• $17,9678
  • €18,3407
  • 1031.5
  • 2781.5
26 Kasım 2012 Pazartesi

Zafer Çağlayan: Gel bana danışmanlık yap

Paris'ten İstanbul'a dönüş yolunda Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Ambalaj Fuarı'na uğradık. İstanbul İhracatçı Birlikleri'nin organizasyonuna 37 firma katılmış, 23 firma da bireysel katılımla stant açmış.
Hayatın, umulmadık güzel insanları karşıma çıkarmasından hep mutlu olmuşumdur. Zafer Çağlayan Türk stantlarını gezerken, Türk kahvesi içmek için 'kaytarıyorum.'
Mutfakta Fransa'da yaşayan Türk kızları.
Gözde Tiner ile sohbete başlıyoruz:
Türkiye'de Fransız dil ve edebiyatı okuduktan sonra dört yıl önce Paris'e gelmiş. Önce medya yüksek lisansı yapmış, şimdi de iletişim.
'Fransa'da yayınlanan Elle dergisi ile Türkiye'de yayınlanan derginin karşılaştırmasını yaptım, tez çalışması olarak. Fransa'daki yayında kadınlara toplumsal ve siyasal duyarlılık aşılanmaya çalışılıyor, Türkiye'deki ise magazin-moda dergisi. Fransa'daki dergi 68 baharında yayın hayatına başlamış, geleneksel siyaset duyarlılığını sürdürüyor. Segolene Royal (2007 seçimlerinde Cumhurbaşkanlığına aday olan ve Sarkozy'e karşı yenilen, şimdiki Cumhurbaşkanı Hollande'nin de eski sevgilisi, Sosyalist Parti'nin önemli siması) siyaset kampanyasını bu dergide yürütmüş. Fransa'da yayınlanan dergide sanat var, kültür var, kitap ödülleri var.'
Gözde'nin yaşına rağmen derinliğine hayran kaldım açıkçası, 'Paris'te iş bulmak çok zor, staj yapmam lazım' deyince aklıma geldi. Gözde'yi Paris'teki Büyükelçimiz Tahsin Burcuoğlu'na tanıştırdım. Büyükelçimiz 'Staj için başvuruda bulun' derken, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın ilgisini çekti genç Türk. 'Gel, bana danışmanlık yap' diyerek, gururunu okşadı.

Her şeye para harcarız çöp torbası hariç
Paris'teki Ambalaj Fuarı'nda ilgi gören Türk firmalardan biri Korozo. Genel Koordinatör Jeki Mizrahi ve İhracat Grup Direktörü Semih Şalhon ile sohbet ediyoruz.
Alışverişte kağıt poşet modasına karşı olduğumu söylüyorum. Niye mi? Aynı plastik poşeti birkaç kez kullanılabilir oysa kağıt poşet tek kullanımlık.
Korozo'nun yöneticileri '2-3 kilogramlık bir yükü taşıyabilmesi için 5 gramlık plastik torba yeterli, kağıt olursa 40-50 gram olması gerekiyor. Kağıt poşet için ağaç kesiliyor. Zaten petrol üretirken ortaya çıkan yüzde 5'lik bir atık var. Plastik o atıktan yapılıyor. Mühim olan plastiği doğaya atmadan, toplayabilmek. İnsanlarımız çöplerini ayrıştırsa, camı, plastiği, kağıdı toplamak geri dönüştürmek çok daha rahat olur' diyorlar.
Çöp torbası tüketimini soruyorum. Bizde malum, market torbalarını çöp torbası olarak kullanmak çok yaygın. Hanelerin sadece yüzde 14'ü çöp torbası kullanıyormuş.
Korozo yetkilileri 'Çöpe para verilir mi mantığı var. Oysa aylık çöp poşeti gideri 2-3 lira. Avrupa'da marketler bedavaya vermez poşetleri, bu plastiğin geri dönüşümü açısından da önemli. Çöplerin akıp, kokmaması için çöp torbası Avrupa çoğu yerde zorunlu' diye anlatıyorlar.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor