• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
5 Kasım 2012 Pazartesi

'Zeytinyağı şişesini kürsüde kır' diyorlar

CHP Balıkesir Milletvekili Nedret Akova söylüyor: 'Diyorlar ki kürsüde zeytinyağı şişesini kır.'
Meclis'in kürsüsü, halısı zeytinyağına bulanır mı bilmem ama zeytinyağı üreticilerinin derdi de büyük.
Zeytin hasadı yeni başladı. Kırma yeşil zeytinler ve ilk baskı zeytinyağları raflarda yerini aldı. Zeytin yeşilden, pembeye, mora ve siyaha dönecek ki, taneler de yağlanacak ki yeni sezon zeytinyağlarını alabilelim.
Kimi zeytinyağı üreticileri 'Zeytini dalında bırakalım' diye öfkelerini dile getiriyor. Nedret Akova maddelere dökmüş dertleri:
'Eskiden 500 ağacı olan aile evini geçindiriyordu, şimdi çocuğunu evlendirmek için zeytinliğini satıyor. Üretici, tüccarın ağına sıkıştırılıyor. Tarımda kullanılan akaryakıt mutlaka ucuzlaştırılmalı. Ürün toplamada makineleşmeye gitmek lazım. Kooperatifleşme sağlanmalı. Organik ilaçlama için üretici desteklenmeli.'
135'inci yılını kutlayan Komili markasının sahibi Ana Gıda Genel Müdürü Ümit Ersoy da diyor ki, 'Zeytin üretimi olacak ki, biz 135 yıl daha yaşayalım. Bunun için de üreticinin mutlu olması lazım.'
Çiftçi para kazanmıyor. Avrupa Birliği'nde 1.3 euro kilogramda destek var, bizde 0.30 euro.
50 kuruş zeytinyağı desteği yetmiyor. Zeytine zaten destek yok. Üretici en az 1 TL prim bekliyor.
Farklı bir yolu da üretici Ahmet Sucu getiriyor: 'Zeytine 20 kuruş destek gelsin, zeytinyağının desteğini biz yükseltmiş oluruz.'

'Dünle bugünü dövüştürürsen yarına çıkamazsın'
İlham Gencer 87 yaşında, İstanbul beyefendisi. Jazz dünyasında bizleri gece 10'da yolculuğa çıkaracak, beş saat öncesinden gelmiş, hazırlık yapıyor. Tanıştırıldığımızda ceketinin önünü ilikliyor, 'Olmaz' diyor, 'Olmaz, bir hanımefendi ayağa kalkmaz.'
Van'ın ilk beş yıldızlı oteli Elit World'ü açan Elik Ailesi'nin İstanbul Talimhane'deki otelindeyiz. Emel Elik davet etti, Jazz Company'deki anlamlı geceye tanıklık edeceğiz.
'İstanbul'da jazz'ın peşine düşenler sınırlı. Yöneticimiz dedi ki, 'para kazanmak için değil, prestij yerimiz olsun, jazz'a mekan açalım. Dört yıldır çok memnunuz, jazz'ın buluşma noktası olduğumuz için' diye anlatıyor.
Sahnede İlham Gencer. 87 yaşında muhteşem bir enerji.
'21 yaşındaydım, Ayten'i eve götürdüm. You're Always in My Heart şarkısının sözlerini kağıda döksün diye.'
Gecede, eski eşi Ayten Alpman'ı anıyoruz. Mikrofonda kızları Ayşe Gencer, 'Önce babam söylesin' diyor, gözyaşları boşalıveriyor.
İlham Gencer, Ayten Alpman'ın muhteşem şarkısını 'Sen üzülme Ayşe ben varım' diye, değiştirerek okuyor.
Türkiye'nin ilk caz şarkıcısı, sanatçısı İlham Gencer hayattan öğrendiklerini anlatıyor zaman zaman, bir de bizlere büyük öğüdü veriyor:
'Dünle bugünü dövüştürürsen, yarına çıkamazsın.'

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...