• $9,5985
  • €11,1771
  • 556.86
  • 1473.2
26 Ocak 2014 Pazar

Yatırım fonu bizim için yaşam koçu gibi

Elektrikli ev aletleri pazarının lideri Arzum beş yıl önce Ashmore ile ortaklığa gitmişti. Ashmore ayrıldı 31 Aralık'ta Mediterra geldi. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve ikinci kuşağı Murat Kolbaşı “Yatırım fonu yaşam koçumuz” diyor.

Arzum, yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin en beğenilen 50 markasından, en çok kullanılan da 10 markasından biri. Üç kardeşin kurduğu şirket şimdi ikinci kuşağın sorumluluğunda. Amca çocukları arasında sadece Murat Kolbaşı yönetimde kaldı. Şirket 2008’de yüzde 49 hissesini Ashmore’a satmıştı. Yatırım fonu 5 yılını tamamladı ve şirketten çıktı. O çıkar çıkmaz da yeni bir yatırım fonu geldi: Mediterra Capital. Bugüne kadar yatırım fonunun bir şirkete ortak olmasından sonra o şirketin borsaya açılmasına veya şirketin toptan satılmasına rastlamıştık. Bir yatırım fonunun çıkıp, diğerinin girmesi ise çok sık rastlanır bir durum değil. Söyleşi konuğum Arzum Elektrikli Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı:

BÜYÜME POTANSİYELİ BÜYÜK

Bir yabancı yatırımcı fonu gitti yenisi geldi. Türkiye son dönemde yabancı sermaye çekmede zorlanıyor. Yaşadığımız süreçten söz etmiyorum, dünyadaki konjonktür nedeniyle de böyle. Siz nasıl cazip olmayı becerdiniz?
Pazardaki milyar dolarlık şirketler arasında Arzum en küçük duran ama büyüme potansiyeli olan bir şirket.2006’dan beri yatırım fonları bizle ilgileniyordu. Marka değerimiz, piyasadaki konumumuz Ashmore ile ortaklığımızdan bu yana yukarı gidiyor. GFK raporlarına göre pazarda lider konumdayız, ciroda da dördüncüyüz. Arzum’un yönetimi tamamen aile üyeleriydi. Satıştan sonra ben kaldım. Kurumsallaşmada ciddi adım atıldı, ihracatta gelişme oldu. Ciromuzun yüzde 10’unu Arzum markasıyla 30 ülkeye ihraç ediyoruz.

5 YILDA CİRO İKİYE KATLANDI

Fonlar özellikle kurumsallaşmada mı faydalı?
İnsanlar yılbaşında sigarayı bırakacağım veya pazartesi spora başlıyorum der. Herkes temenni eder ama bir yaşam koçu veya bir spor koçu devreye girdiği zaman sizi sıkıştırırlar. Yatırım fonu da iş planının takipçisi. Bizi dinamik tutuyor bir yandan arkadan itekliyor. Dünyadaki trendleri bildiklerinden hedefimizi tutturmamız için vizyona büyük destek oluyorlar.

Ashmore niye ayrıldı, Mediterra Capital nasıl geldi?
Ashmore’un başta söylediği gibi süresi 5 yıldı, ciromuz TL bazında ikiye katlandı. Mediterra da bizde büyüme potansiyelini gördüğü için yatırım yaptı. Resmi açılışı 31 Aralık tarihinde yaptık.

120 YILDA 3 İCAT OLDU, 3'ÜNCÜYÜ ARZUM YAPTI

Uluslararası ve ulusal güçlü oyuncuların olduğu pazarda, liderliğe nasıl gelebildiniz?
Birkaç senedir öyleyiz. İnşallah liderliği sürdüreceğiz. Misyonumuz, küçük dokunuşlarla büyük farklar yaratırız. Biz en ucuz olacağız diye yola çıkmadık. Mesela Türk markası olarak çayda kahve ve çay makinasını bir araya getirdik ismine ehli-keyf dedik. İlk defa elektrikli cezveyi yaptık.

Arçelik’in Telve’sinden önce mi ?
O komplike bir makine. Metal kaşık konduğunda çatlar, çarpar denilir ya biz, metal kaşık da koysanız da patlamayan elektrikli cezveyi yaptık. Çekmeceli ekmek kızartma makinasını yaptık, Trabzon ekmeği de, kalın dilimlenmiş ekmek de kolaylıkla koyulabilsin diye. Tepeden fırlayan ekmek makinasında ya eliniz yanar ya da küçük dilimler araya düşer. Farklılar yaratarak, rakiplerden ayrıldık. Ekmek kızartma makinasında 1890’larda İngilizler iki yapraklı kızartma makinasını yapmış, 1919’da da Amerikalılar üstten ekmek konulan makinayı. Biz de çekmecelisini icat ettik.

İKİ HAZİNELİ TERMOSU PATRON TASARLADI

İran’da pilav makinası satıyorsunuz. Pilav makinesini nasıl bir şey?
Cilav dedikleri, dışını yaktıkları bir pilavları var. İran mutfağına, o pazara yönelik ürün geliştirdik.

Zihni Sinir proje ekibiniz var mı?
Fikir atölyemiz var. Fikrini verdin, tuttu, ürüne geçti, o ürünün 5 yıl boyunca yarattığı kârın yüzde 1.5’unu sana veriyoruz diyoruz. Mesela termosun fikri bana ait. İki hazneli, bir hazneye demi bir hazneye su koyabiliyorsunuz. Ama ben para almıyorum. Şarjlı nihalemiz var. Kahvaltıda sucuklu yumurta yapmışsınız, insanlar sofraya oturana kadar donar. Şarjlı nihaleyle dondurmuyoruz. Parçalıyıcıda iki hazne yaptık. Soğan sarımsak kokusu ne kadar yıkansa da çıkmaz. Bebeğe mama yaptığınızda reddeder kokuyu alır. O yüzden iki hazneli yaptık.

YILDA DÖRT MİLYON ADET

Üretiminiz nerede?
Arzum ve Felix yılda 4 milyon adet satıyor. Yarısını Türkiye’deki 20-21 fabrikadan alıyoruz. Diğer yarısını da Uzakdoğu’dan, Çin’den.

Türkiye ile Çin arasında maliyet farkı var mı?
Elektrik süpürgesi gibi nakliyesi havaleli ürünlerde Türkiye’den almak daha avantajlı. Uzakdoğu artık maliyet avantajı olmaktan çıktı teknolojide büyük yol kat ettiler.

MASASINDA SUN TZU

Masanızda Sun Tzu’nun Savaş Sanatı kitabını görüyorum. Bu kitap daha çok siyasetçilere tavsiye edilir.
Üst ve orta kademedeki yöneticilerimize kitabı dağıttım. Strateji olgusunda dünyada kabul görmüş en iyi kitap. Daha önce okumuştum, şimdi yeniden okuyorum. Savaşmadan kazanmak en büyük başarı. Farklı bir şey yaparsan savaşacak kimse olmaz, birileri arkandan gelir. Aynısını yaparsan savaşa girmek zorunda kalırsın.

YÜZDE 51'İ DAHA PAHALIYA İSTEYENLER DE OLDU, VERMEDİK

İkinci kuşaktan artık sadece siz yönetimdesiniz. İkinci kuşağın diğer altı temsilcisiyle nasıl anlaştınız, ayrılık, küsme olmadı mı?
Aile işletmeleri konularında çalıştık, Türkiye’den ve yurtdışından örnekleri değerlendirdik, ailenin konuşarak, kendi aramızda nasıl yol planı yapacağına karar verdik, uzlaşarak gerçekleştirdik. Sahilde Kalyon Oteli'nde, üç gün kapandık. Kuzenler olarak, danışmanlık alarak ne istiyoruz dedik, bunu tanımladık. Yazdık, çizdik ondan sonra hamleleri yaptık. Sahaya çıktığımız anda ya 24 veririz bir koltuk veya yüzde 49 veririz iki koltuk dedik. Ne yapacağımızı bilerek sahaya çıktık. Bazı yatırım fonları şirketin değerinden daha iyi rakamlar önerdi, ama çoğunluk hissesini istediler. Biz kabul etmedik.

Yatırım fonu ile anlaştığınızda bir tek küçük amcanız hayattaymış. Genelde birinci kuşak hisselerinin satılmasına ikna olmaz. Amcanız tepki gösterdi mi?
Bizim ilk kuşağımız bence epey ileri görüşlü. Onların attığı temellerle biz ikinci kuşak olarak işi düzgün götürebiliyoruz. Amcanın sorduğu ilk soru kaça satıyorsun? oldu.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı

NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu açıklandı! İşte listede yer alan isimler