• $13,4467
  • €15,2771
  • 793.915
  • 2047.37
30 Ocak 2011 Pazar

'Yeni CHP' halkçı mı aristokrat mı?

Evet, 'Yeni CHP'yi tartışıyoruz aylardan beri... Halkçı mı, yoksa aristokrat mı? Yani aileden asillerin hakimiyeti mi yoksa sokaktan gelenlerin iktidarı mı? CHP'nin A Takımı'na yani Merkez Yönetim Kurulu üyelerine bir de bu gözle bakmaya ne dersiniz...
Yeni CHP'yi konuşuyoruz. Kemal Bey'in Başbakan'a yönelik çıkışları, Gürsel Tekin'in salvoları, parti içinde bitmek tükenmek bilmeyen iktidar savaşları derken bir beyaz dizi izler gibi 'Yeni CHP' hepimizin ilgi odağı oldu. Ama asıl büyük tartışma da burada başladı. Başlayalım...

1930 - 2011 ÖZTRAK AİLESİ
Yeni CHP'deki MYK'nın en ilginç ismi bana kalırsa Faik Öztrak'tır. Çünkü Öztraklar 'doğuştan bakan yetiştiren' bir ailedir. (Öztraklar'ın hikayesini bir gün uzun uzadıya yazmayı düşünüyorum) Yeni CHP'nin Ekonomi ve Mali Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak'ın dedesi de aynı adı taşıyordu. Dede Mustafa Faik Bey milli mücadelede yararlılıklar gösterdi. Ardından Meclis yılları başladı. 1. Dönem'den başlamak üzere tam 8 dönem milletvekili oldu. Ardından 1939-42 yılları arasında İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturdu. Meclis Başkanvekilliği yaptı.
Milletvekilliği ve bakanlık furyası çocuklarında da devam etti.
Büyük oğlu Orhan Öztrak İsviçre'deki tahsilinden sonra CHP'den milletvekili oldu. Bir diğer kardeş İlhan Öztrak da ağabeyi gibi CHP'nin yolunu tuttu. CHP'den Tekirdağ milletvekili oldu. (Tekirdağ'da Cumhuriyet tarihimiz boyunca bir Öztrak'ın milletvekili olmadığı dönem yoktur.) Ardından bakanlık geldi tabii... İlhan Öztrak ara dönem hükümetlerinde (71'deki Nihat Erim, Ferit Melen, Naim Talu ve 80'deki Bülent Ulusu Hükümetleri) devlet bakanlığı yaptı.
Küçük kardeş Adnan Öztrak ise Fransa'da tahsil gördü. Ardından TRT'de genel müdürlük koltuğuna oturdu. Bitmedi. Kız kardeşleri Handan Öztrak ise  Prof. Şefik İnan'la evliydi. Şefik Bey 27 Mayıs'taki Milli Birlik Hükümeti'nde, daha sonra İnönü Hükümeti'nde Maliye Bakanlığı koltuğuna oturdu. Handan -Şefik İnan çiftinin kızı Gülen de yine bir milletvekili aileye gelin gitti. DPT müsteşarı Ali Zülfü Tigrel ile evlendi. Ali Zülfü Bey'in dedesi İhsan Hamit Tigrel Bey hem senatörlük hem de milletvekilliği yaptı.

DEDE- TORUN BÜYÜKELÇİLER
Ailedeki milletvekilliği serüveni bitecek gibi değil. O halde 'Yeni CHP'de Öztraklarla ilgili bir başka isme geçelim. CHP'nin Dış İlişkilerden ve Yurt Dışı Örgütlenmelerden Sorumlu Gen. Bşk Yardımcısı Osman Korutürk'e... Hepimiz biliyoruz. Osman Korutürk 6. Cumhurbaşkanımız Fahri Korutürk'ün Emel (Cimcoz) olan evliliğinden olan oğludur. Babası gibi o da büyükelçidir.

Peki Öztraklarla ne bağı vardı? Yukarıda değindiğim İlhan Öztrak, uzun yıllar Osman Korutürk'ün babası Fahri Korutürk'ün genel sekreterliğini yapmıştı.
Osman Korutürk'ün annesi Emel Hanım ünlü bir aileden geliyor. Cimcozlar'dan. Cimcozlar Mora'dan göç etmiş bir ailedir. Ailenin kökleri Yenişehirli İbrahim Paşa'ya kadar uzanır. İttihatçı Salah Cimcoz, İbrahim Paşa'nın torunudur.  4 dönem milletvekilliği yapmıştır.


İNÖNÜ-KORUTÜRK İLİŞKİSİ
Fazla dağılmadan hemen belirteyim. Salah Cimcoz Bey, Osman Korutürk'ün anne tarafından dedesidir. Şakacı karakteriyle bilinen Salah Bey kendisini üst üste milletvekili yapan Atatürk'e bile takılmadan duramazmış...'Atatürk galiba antika seviyor. Beyaz saçlarıma bakıp beni her seferinde mebus yapıyor!..'
Salah Bey'in kızı Emel Hanım'la evlenen Fahri Korutürk tıpkı torunu Osman Bey gibi bir diplomattı. Hem de 'altın diplomat'. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı göreviyle Cumhurbaşkanlığı arasındaki yıllarda Moskova ve Madrid'de büyükelçilik görevini yürüttü. Moskovada'ki görevi sırasında 'Golden Ambasadorr / Altın Büyükelçi' ünvanını aldı.

Şimdi gelelim 'Yeni CHP'de ilginç bir akrabalık bağına!.. Biliyorsunuz, İsmet Paşa'nın torunu Gülsün Bilgehan yeni CHP MYK'sında Kadın Örgütlenmesi ve Kadın Kollarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. Ama Gülsün Bilgehan'ın Osman Korutürk'le akraba olduğunu biliyor musunuz? Şöyle...

İsmet Paşa'nın kardeşi Hasan Rıza Temelli'nin Mutlu (Temelli) İlmen'den olan torunu Ayşe Birgül İlmen ile Emel Korutürk'ün yeğeni Ömer Aral evlidir. Yani Gülsün Hanım'ın kuzeni ile Osman Korutürk'ün kuzeni evlidir.(Bunu öyle uzak bir bağ sanmayın. Ömer Aral'ın annesi Saynur Hanım geçtiğimiz ay yaşamını yitirdi. İstanbul'daki 40. gün anmasına katılanlar arasında Gülsün Hanım'ın annesi Özden Hanım da vardı.)
Osman Korutük Bey'in asalet ağacı sadece anne-babasıyla sınırlı değil. Eşi Suzan Hanım da İzmir'in önemli ailelerinden Kapaniler'in kızıydı. Suzan Hanım'ın babası ünlü Münci Kapani idi.


TURAN GÜNEŞ'İN MİRASI
Gelelim Hurşit Güneş'e... CHP'nin İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Gen. Bşk. Yardımcısı Hurşit Güneş, CHP'nin unutulmaz dışişleri bakanlarından Turan Güneş'in oğlu. Kızkardeşi Ayşe Hanım da bir başka  Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata'nın eşidir. Kıbrıs harekatımızdaki parola olan 'Ayşe Tatile Çıktı' daki Ayşe, Ayşe Ayata'dır.

ENCÜMEN-İ DANİŞ ÜYESİ
CHP'nin Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum da bir parlamenter çocuğuydu. Babası Sadık Batum hem başarılı bir hukukçu hem de Demokrat Parti'den senatördü. Ama ilginç bir notu da ekleyelim. Hani şimdilerde çok tartışılan Encümen-i Daniş var ya... 1970'li yıllarda -şimdi çocukları aynı saflarda mücadele eden- iki devlet adamı Fahri Korutürk ve Sadık Batum da Encümen-i Daniş'in üyesiydi.

KOÇ'UN TORUNU KOÇ GİBİ
Eğitimden Sorumlu Gen. Başk. Yard. Sena Kaleli bu listeye girer mi, bilmiyorum. Kararı siz verin. Yakın dostluğum bulunan Sena Hanım dolayısıyla yıllar önce Kamil Koç'un hayatını inceleme fırsatım oldu. Türkiye'de otobüsçülüğün duayeni Kamil Bey Bursa'da hep MHP'li bilinirdi. Ama onun çok öncesinde Millet Partisi'nin kurucuları arasında yer almıştı. Mareşal Fevzi Çakmak ve Fuat Arna ile beraber siyaset yapmıştı. Daha sonra CKMP'de, ölümünden önceki son yıllarında ise MHP ile teması olmuştu.
Bursa'nın sevilen şahsiyetlerinden biri olan Kamil Koç'un evi hemen herkese açıktı. Aziz Nesin'den Vali Enver Kuray'a (Sarp Kuray'ın babası) kadar onlarca ünlü isim Koçlar'ın misafiri oluyorlardı. Kamil Koç MHP'liydi ama kızlarından birinin adını İsmet Paşa'ya öykünerek İsmet koymuştu. Bu arada belirtmeden geçmeyeyim. Son günlerde 'Silivri Adayları'yla gündeme oturan Yalçın Hoca (Küçük), TV programında Sena Hanım'dan sürekli 'otobüsçünün kızı' diye bahsediyor. Hoca'yı düzelteyim. Sena Hanım 'otobüsçünün kızı' değil torunudur. Kamil Koç'un 3 kızından ortancası Samiye Hanım'ın küçük kızıdır. Erkek egemen bir sektör olan şehirlerarası otobüsçülüğünde kadınların varlığını ispatlamış başarılı bir işkadınıdır. Kamil Koç  zarif bir salon adamıydı ama köylü olduğunu da hep vurgulardı.

HER İKİSİ DE ŞART
Evet... CHP' de bir yanda kuşaklar boyu Türk siyasetine yön vermiş ve hep ayrıcalıklı olmuş aristokratlar, öte yanda köylü olduklarını sakınmadan söyleyen ve halk rüzgarını arkasına almış Kılıçdaroğlu-Tekin ikilisi var... Bakalım 'Yeni CHP' kimin eseri olacak? Yarın öbür gün başlayacak seçim maratonunda, miting meydanlarının tozu toprağı içinde ekselans Osman Bey'in zorlanacağı muhakkak... Ama bakınız... Şubatta ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Türkiye'ye geliyor. Ve CHP'yi ziyaret edecek. Clinton'ı ağırlarken, Kılıçdaroğlu'nun yanında kim daha çok işe yarayacak dersiniz? Sakın Korutürk olmasın?  Twitter.com/gurkanhacir

Şaşo Hala'ya geçmiş olsun
Hatırlayacaksınız... Karslı Şaşo Hala'yı yazmıştım. Hani şu 'Ecevit'e Karaoğlan lakabını takan' 85 lik nine... CHP'nin süperbabanesi Şaşo Hala geçtiğimiz hafta tanık sıfatıyla gözaltına alındı. 'Gözaltına alındı' diyorum çünkü tanık olduğu dava için polis nezdinde 'mevcutlu' olarak götürülünce buna başka tanımlama bulamıyorum. Gerekçe ise daha komik. Kılıçdaroğlu'nun Şaşo Hala'yı ziyaretinde çalınan bir türkünün telif sahibinin şikayeti... Şaşo Hala ise bu tuhaf gerekçeye hiç aldırmadan savcının yolunu tuttu ve sert muhalefetini savcıya karşı da sürdürdü: 'Yoksa Tayyip'in eli kolu buralara da mı uzanıyor? O mu aldırttı beni?..'
Geçmiş Olsun Şaşo Hala... 85 yaşında bile polis, karakol, savcı demeden direniyorsun ya... Aşk olsun sana!..

Notlar...
Konular o kadar arka arkaya birikiyor ki, söz verdiğim yazıları ertelemek zorunda kalıyorum. Osmanlı'nın civelek taburlarını yazacağımı söylemiştim. Onlarca okurumdan mail aldım. Neden yazmadığımı soruyorlar. Söz yazacağım. Hele şu gündemden bir nefes alalım. Unutmuş değilim...

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kulüp ile Türk dizileri listesinde Netflix'te büyük sükse yaptığ

Netflix'in heyecanla beklenen yeni dizisi: Şahmeran

Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?

Başlarını derde sokan hayvanlar! Bu hale nasıl geldiklerini kimse anlayamıyor

Savaş sonrası yaralanan karıncalar bakın ne yapıyor! Bilim inanlarını şaşırtan görüntü