• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
14 Ekim 2012 Pazar

Siyasilerin bilinçaltı nasıl işler?

Bir siyaset insanı eğer; 'Seçimi alıyoruz, sıkıntı yok' diyorsa 'Seçim kaybettik, ben şimdi ne yapacağım?' demektedir. İşte politik arenada kelimelerin arasına sıkışan o mesajlardan tarihe geçen örnekler:

Suriye uçağının zorunlu olarak Esenboğa'ya indirildiğini duyduğumda yeni Goeben vakası bu uçak olmasın diye düşünmüştüm. Hani şu bizi 1. Dünya Savaşı'na sokan gemi... Tam o sırada telefonum çaldı. Çok sevdiğim sevgili Beşir Amca telefonun diğer ucundaydı. Dr. Beşir Doster. Her zaman ki kibar üslubuyla bir hatırlatma için aramıştı.
'Gürkan Bey, belki bu hafta kullanırsınız diye sizi rahatsız ettim. Goeben ve Breslau gemileri Sivastopol'u bombaladığında Enver Paşa ne demiş bilir misiniz? Kabine toplantısının ortasında bir görevli kapıyı çalar ve Enver Paşa'nın yanına gelir. Kulağına eğilir ve bir şeyler fısıldar. Herkes merakla Paşa'ya bakar. Paşa hafif bir gülümsemeyle 'hayırlı olsun, nur topu gibi bir oğlumuz oldu' der. Verilen haber Goeben ve Breslau'ın Rusya'yı bombaladığı haberidir.'
Bugünlerde bize de hayırlı olsun. Bizim de nur topu gibi bir oğlumuz oldu. Artık Suriye'de çıkacak savaşın bir tarafıyız. Ancak öyle hemen korkmayın. Suriye savaşının çıkmasına biraz daha var. Çünkü ABD seçimleri yapılmadı. CIA ve Dış İlişkiler konseyi ABD'nin yeni patronu belli olmadan Suriye cephesini açamaz. Onlar başlama vuruşunu yapmadan da biz karşılıklı yumruk gösteririz, o kadar...
***
Başbakan Erdoğan'ın ağzından mı kaçtı bilmiyorum. Muharrem İnce'nin ünlü 'Esad'ın canı cehenneme' çıkışına cevap verirken, 'Sıkıysa Amerika'ya desene o lafı' deyiverdi. Yani Başbakanımızın ağzından büyük ve mutlak gücü net bir şekilde duymuş olduk.
BİLİNÇALTI TAŞMALARI
Bilinçaltı taşmalarını yazalım mı? Kelimelerin arasına sıkışan mesajların izini sürsem ne güzel olur değil mi? Şöyle tarihten bugüne... Günümüzden de renkli örnekler veririm.
Hadi başlayalım:
İki mülakat okudum bu hafta. Biri CHP Genel Başkanına ait. Kemal Kılıçdaroğlu gazetecinin (Aynur Tartan) 'Emekliliğinizde ne yapacaksınız?' şeklindeki patavatsız sorusuna 'Burhaniye'ye yerleşirim' cevabını veriyor. Demek Kemal Bey'in bilinçaltında emekli olma planı hazır duruyor. Gazeteciye dönüp 'Bu ne biçim soru? Ülke bu haldeyken ne emekliliği? Sen emekli ol meslekten' demiyor. Tamam, Kemal Bey çok zarif bir insan. Kabul. Ama her soruya cevap vermek zorunda da değil. Ayrıca o aklının bir köşesinde Burhaniye'yi gezdirirken rakibi 2071 planları yapıyor.
'SIKINTI YOK' VAR DEMEK
İkinci örneğim daha standart bir şablon. MHP'nin genel başkan adayı Koray Aydın bizim gazeteye verdiği röportajda bilinçaltından aslında seçimi kaybettiğini ilan ediyor. Aydın 'Kongrede bir sıkıntımız yok, kazanırız' diyor. Ve ardından sandık ve delege hesabına başlıyor. Hangi siyasetçi 'sıkıntımız yok, alırız' derse bilin ki kazanamayacağının farkındadır. Kazanacak kişi öyle cümleler kurmaz. 'Sıkıntımız yok' anahtar bilinçaltı sözcüğüdür. Aslında büyük sıkıntı olduğunu ifade eder.(Eğer yanılırsam MHP kongresinin ertesi günü özür dilerim. Hatırlatın 5 Kasım sabahı.)
ÇOKTAN KAZANDIM BİLE
Biraz daha geriye gideyim.
Tarih 2009 Mart yerel seçimleri. Ankara'dayım. Karayalçın'a '2 gün kaldı ne görüyorsunuz? Anketler iç açıcı değil' diye sordum. 'Kazandım bile. Çok sürpriz oy var. Siz o anketlere bakmayın' dedi. Aslında Murat Bey olan biteni çoktan görmüştü. Seçimi Melih Bey açık ara alıyordu.
ALLAH SİZE EMANET OLSUN!
Tansu Çiller'in olağan gaflarından biri olarak üzerinde durmadık ama 'Allah'ı size emanet ediyorum' sözü sadece bir gaf mıydı? Yoksa dini siyasete alet etme hevesinde olan beceriksiz bir siyasetçinin bilinçaltı taşması mıydı?
Aynı Çiller'in ABD'yi gözünde ilahlaştırdığı için onun 'çekiç gücü'ne 'çekici güç' demesi tesadüf mü?
Veya aklının bir köşesinde Tayyip Bey'i çoktan Cumhurbaşkanı ilan etmiş olan Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın 'Sayın Cumhurbaşkanım' diye hitabı? Bilinç taşması değil mi?
Kameralar önünde uzatılan teyplere rağmen bir hayat zordur. Ama siyasetçi iki ayrı ajandayla yaşamamalıdır. Gündelik hayatında nasıl yaşıyorsa, ne düşünüyorsa uygun bir filtreden geçirip halkın önünde de onu konuşmalıdır.
ODUN ARDİYESİ MECLİS
Çok anlatılır. Menderes'in parlamenter sistemi küçük görmesine örnek olarak verilir: 'Odunu bile koysam milletvekili seçtiririm.'
Bu söz sizce de zafer sarhoşu Adnan Menderes'in Meclis'e baktığında parlamento değil mahrukat deposu (odun ardiyesi) gördüğünün kanıtı değil mi?
367 GÜN ANNELER GÜNÜ
Meclis'teki 367 sayısına kafayı takmış olan Başbakan Erdoğan'ın Anneler Günü'nü kutlarken Kilis'te söylediği '1 gün değil 367 gün annelerin olmalıdır' sözünü hatırlayın. Bir türlü kendini 367'den kurtaramayan bir siyasi profil göreceksiniz.
KONGRE BOMBASI: 2071
(Yine de hakkını teslim edelim. Başbakanın ara sıra bilinçaltı taşmaları oluyor, tamam. Ama siyasi mesaj vermede bir usta olduğunu kabul edelim. Son kongrenin sloganı neydi hatırlayın. Tayyip Bey 2023'ün kadrolarını seçiyor! Bir cümledeki mesaj bombardımanına bakar mısınız? Tayyip Bey 2023'e kadar iktidar. Başka hiçbir gelişme olmayacak ve AKP dimdik yaşayacak. Ülkenin güvenlik sorunu ve savaş tehdidi de yok. Bir de seçim falan yok, çalışma arkadaşlarını seçiyor. Olağanüstü bir mesaj başarısı... Ama asıl bomba kongre konuşmasında geldi: 2071!)
Bilinçaltı taşmalarıyla siyasi manevraları birbirine karıştırmayalım. İkisi bambaşka durumlardır. Yani bir siyasetçi gerçeği gördüğü halde çarpıtıp bambaşka bir ifadeye başvurur, bu bilinçaltı taşması değildir.
ABDULLAH KARDEŞİM KAVGASI
Örnek mi?
Ne kadar çok var.
Çok istediği Cumhurbaşkanlık koltuğunu ikram ederken Tayyip Bey'in söylediği 'Abdullah Kardeşim' sözü aslında yaşanacak sert rekabetin (kardeş kavgasının) başlama vuruşuydu. Ve bilinçaltı taşması değildi. Bir siyasi manevraydı. 'Seni oraya ben oturtuyorum, bunu unutma, sen benim küçüğümsün ona göre!'
Tıpkı Gülen cemaatinin organize ettiği Türkçe Olimpiyatları'nın gecesinde Fethullah Gülen Hoca'yı 'Gel artık yurduna bitsin bu hasret' diyerek Türkiye'ye çağırması gibi... Siyaseti iyi bilenler Tayyip Bey'in Hoca efendiyi neden yurda çağırdığını gayet iyi anlamışlardı. Hoca da zaten ağlayarak 'Ben gelmem' dedi.
(Talat Paşa'nın Atatürk'e Berlin'den gönderdiği mesaj da benzerdir. Yurt içine girmesine izin vermesi için Atatürk'e rica eden Talat Paşa 'Ücra bir kasabada, bir memurluk dışında hiçbir şey istemem' demişti. Ama herkes gibi Atatürk de biliyordu ki örgütçülüğün ustası Talat Paşa ülkeye girdiği vakit rahat durmayacak ve adım adım etrafını örecekti.)
Siyasi manevraya bir örnek de Atatürk'ten vereyim...
10. Yıl nutkunu hatırlarsınız. 'Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir' diye biten ünlü nutuk.
ZEKİ VE ÇALIŞKAN HALK?
Mütevazı bir zekaya ve görece tembelliğe eğilimli bir halka neden 'zeki ve çalışkansın' desin Atatürk? Halkın öyle olmadığını bilmiyor muydu? Zeki ve çalışkan bir halkın yaptıkları ortadadır. Atatürk halkı motive etmeye çalışıyordu.
İşte bunları anlamak için bir kılavuza ihtiyacımız var.
Bir siyaset insanı eğer;
- 'Güvenlik güçlerimiz duruma hakim' diyorsa; 'Tam olarak kontrolü sağlayamadık' demektedir.
- 'Seçimi alıyoruz, sıkıntı yok' diyorsa 'Seçim kaybettik ben şimdi ne yapacağım?' demektedir.
- 'Türkiye büyük bir ülkedir' diyorsa 'Büyük olmasına büyük ama işler sarpa sardı iyice' demektedir.
- Hakkında yazılan kitabı veya yazıyı 'Okumadım' diyorsa; çok kızmıştır ve 'Yazanı gebertmek istiyorum' demektedir.
- Bir skandal patladığında küçümsemeye çalışıyorsa; vaktin bir an önce geçmesini ve olayın unutulmasını istiyor demektir.
- 'Kürt sorununu çözüyoruz' diyorsa 'Kimse çözememiş kardeşim, ben nasıl çözeyim, bana soru sormayın' demektir.
EN KEYİFLİSİ TANSU HANIM
Evet, bilinçaltı taşmalarını izlemek çok keyiflidir. Siyasetçinin öteki ajandasına uzanmış olursunuz... Hele Tansu Hanım gibi yalıdan çıkıp Anadolu köylüsünün arasına karışan bir siyasetçi yakalarsanız, değmeyin keyfinize... Ne düşündüğü aynalı oda gibi önünüze serilir...
'- Kırat'ın yemini verecek misiniz?
- Vereceğiz...
- Biz de sizin yeminizi vereceğiz!'
 Twitter.com/gurkanhacir

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak