak noktaları olduğu gibi en önemli farkı,bütün çatışmalara rağmen ülke geri dönüşü olmayan bir gelişim ve değişim yönüne doğru yol alıyordu. Bugün pek çoğunun sorduğu sorular ve hedefleri hiç de umutsuz olmadıklarını gösteriyor. Karşıtlıklarının dahi tarzı, araçları değişti. Haşin tartışmaları dahi mizahla yumuşatabiliyorlar. Ve en önemlisi ellerindeki imkânlara ve önlerine çıkacak fırsatlara bakıyorlar.
Eğitim hayatlarının bir döneminde yurtdışı tecrübesi yaşamak, farklı kültürler, yeni insanlar tanımak hiçbiri için hayal değil artık. Eskiden sadece üst gelir düzeyine sahip ailelerin çocuklarının hayallerini süsleyen yurtdışı eğitimi artık yeteneği ve isteği olan tüm gençler için ihtimal dâhilinde. Öte yandan kendilerini doktor, mühendis, öğretmenlik gibi yaygın meslekler yerine kişisel eğilimlerine uygun gastronomi, seyahat işletmeciliği gibi yeni alanlara aday görebiliyorlar. Geleceklerini belli tarzlara, belli ilgi alanlarına mahkûm etmiyorlar. Geçenlerde bir Batı başkentine gitmek isteyen bir gencin sorduğu sorular içinde bir detay dikkat çekiciydi. “Gün içinde dışarıda olduğum zamanlarda namazımı nerelerde kılabilirim?” dedi. Bu soru bile Avrupa’da eğitim almak isteyen bir gencin profilinin 19. yy’dan bu yana ne kadar değiştiğini gösteriyor. Yine aynı soru, dünyanın Avrupa çok kültürlülüğünden ne beklediğini de ortaya koyuyor.
Hulasa, gençler fırsatlar ve imkânların eşiğinde bir gelecek hazırlığı içinde. Bu süreçte yetişkinlerden beklenense, dayatmalardan uzak rehberlik yapmak. Genç nüfus oranı yüksek böylesi bir ülkede gençlere yönelik çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının en büyük hizmeti mentorluk olmalı. Gençlere tercih edecekleri mesleki yolun imkân ve risklerini gösterecek ve böylece o yolda onlara zaman kazandıracak bir rehberlik. Yeni Türkiye’nin sunduğu imkânlar bu rehberliklerle çok daha etkili biçimde değerlendirilebilir. Gençlerin böylesi bir mentorluğa gerçekten çok ihtiyacı var.

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Kupa artık sahibinin ellerinde!

Başkan Erdoğan Bir Şiir Bir Hayat-Zindandan Mehmed'e Mektup Sergisi'ni gezdi

Başkan Erdoğan Katar emirini Vahdettin Köşkü'nde kabul etti