• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
26 Mayıs 2015 Salı

AK Parti gerçekten ne yaptı?

Billboardlar, meydanlar bu sloganla kuşatılmış; ‘Onlar konuşur, AK Parti yapar.’ Peki gerçekten AK Parti ne yaptı? Özellikle reklam filmlerinin çekildiği pazarı, kahvehaneyi, parkları ve tüm diğer sosyal alanları ilgilendiren icraatları neler oldu?
Sağlık alanında gelişmiş ülkelerin 30 yılda ulaştığı hedeflere, 10 yılda ulaştığını iddia ediyor AK Parti. Genel sağlık sigortası ile tüm vatandaşların sosyal güvence kapsamına alınması, belki de en önemli vurgularından ki, bu konu Başkan Obama’nın dahi koltuğunu sallayan büyük bir sınav.
37 milyon SSK’lının kamu hastanelerinden hizmet alması, üniversite ve özel hastane kapılarının tüm vatandaşlara açılması, ‘hekim seçme hakkı’ gibi yeni imkânlar en önde gelen sağlık reformları olarak tanımlanıyor. Anne-bebek ölümlerinin azalması, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında aile hekimliği, toplum temelli ruh sağlığı gibi yeni icraatlar, AK Parti’nin sağlık yatırımları hanesinde yer alan dikkat çekici diğer girişimler.
Hastane odalarının koğuştan müstakil odalara çevrilmesi, öğrenci yurtlarına, çocuk esirgeme kurumlarına da aynen yansımış. Bu uygulamanın belki de en etkili sonucu, koğuş tipi çocuk yuvalarının sevgi evlerine dönüştürülmesiyle, bu kuruluşlarda kalan çocukların eğitim başarı oranının %31’den %717’e çıkması. Bu, önemli bir gelecek yatırımı.
AK Parti’nin dünya sıralamasında zirveyi hak ettiği bir konu var ki, o da tütünle etkin mücadele. Yurtdışında hayli takdir gören bir uygulama.
Sosyal devlet anlayışının en önemli tezahürü, kuşkusuz dezavantajlı kesimlere neler yaptığı üzerinden izlenebiliyor. Bu kapsamda AK Parti, 12 yıllık dönemde engellilerle ilgili de önemli adımlar attığı iddiasında. Kamuda engelli istihdamı 6 kat artırılmış, engelli maaşları %1000-1700 oranlarında artmış. Eşi vefat eden kadınlara, muhtaç asker ailelerine, terör mağdurlarına ve 450 bin engelli refakatçisine evde bakım aylığı bağlanmış.
Toplum için önemli bir diğer icraat konusu eğitim ki, bu konu dünyanın her yerinde hiç sınırı olmayan bir hizmet alanı. AK Parti 12 yıl boyunca eğitim bütçesini 8.3 kat artırdığını, öğretmen maaşlarında %340’lık artış sağladığını, 76 olan üniversite sayısını 185’e çıkardığını, ücretsiz ders kitabı, 30 bin bilişim sınıfı ve 995 bin bilgisayar desteğiyle ciddi bir teknoloji yatırımı yaptığını gösteriyor.
Tarım destekleriyle de, Anadolu köylüsünün yüküne omuz vermiş görünüyor. 2002’de 1.8 milyar olan tarım desteği, 2015’te 5.5 kat artışla 10 milyar TL’ye çıkmış. Mazot, gübre destekleriyle çiftçi rahatlatılmış. Hayvancılığa verilen destek, 36 kat artırılmış.
Türkiye’nin acil gündem maddelerinin biraz gerisinde kalsa da, kültür-sanat gibi alanlarda yapılan hizmetlerden birkaçı şunlar;12 yılda turist sayısı %202 artarak 13.2 milyondan 39.8 milyona yükselmiş. Turizmden elde edilen gelir %177 kat artmış.
Spora verdiği desteğin özeti ise, Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 2002’deki 277 madalya sayısının 2014’te 758’e çıkarılması olabilir.
2002’de Kültür Bakanlığı destekli, vizyona giren yerli film sayısı 9 iken, 2014’te 108’e yükselmiş. Aynı tarihlerde tiyatro sahnesi 23’ten 58’e ulaşmış.
12 yıllık dönemde restore edilip, onarımı yapılan vakıf eseri sayısı ise, 46’dan 4.500’e yükselmiş.
Tüm bunlar irili, ufaklı icraat alanları. AK Parti asıl büyük icraatlarını, tüm bu hizmet alanlarını da mümkün kılan ekonomik verilerle ortaya koyuyor. IMF’ye borç devrinin kapanması ve ekonomik büyüme her şeyin başında geliyor. Ulaşım ve haberleşme, gündelik hayata dokunan, gelişmişlik düzeyini tabana yayan diğer icraat alanları.
Demokratik kazanımlar ve çözüm süreci ise başlı başına ele alınmayı hak eden bir konu. Tüm bunlar AK Parti’nin 'yaptım' dediği icraatlar. Belki de koalisyonsuz geçen bereketli yılların semeresi. Artık karar seçmenin...

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi