• $13,3364
  • €15,1392
  • 788.338
  • 2065.14
3 Ocak 2011 Pazartesi

Yüzde 10'umuz sahte deterjan, şampuan tüketiyor

Colgate Palmolive Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Pura ile kozmetik ve temizlik sektörünü konuşuyoruz. TOBB Türkiye Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi Başkanı şapkasıyla anlatıyor:
'Halkımızın yüzde 14.2'si sahte temizlik ürünü, yüzde 11.8'i de sahte kişisel bakımı ürünü kullandığını söylüyor.'
Masadaki biz iki kadın, 'sahte' kelimesine takılıyoruz. Acaba biz de bilmeden sahte ürün alıyor muyuz?
'Her halde büyük hipermarketlere sahte ürün giremez.'
Ahmet Pura tedirginliğimize gülümsüyor.
'Bahsettiğim yüzde 10'lar bilerek, kasten sahteyi satın alanlar.'
'Açık ürün alanlar mı?'
'Açık ürün de var, aynı etiketle satılan sahtesi de, harf değişikliğiyle farklı etikette, benzer ambalajda satılan ürünler de.'
Sahte ürün ticaretinin dünya genelinde 'pazar büyüklüğü' 550 milyar dolarmış.
Ahmet Pura vuruluyor:
'Sahte ürünler, tüketici sağlığı için ciddi bir tehdit, dürüst çalışan firmalar için de haksız rekabet teşkil ediyor. Sahte ve taklitten sağlanan gelir, terör ve yeraltı faaliyetlerinin finansmanında kullanılmaktadır. Devletimizin yıllık vergi kaybının 4 milyar dolar olduğunu tahmin ediyoruz.'
İnsanlar bilerek niye sahte şampuan, deterjan alır?
Üç lira az ödeyip, sağlığını nasıl tehlikeye atar benim aklım almadı.

Çok çalışıyoruz çok
Ahmet Pura ile sohbetimizde söz biz Türklerin çok çalışmasına geldi. Ahmet Pura 'Gecenin 11'inde firmadan alım listesi maili geliyor. Saat 12'de yanıt veriliyor. Gece 1'de listenin onayı alınıyor. Bu insanlar ne zaman uyur, ne zaman dinlenir' diyordu.
Haklı. Mesai saatleri 9-5 olan 'mutlu azınlık' bir yana, çoğumuz elimizde lap top-cep telefonu gece demeden, gündüz demeden çalışıyoruz. İşi eve de götürüyoruz, gittiğimiz her yere de. Biz Türkler çok çalışıyoruz, çok. Peki, verimli çalışıyor muyuz, ne dersiniz?

Unilever istedi tedarikçiler 'etik' oldu
KöŞede bir başka 'Pura'ya yer vermek istedim: Emine Pura. Ahmet Pura'nın kızı, aynı zamanda ortağı. Tribal Sahada Pazarlama şirketi, markaların yüz yüze iletişimini yapıyor, markalara yönelik doğrudan pazarlama stratejilerini oluşturuyor, bilinirlik, satış artışı, bulunurluk ve görsellik konularında faaliyet gösteriyor.
Tribal'in hizmet verdiği şirketlerden biri Unilever. Unilever diyor ki, 'Ara mal, hammadde, hizmet aldığım tüm şirketler bundan sonra 'etik' olacak.'
 Denetimi yapan Sedex adlı İngiliz menşeli kar gütmeyen uluslararası etik verileri programı.
Sedex belgesi almak için bir dolu kriteri yerine getirmek gerekiyor. 'İşyeriniz güvenli mi, çalışanlarınızın özlük haklarına saygılı mısınız, çocuk işçi çalıştırıyor musunuz, maaş ödemelerinizi düzenli yapıyor musunuz, primleri ödüyor musunuz, çevreye karşı duyarlı mısınız' gibi sorulara 'olumlu' yanıt vermeniz gerekiyor. İyileştirmeniz gereken konular için de taahhütte bulunuyorsunuz ve şirket bilgileriniz Sedex'in internet sitesine yükleniyor.
Sedex üyesi olmanın faydası ne? Emine Pura 'Prestij sağlıyor' diyor.
Yakın gelecekte özellikle çok uluslu şirketler 'etik' ilkeler doğrultusunda çok daha ısrarlı olacak.  
Sedex üyesi şirketler arasında P&G, Marks and Spencer, Coca Cola, Body Shop, Tesco var. Şimdilik Türkiye'de, Unilever 'etik değerleri' tedarikçilerine şart koşuyor.

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında

Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?

Başlarını derde sokan hayvanlar! Bu hale nasıl geldiklerini kimse anlayamıyor