• $9,597
  • €11,1814
  • 557.048
  • 1477.49
20 Ocak 2014 Pazartesi

Yıkanmaktan çok banyo temizliğine zaman harcıyoruz

Seçimlerde kim hangi partiye oy verecek araştırmalarına her daim 'ihtiyatla' yaklaşırım da, konu, biz Türklerin alışkanlıkları, günlük hayattaki tutumu oldu mu daha pürdikkat kesilirim. Hele konu temizlik, hijyen oldu mu yalanımız yok.
Geçenlerde Eczacıbaşı'nın davetiyle gittiğimiz Paris'te bir toplantıdan diğerine giderken biz bir grup kadın minibüse doluşmuş, konu döndü dolaştı 'temizliğe' geldi. Aslında 'sorumlu' A&B'nin sahibi Sibel Asna. Her seferinde konuyu benim durup dururken, çanta temizlememe, olmadı uçağın servis masasını, penceresini silmeme getirir. Nedense!
Eczacıbaşı Yapı Grubu Pazarlama Direktörü Arzu Uludağ Elazığ gülerek, "Amerika'da okumuş, ilkokul mezunu Türk kadını hiç değişmiyor. Temizliği kendi görevi olarak addediyor ve haddinden fazla titiz" diye söze başladı ve devam etti:
"Yaptırdığımız bir araştırmada bir kadın katılımcı, misafirleri her tuvaletten çıktığında çaktırmadan arkasından gidip tuvaleti temizlediğini söylüyordu."
Türkiye'de yapılan araştırmalar gösteriyor ki, temizlik malzemeleri, deterjan kullanımında Türk kadını açık ara önde. Maalesef ki kişisel hijyen konusunda aynı durum söz konusu değil. Türkiye'nin bir kısmı şampuan, diş macunu doğru düzgün tüketmiyor. İstatistik konu olunca da toplam tüketim, nüfusa bölündüğünde yılda 100 gramlık diş macunu tüketimine ancak ulaşıyoruz.
Detayını merak ettim, Arzu Uludağ Elazığ yeni yaptırdıkları tüketici alışkanlıkları raporunu gönderdi.
En çarpıcı sonuç:
Her banyo yapıldığında geçirilen süre yaz aylarında ortalama 20 dakika 73 saniye, kış aylarında 20 dakika 79 saniye.
Banyonun temizlenmesi için her seferinde ayrılan süre ise 25 dakika 70 saniye.
Bu arada erkeklerin yüzde 75'i "Banyoyu temizlemek benim işim değil" diyor.
Kadınların yüzde 23'ü haftada 3 kez, yüzde 24'ü haftada iki kez, yüzde 14'ü de haftada 4-5 kez banyoyu temizlediğini söylüyor.

Yazın 4 kere, kışın 3 kere yıkanıyoruz
Eczacıbaşı Yapı Grubu Pazarlama Direktörü Arzu Uludağ Elazığ'ın gönderdiği araştırmadan ilginç bölümlerle devam edelim:
Kentte, kırsalda, zengin, fakir, hepimizin ortalama yıkanma sıklığı: Yaz mevsiminde haftada 4 kere, kış mevsiminde haftada 3 kere. Gençler ve AB gelir grubu dediğimiz üst gelir grupları daha sık yıkanıyor. Haftada bir veya 10 günde bir yıkananlar da var ki Allah'tan onlar yaz aylarında yüzde 2'lik bir kesimi, kış aylarında da yüzde 9'luk bir kesimi oluşturuyor. Neyse ki çok çok azınlıktalar.

Banyoda çiçek sulanır mı?
Araştırmanın kent ve kırsalda yaşayan zengin, fakir tüm gelir grupları arasında yapıldığını bir kez daha hatırlatarak, 'çiçek sulama' bölümüne geçeyim. Nüfus içinde oranları az olmakla birlikte bir kısım insan banyoda çiçek suluyor. Dahası çiçek sulama için banyoda geçirdikleri süre her seferinde 29 dakika. Diş fırçalama için geçirilen süre ise en fazla 5 dakika. 'Çiçekler niye banyoya taşınıyor, küvette yıkanıyor'un cevabını bir Avrupalı'nın vermesi mümkün değil. Ancak bizler bunu yanıtlayabiliriz.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı

NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu açıklandı! İşte listede yer alan isimler