• $9,3293
  • €10,8253
  • 530.333
  • 1416.74
3 Kasım 2014 Pazartesi

Zeytinin kilosu 2 lira siz kaça alıyorsunuz?

Zeytin müstahsili bilgedir, “Ağaçtaki zeytine düğün yapılmaz” der. Bilir çünkü havanın ‘garantisi’ yoktur. Geçen yıl don vurmuştu, meyvesi yandı. Müstahsil, bu yıl yeteri kadar yağış yok diye endişe ediyordu, sonradan gelen yağmur epey nefes aldırdı. Bu, tüm zeytin alanları için de geçerli değil. Bildiğim Hatay bölgesinde kuraklık nedeniyle yüzde 40’a yakın rekoltede kayıp yaşandı.
Kuzey Ege’de ise yüzler gülüyor. Gülüyor da hangi fiyatlara biliyor musunuz?
Müstahsil, sofralık zeytinin kilosunu ortalama 2 liradan satıyor.
Elek altı denilen yağlık zeytinin kilosu ise 1.5 lira.
Toptancı diyor ki, “Müstahsil iyi kazanıyor.”
Müstahsilin alacağı para, 1 kilo zeytinyağı için 6 kilo zeytinden eder 9 lira.
Peki, sizler marketten zeytinin kilosunu kaça satın alıyorsunuz?
Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nden gelen ‘Zeytincilik sektöründe büyük uzlaşı’ başlıklı haber bültenini görünce epey güldüm, acı acı. Her ortamda zeytin dalını, ‘barış’ın simgesi olarak bol bol anlatacaksınız, ‘müstahsil’ hariç sektörün oyuncuları birbirine küs olacak. Neyse mutlu haber geldi, yeni yöneticilerle birlikte artık uzlaşmışlar.
Artık müstahsilin de taleplerini daha gür seslendirme zamanı geldi. Avrupa’da zeytinyağına devlet desteği kiloda 1.3 euro. Bizde 70 kuruş.
Müstahsilin hayat standardını iyileştirmenin bir yolu da zeytine destekten geçiyor ve kiloda 25 kuruş destek istiyorlar.

Bundan sonrasını madenci düşünsün

Maden kazalarında ölen sayısı bir, iki kişi oldu mu, pek de gündeme gelmez. İki Çinli işçi de gündeme gelmezdi de, Ermenek’te günlerdir canlar toprağın altında kalmamış olsaydı. Soma ve ardından Ermenek faciasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan son noktayı koydu.
Maden patronları az kazanmaktan yakınıyor ya, Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Daha fazla bir şey yaparsanız, bu sektör ölür diyorlar. O zaman sen de kömürü bırak, başka sektöre geç. Elini tutan mı var?”diyor.
Daha çok para kazanma uğruna, insanları ölüme yollayanların artık kendine çeki düzen verme zamanı geldi.

Spor salonuna para ödeyip gitmiyoruz

Spor salonlarının üye sayısı için toplam 500 bin kişi tahmininde bulunuluyor. Jatomi Fitness Türkiye CEO’su Osman Cenk Akın’ın Hürriyet’teki demecinden okudum. 75 milyon nüfusu değil de, büyük kentlerdeki varoşlar dışında oturanları göz önünde tutsak bile sürekli spor yapanların oranı ne kadar az. Benim gibi spor salonuna üye olup da, gitmeden para ödeyenler de bu 500 bin kişiye dahil. Spor salonlarında düzenli spor yapanların oranı, toplam üyelerin sadece yüzde 30’uymuş.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar

Servis minibüsüyle kamyonet çarpıştı: 2 ölü, 11 yaralı