• $15,9398
  • €16,7902
  • 926.138
  • 2394.83
3 Ekim 2011 Pazartesi

Zafer Çağlayan 'burs' verecek 'hayırsever' arıyor

Limak Grubu'nun kurucuları Nihat Özdemir ile Sezai Bacaksız, Kolin İnşaat'ın sahibi Celal Koloğlu, Demirören Grubu'nun ikinci kuşak patronu Yıldırım Demirören, Transtaş Lojistik'in sahipleri Berna Akyıldız ve İsmail Topaloğlu ile aynı masadayız.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan masaya oturdu ve üniversite günlerine döndü. Masadaki iki işadamı Nihat Özdemir ile Sezai Bacaksız Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'nde asistanken, Zafer Çağlayan da öğrenciymiş.
Önce Sezai Bacaksız'ın dersinde en yüksek notu alan nadir öğrencilerden biri olduğu için övündü.
Söz geldi, hayat mücadelesine. Varsıllıktan yoksulluğa ve hayatta var olma mücadelesini biraz anlattı.
Babasının iş durumunun bozulmasıyla, lisedeyken üniversiteye hazırlık kursuna dahi gidemediğini söylüyordu. Üniversite kursuna gidebilmek için nüfuzlu birinin kapısını çaldığını, burs istediğini söyledi. O nüfuzlu kişi de 'Sen akıllı birisin. Kursa ihtiyacın yok' diyerek, kibarca yardım talebini geri itmiş.
Bugüne geldi. 'Mersin'de 1000 çocuğa burs bulmaya çalışıyorum' diyordu.
Zafer Çağlayan seçim bölgesi Mersin'e kol kanat geriyor. Bu arada kendi yaşam mücadelesini de unutmayıp, maddi imkanı yetersiz çocuklara, gençlere eğitimde fırsat yaratmaya çalışıyor.

'Nihat hep çok çalışkandı'
TÜRKİYE'DE ortaklık kültürü çok da gelişmiş değil. Ortak yola çıkanlar bir süre sonra 'ben'i öne çıkarıyor. İş hayatında, ortak olanların da genelde ikinci kuşağı 'Biz' demeyi beceremiyor.
Limak Grubu'nun kurucuları Nihat Özdemir ile Sezai Bacaksız üniversite yıllarından yakın arkadaş. Çembere önce eşler girmiş, sonra da çocuklar. Nihat Bey'in de, Sezai Bey'in de ikişer çocuğu yönetimde.
Çok sık tanık oldum, çocuklar babalarının ortağına 'Amca' diye hitap ediyor.
Yatılı okul kültüründen gelen biri olarak, 'seçilmiş kardeşliği' iyi bilirim. İnsanların doğal kardeşleri vardır, bir de 'seçtiği kardeşleri.'
İnsan, seçtiği kardeşinin huyunu suyunu iyi bilir, değiştirmeye de çalışmaz.
Geçenlerde Sezai Bacaksız ile sohbet ederken, konu ortağı Nihat Bey'e geldi. 'Nihat, okulda da böyleydi, iş hayatında da hep çok çalışır' diyordu.
Şunu da söyledi: 'Hayatta çok çalışkan iki insan gördüm. Biri Başbakan Erdoğan, diğeri de Nihat. Geceleri gündüzleri yok.'
Nihat Özdemir'in olası Fenerbahçe başkanlığı için de biraz endişeli, yorulacak, yıpranacak diye.

Japonlara konsantre meyve suyu satıyor
LİMAK Grubu altyapı müteahhidi, havaalanı inşaatçısı ve işletmecisi, çimento üreticisi, enerji santralları sahibi olarak bilinir. Gıda sektöründe de varlar. Limak Grubu Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız keyifle anlattı:
'Japonlar geldi, tetkik etti. Toprağı incelediler, yabancı atık var mı diye baktılar, tohum numunesini teste tabi tuttular, üretim aşamasına baktılar, ilaç, kimyasal kalıntısı aradılar. Şu an Japonya'ya ihracat yapıyoruz.'
Salça, konsantre meyve suyu üretimi yapıyorlar. 28 ülkeye ihracatları varmış. Tüm Avrupa, Körfez ülkeleri ve Japonya.
Limak, Türkiye'nin en büyük gruplarından biri. Gıda üreticisi olarak çiftçiye destek olup olmadıklarını sordum. Sezai Bacaksız, alım garantili avans sistemi uyguladıklarını anlattı.

<p>Bu yıl bir ilki  gerçekleştiren ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlene

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama